Není na ní zastoupen pouze tento slavný Fin. Společnost jeho ikonickým produktům z ohýbané překližky, jako jsou křeslo 600 nebo čajový stolek 901, dělají mimo jiné kolekce „spícího“ nábytku od finského dua Company, lampy Tafelstukken od eindhovenské dvojice Daphna Isaacs a Laurens Manders či vtipné dekorativní misky vyrobené odlitím skutečných kusů zeleniny a ovoce.

Vždy jsem si spojoval Aaltovy návrhy nábytku, které jsou vrcholem půvabu překližky, s klasickými čtverhrannými bytovkami. Základem jeho designu jsou podle mě překližkové kostky s mírně oblými rohy, Naoto Fukasawa. O židličce Stool 60 to platí absolutně.

"Vždy jsem si spojoval Aaltovy návrhy nábytku, které jsou vrcholem půvabu překližky, s klasickými čtverhrannými bytovkami. Základem jeho designu jsou podle mě překližkové kostky s mírně oblými rohy," tvrdí návrhář Naoto Fukasawa. O židličce Stool 60 to platí absolutně.

FOTO: Galerie Křehký

Chybět nemohou ani čeští návrháři, například Tomáš Bém, Klára Šumová, studio Olgoj Chorchoj nebo klasik Antonín Hepnar.

„V kontextu Alvara Aalta mě uchvátil právě Antonín Hepnar, jehož věci sbíráme. Vystavujeme úplnou novinku, jeho lampičky muchomůrky, což byla jeho diplomová práce, kterou teď znovu přivedl k životu,“ říká spolukurátorka Jana Zielinski.

Pódium ze stromů z vyplavené Stromovky

Výstava má sympatickou formu instalace, jejím autorem je Maxim Velčovský: „Mé zadání bylo, proč máme rádi Alvara Aalta. Přišlo nám zajímavé udělat místo nudných soklů zátiší, které by se mohlo podobat dřevěné chatě uprostřed finských jezer. Celé pódium je vyrobeno z rozřezaných stromů ze Stromovky, kterou v roce 2002 poničila povodeň.“

Po pěti letech experimentů s ohýbáním dřeva, užitím vynalezených technik při výrobě židlí, navrhl Aalto také stolek na čaj. Ve stejném roce jako slavnou vázu Savoy nebo křeslo 400. Byl to dobrý ročník i pro finské fjordy, které byly Aaltovou inspirací.

Po pěti letech experimentů s ohýbáním dřeva, užitím vynalezených technik při výrobě židlí, navrhl Aalto také stolek na čaj. Ve stejném roce jako slavnou vázu Savoy nebo křeslo 400. Byl to dobrý ročník i pro finské fjordy, které byly Aaltovou inspirací.

FOTO: Galerie Křehký

A jaký je vztah Velčovského k autorovi proslulé vázy Savoy a zakladateli značky Artek? „Skandinávský design a Aalto jsou nepřekonatelné věci. Ne nadarmo mají Aaltovy produkty slogan ,současné navždy’,“ dodává. Vstup do galerie je zdarma, všechny exponáty jsou prodejné.