Stavba kosmodromu Bajkonur, prvního a nejvýznamnějšího kosmodromu na světě byla dokončena v dubnu 1957. V roce 1961 z tohoto místa pak odstartoval do vesmíru Jurij Gagarin.

Kosmodrom je obrovským komplexem odpalovacích ramp. Přebýval v něm i Jurij Alexejevič Gagarin, který jako vůbec první člověk v dějinách třikrát oblétl Zemi a vrátil se úspěšně na rodnou planetu. Stejně tak odstartovala z Bajkonuru i první žena kosmonautka Valentina Těreškovová.

Postel, na které spal Jurij Gagarin v noci před svou slavnou cestou don vesmíru.

Postel, na které spal Jurij Gagarin v noci před svou slavnou cestou do vesmíru.

FOTO: fotobanka Profimedia

Interiéry, ve kterých kosmonauti kdysi přebývali, zůstaly zachovány. Návštěvníci si je tam mohou prohlédnout a připomenout si dobu, ve které došlo k této významné události. K vidění je i kancelář někdejšího šéfa sovětského kosmického programu Sergeje Koroljova, který navrhl pověřit pilotováním první kosmické lodi právě Gagarina.

Dobová kancelář s telefonem.

Dobová kancelář s telefonem

FOTO: fotobanka Profimedia

Zájemci o dobovou techniku mohou obdivovat i někdejší monstrózní počítače. I ty se v Bajkonuru částečně dochovaly.

Část počítače, který pomáhal zajistit Gagarinův let do vesmíru.

Část počítače, který pomáhal zajistit Gagarinův let do vesmíru

FOTO: fotobanka Profimedia

V areálu je k vidění i nástěnná dekorace ve stylu socialistického realismu, která připomíná start Jurije Gagarina v kosmické lodi Vostok 1 do vesmíru.

Památka na let do vesmíru v Baikonuru.

Památka na let do vesmíru v Bajkonuru

FOTO: fotobanka Profimedia

V areálu je k vidění řada raket, které slouží jako památky na dobu minulou. Ve městě Bajkonur žijí zaměstnanci kosmodromu, takže návštěvník narazí na spoustu nevšedních upomínek na lety do vesmíru.

Děti si mohou hrát na schovávanou poblíž rakety.

Děti si mohou hrát na schovávanou poblíž rakety.

FOTO: fotobanka Profimedia

Bajkonur byl vybrán jako vhodné místo pro stavbu kosmodromu díky své někdejší neobydlenosti a neosídlenosti.

Letní dům s výhledem na řeku Syr Darya. Místo, kde bylo na poslední chvíli potvrzeno, že se Gagarin stane prvním člověkem ve vesmíru.

Letní dům s výhledem na řeku Syr Darya. Místo, kde bylo na poslední chvíli potvrzeno, že se Gagarin stane prvním člověkem ve vesmíru.

FOTO: fotobanka Profimedia

Dodnes patří Bajkonur svým počtem kosmických startů k nejrušnějším místům. Proslul i nešťastnými haváriemi a katastrofami, které se mu za léta fungování nevyhnula. Zůstává ale místem, které má génia loci a které je nostalgickou vzpomínkou na odvahu Jurije Gagarina.