Česká společnost TON obdržela prestižní ocenění Red Dot Design Award 2011 za svůj produkt Merano. Ten navrhl italský designér žijící v Rakousku - Alexander Gufler.

Jeho návrh židle - respektive jídelního křesla Merano má čisté linie a hodí se jak do běžného interiéru, tak i do přijímacích prostor. Jméno dostala židle po designérově rodném městě. Gufler studoval průmyslový design na Univerzitě užitého umění ve Vídni mimo jiné pod vedením profesora Bořka Šípka.

Židle je nábytkem z ohýbaného dřeva jen částečně, tvoří ji dvě osově se křížící ohnuté překližky, sloužící jako sedák a zádová opěrka. Nohy židle ale popírají tradiční ohyby produktů TON a zůstaly zcela rovné.

V rámci soutěže byl oceněn také němý sluha Petalo od italské návrhářky Eugenie Minervy, který získal speciální cenu „Honorable mention“ v kategorii Product Design 2011. Ten už linie tradičního produktu z ohýbaného dřeva nezapře.

"Věřím, že věci, které nás obklopují, jsou výrazem našeho jazyka. Uvádí nás do souvislostí s příběhy a životními momenty, a právě to je činí zajímavými a pro nás důležitými. Proto bychom měli osvobodit své emoce a užívat si všeho, co děláme a žít na místech, která nám tuto radost dotváří," říká o designu a bydlení Minerva.

Produkty, které získaly ocenění, musely mezinárodní odbornou porotu přesvědčit o své kvalitě. Jsou to produkty, které nad ostatními vyčnívají svým vynikajícím designem a inovativní přístupy.

Mezinárodní soutěž Red Dot Design Award se řadí mezi největší a nejuznávanější soutěže na světě, které se zabývají zpracováním a designem produktů. Každým rokem hodnotí nezávislá mezinárodní komise přihlášené produkty a posuzuje je podle přísných kritérií, jako jsou například míra inovace, funkčnost nebo celková kvalita produktu.

Soutěž založená Eero Saarinenem a Charlesem a Rayem Eamsovými má více jak šedesátiletou tradici. Současným prezidentem soutěže je odborník na design profesor Dr. Peter Zec.