Česká společnost TON obdržela prestižní ocenění Red Dot Design Award 2011 za svůj produkt Merano. Ten navrhl italský designér žijící v Rakousku - Alexander Gufler.

Jeho návrh židle - respektive jídelního křesla Merano má čisté linie a hodí se jak do běžného interiéru, tak i do přijímacích prostor. Jméno dostala židle po designérově rodném městě. Gufler studoval průmyslový design na Univerzitě užitého umění ve Vídni mimo jiné pod vedením profesora Bořka Šípka.

Židle Merano ve výrobně.

Židle Merano ve výrobně

FOTO: TON

Židle je nábytkem z ohýbaného dřeva jen částečně, tvoří ji dvě osově se křížící ohnuté překližky, sloužící jako sedák a zádová opěrka. Nohy židle ale popírají tradiční ohyby produktů TON a zůstaly zcela rovné.

Židle Medano v interiéru.

Židle Medano v interiéru.

FOTO: TON

V rámci soutěže byl oceněn také němý sluha Petalo od italské návrhářky Eugenie Minervy, který získal speciální cenu „Honorable mention“ v kategorii Product Design 2011. Ten už linie tradičního produktu z ohýbaného dřeva nezapře.

"Věřím, že věci, které nás obklopují, jsou výrazem našeho jazyka. Uvádí nás do souvislostí s příběhy a životními momenty, a právě to je činí zajímavými a pro nás důležitými. Proto bychom měli osvobodit své emoce a užívat si všeho, co děláme a žít na místech, která nám tuto radost dotváří," říká o designu a bydlení Minerva.

Designérka Eugenie Minerva a její oceněný návrh - němý sluha Petale.

Designérka Eugenie Minerva a její oceněný návrh - němý sluha Petale.

FOTO: TON, Novinky.cz

Elegantní němý sluha zapadne do každého klasicky řešeného interiéru.

Elegantní němý sluha zapadne do každého klasicky řešeného interiéru.

Produkty, které získaly ocenění, musely mezinárodní odbornou porotu přesvědčit o své kvalitě. Jsou to produkty, které nad ostatními vyčnívají svým vynikajícím designem a inovativní přístupy.

Mezinárodní soutěž Red Dot Design Award se řadí mezi největší a nejuznávanější soutěže na světě, které se zabývají zpracováním a designem produktů. Každým rokem hodnotí nezávislá mezinárodní komise přihlášené produkty a posuzuje je podle přísných kritérií, jako jsou například míra inovace, funkčnost nebo celková kvalita produktu.

Soutěž založená Eero Saarinenem a Charlesem a Rayem Eamsovými má více jak šedesátiletou tradici. Současným prezidentem soutěže je odborník na design profesor Dr. Peter Zec.