Letošní veletrhy designu, bydlení a vybavení interiéru naznačují, že pro letošní sezónu budou v kurzu přírodní materiály a imitace přírodnin. Mezi ně patří i dekorace s přírodními motivy, které stěnu běžného interiéru oživí a prostor i opticky zvětší.

Samolepka na zeď s názvem Košatý strom (výrobce: DH).

Samolepka na zeď s názvem Košatý strom (výrobce: DH).

FOTO: www.dekorace-na-stenu.cz

Pokud budete volit tapetu s motivem stromů, vyplatí se ladit i zbytek interiéru do přírodních tónů. Prim budou hrát květinové dekorace nebo i masivní nábytek ze dřeva, který může klidně působit surovějším a původnějším dojmem. Nechte se inspirovat třeba designérskými kousky, které připomínají spíše práci dřevorubců. [celá zpráva]

Tapeta s názvem Rodinný strom ve stříbrném provedení.

Tapeta s názvem Rodinný strom ve stříbrném provedení.

FOTO: Rose & Grey

Pro ty, kdo rádi a často mění vzhled svého interiéru je určitě vhodnější samolep. Ten je většinou je sestavitelný z několika částí.

Samolep umožní dodat interiéru "nepravidelné, přírodní" tvary

Pokud tak zvolíte např. motiv břečťanu, drobných větviček apod., můžete nechat samolep vykukovat zpoza skříně nebo nechat obrůst břečťanem polici apod. Tento druh dekorace nabízí velký prostor pro kreativní ztvárnění a v některých případech bude působit mnohem přirozeněji a přírodněji než pravidelně se opakující motiv na tapetě.

Samolep se lepí na očištěnou - hladkou, suchou a čistou plochu. Velkou výhodou je, že samolepící dekoraci je možné většinou použít opakovaně a také to, že neporušuje strukturu stěny.

Samolepící dekorace v podobě břečťanu (Lavmi & Vavex) a tapeta z kolekce Herbárium (Lavmi).

Samolepící dekorace v podobě břečťanu (Lavmi & Vavex) a tapeta z kolekce Herbárium (Lavmi).

FOTO: Lavmi & Vavex

Tapeta s motivem stromů je vizuálně výrazná, proto se vyplatí umístit ji jen na jednu stěnu pokoje. Ostatní stěny volte v barvě o odstín světlejší, než je barva pozadí tapety.

Vizualizace užitá tapety s názvem Maple Wall Mural (javorová nástěnná tapeta).

Vizualizace užitá tapety s názvem Maple Wall Mural (javorová nástěnná tapeta).

FOTO: DigitexHome

Zajímavou novinkou, kterou předvedl největší londýnský designový veletrh "100% Design London" jsou strukturované stěny. Veletrh představil celou řadu těchto plastických stěn, které se inspirují organickými tvary přírody a rostlinami. [celá zpráva]

Stěny prostoru mohou být ještě výrazně ovlivněny barevnými doplňky - např. strukturovanou dekorací s motivem stromoví.

Stěny prostoru mohou být ještě výrazně ovlivněny barevnými doplňky - např. strukturovanou dekorací s motivem stromoví.

FOTO: www.jekl.cz

Tapety v tomto provedení budou dobře ladit k nábytku z masivu a k parketám. Působivě je doplní i koberce s hustým vlasem imitující trávník.

Tapeta s názvem Family Tree (rodinný strom).

Tapeta s názvem Family Tree (rodinný strom).

FOTO: Rose & Grey

Inspirace přírodou je trendem, který neomrzí. Falešné stromy a větve či listy se hodí hlavně do prostor určených k relaxaci. Oceníte je tak hlavně v ložnici nebo v obývacím pokoji.