Inspirativní vazba z frézií dýchá jarními, svěžími optimistickými barvami a zároveň se v teplém interiéru rozvoní. Žluté frézie jsou jednoduché velkokvěté, růžové zase plnokvěté (v jednom poupěti je více okvětních plátků). Vazba je doplněná zelenými větvičkami salalu (Gaultheria shallon) a panašovaného phytospora.

Salal je vřesovcovitá rostlina pocházející ze severozápadního Pacifiku v Severní Americe, u nás s oblibou používaná do floristických vazeb. Phytosporum patří rovněž k populárním zeleným doplňkům.

Frézie

Frézie

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Amarylis ve dvou variacích

Amarylis neboli hvězdník je překrásná rostlina (cibulovina), u nás hojně pěstovaná jako pokojovka. Ve floristice se dá bezvadně použít. Rostlina vyžene svůj krásný květ na mohutném stonku během pár týdnů. I taková rostlina se dá floristicky zpracovat jako řezaná květina do vázy nebo jako originální solitér. Zavěšený v prostoru ihned upoutá pozornost všech.

Pro amarylis jsou typické květy v červené barvě. Můžou být i v bílé, růžové, zelenkavo-červené, ale i oranžové. Nádherný květ je sám o sobě dominantní, neobvyklý.

Amarylis se dá v květinářstvích pořídit za 80 až 120 Kč, s jemným aranžováním se cena vazby může vyšplhat na 150, maximálně 200 Kč.

Amarylis do vázy - Stonek květiny je doplněn větvičkami svídy (ty se sbírají v zimě) a dlouhým dekorativním listem aspidistry.

Amarylis

Amarylis

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Ve váze se mohutné květenství může zlomit, a proto je floristé vyztužují tyčkami nebo pedikem, aby se květ nezlomil. Vazba zůstane ve váze kompaktní nejméně týden.

Amarylis jako závěs - Naprosto originální řešení, výrazně dekorativní, v jehož případě nepotřebujeme vázu, protože místo vázy poslouží samotný stonek.

Složení vazby: květ amarylisu, větévka eukalyptu (neboli blahovičníku), růžové kvítky alstromérií a bergras (medvědí tráva).

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Dekorační prvky: stuha, kokosové vlákno, drátky, lepicí páska.

Připravíme závěs a doprovodnou vazbu z alstromérií a eukalyptu. Tuto doprovodnou vazbu nakonec zasuneme do ozdobeného stonku amarylisu, jemně doplněného stuhami a vláknem.

Před zavěšením do interiéru nalijeme do stonku amarylisu vodu – nejméně na 10 dní máme jedinečnou dekoraci do bytu!

Jak zafixovat závěs?

Asi 5 cm pod úrovní řezu stonek zpevníme po obvodu lepicí páskou. Vázacím drátem pak stonek propíchneme ve dvou bodech pod lepicí páskou a z drátku uvážeme očko na zavěšení.

Ukázka fixace závěsu

Ukázka fixace závěsu

FOTO: Jan Handrejch, Právo