Nábytek v bytě hraje důležitou roli hned z několika důvodů. Na jeho výběru záleží nejen to, jak pohodlně se nám v daných prostorách bude žít, ale i jak bude celková atmosféra místa působit. Sedací soupravy, ale také křesla či pohovky se tak stávají mocnými nástroji, jimiž můžeme interiéru vtisknout duši a tolik žádaný pocit pravého domova. Proto od sedací soupravy žádejme víc, než jen plochu vhodnou k pohodlnému sezení.

Rohová sedací souprava LEDA (od 46 883 Kč) s prodlouženou plochou jednoho ze sedáků nabízí možnost ulevit i nohám a zažít tak nepřekonatelný pocit pohodlí. Pokud navíc disponuje nastavitelnou výškou opěráků, je požitek z odpočinku větší.

Rohová sedací souprava LEDA (od 46 883 Kč) s prodlouženou plochou jednoho ze sedáků nabízí možnost ulevit i nohám a zažít tak nepřekonatelný pocit pohodlí. Pokud navíc disponuje nastavitelnou výškou opěráků, je požitek z odpočinku větší.

FOTO: Nábytek Říha

Současné moderní a nadčasové sedací soupravy v sobě snoubí praktičnost spolu s pohodlím a krásou. Trendem jsou kvalitní a elegantní pohovky s nastavitelnými opěradly, úložnými prostory nebo rozkládací modely určené k občasnému i častému přespání. Většina z nabízených typů je navíc dostupná v různých modifikacích.

KIVIK (11 990 Kč) třímístná rozkládací pohovka s měkkými, hlubokými sedačkami a pohodlnou oporou pro záda. Dá se doplnit jednou nebo více lenoškami, snímatelné opěrky. Snadná údržba, chemické čištění.

KIVIK (11 990 Kč) třímístná rozkládací pohovka s měkkými, hlubokými sedačkami a pohodlnou oporou pro záda. Dá se doplnit jednou nebo více lenoškami, snímatelné opěrky. Snadná údržba, chemické čištění.

FOTO: Ikea

Sedačku si tak můžeme nechat sestavit podle prostorových dispozic bytu. Svému vkusu nebo stylu pak můžeme přizpůsobit vzhled pohovky a vybírat z široké škály druhů potahů i barev, kde se drží na výsluní kromě bílé i všechny přírodní tóny.

Druhy potahových látek

Se sedačkou si vybíráme i potahový materiál. Ale jaké vlastnosti by měl mít? Především by měl dlouho vydržet, být praktický z hlediska údržby a nebude na škodu, když bude vzhledově přitažlivý. Také by se měl do bytu hodit nejen barevně, ale i stylem. Lze si zvolit sedačku se snímatelnými potahy, ale tady je vždy nutné poradit se s výrobcem o tom, zda po vyčištění či vyprání potah opět navlékneme.

Pohovka Ruché je určitě jednou z nejkrásnějších letošních novinek. Už pro tu prostotu a samozřejmost, s jakou její dřevěná kostra přijímá a dává vyniknout nečekané, jakoby jen tak pohozené matraci připomínající pletenou deku.

Pohovka Ruché je určitě jednou z nejkrásnějších letošních novinek. Už pro tu prostotu a samozřejmost, s jakou její dřevěná kostra přijímá a dává vyniknout nečekané, jakoby jen tak pohozené matraci připomínající pletenou deku.

FOTO: Ligne Rose

Sedací soupravu IKARUS (křeslo od 11 870 Kč, dvojsedák od 16 110 Kč, trojsedák od 20 890 Kč) lze zcela přizpůsobit svému vkusu a požadavkům, včetně možnosti rozkládání. Různé tvary i tuhosti sedáků.

Sedací soupravu IKARUS (křeslo od 11 870 Kč, dvojsedák od 16 110 Kč, trojsedák od 20 890 Kč) lze zcela přizpůsobit svému vkusu a požadavkům, včetně možnosti rozkládání. Různé tvary i tuhosti sedáků.

FOTO: Nábytek Říha

A nejde ani tak o sražení materiálu jako o to, že nedokážeme stlačit matraci tak, abychom potah bez problémů opět navlékli. Máme-li domácí mazlíčky, nebo malé děti, vyplatí se, když si pořídíme na přechodnou dobu přehoz, který sedačku ochrání, nebo se dočasně vzdáme designové, a tedy i dražší sedací soupravy.

  • Alcantara® je potahová látka s tradicí. Svým vzhledem připomíná semišovou kůži, je syntetická (polyuretan/polyester) a splňuje veškeré ekologické parametry. Je měkká, pružná a poddajná. Její odolnost proti oděru a stálost barev garantuje výrobce 10 lety. Semišového až sametového vzhledu a hedvábného lesku se dociluje zvláštní abrazivní (otryskávací) technologií, která naruší povrch materiálu a zároveň jej změkčí. Základní škálu tvoří 50 barevných odstínů, které jsou ve standardní nabídce. Alcantara je dnes díky všem svým jedinečnostem jedním z nejvyhledávanějších potahových materiálů.
EKTORP (12 990 Kč) – dvoumístná pohovka s lenoškou, snímatelný potah ze 100% bavlny lze prát v pračce na 60 °C, nebo čistit chemicky. K dostání v mnoha sestavách a barvách.

EKTORP (12 990 Kč) – dvoumístná pohovka s lenoškou, snímatelný potah ze 100% bavlny lze prát v pračce na 60 °C, nebo čistit chemicky. K dostání v mnoha sestavách a barvách.

FOTO: Ikea

Moara (od 32 700 Kč) je první sofa navržené tak, aby bylo krásné ze všech stran. Sofa s nízkým hlubokým sedem, které není určeno k umístění ke zdi. Vyjímá se uprostřed místnosti.

Moara (od 32 700 Kč) je první sofa navržené tak, aby bylo krásné ze všech stran. Sofa s nízkým hlubokým sedem, které není určeno k umístění ke zdi. Vyjímá se uprostřed místnosti.

FOTO: Polstrin Design

  • Mikrovlákno, které mnozí výrobci vydávají za Alcantaru, patří mezi textilie vyrobené z tenkých vláken, které na omak připomínají semišovou useň, mají luxusní vzhled a snadno se udržují. Tím, že výrobci nabízejí různá složení, mají látky i odlišné vlastnosti. Přidaná pružná vlákna zabraňují např. vytahování potahu, s impregnací se materiál zase tolik neušpiní.
Sedací souprava STOCKHOLM (39 990 Kč) s trojmístnou pohovkou je vyrobena z pevné a odolné kůže, která se snadno udržuje a stářím zraje a krásní. K dostání je ve světle a tmavě hnědé barvě.

Sedací souprava STOCKHOLM (39 990 Kč) s trojmístnou pohovkou je vyrobena z pevné a odolné kůže, která se snadno udržuje a stářím zraje a krásní. K dostání je ve světle a tmavě hnědé barvě.

FOTO: Ikea

  • Bavlněné potahové látky mají nižší životnost a omezenou stálobarevnost, proto se při čalounění sedaček moc nepoužívají. Jejich předností je přírodní původ a nižší cena.
  • Mikroplyš je dvouvrstvý potahový materiál s výbornými užitnými vlastnostmi, které jsou dány pevným tkaným podkladem. Ten se skládá napůl z bavlny a napůl z polyesteru. Horní vrstvu tvoří stoprocentní nylon, který je odolný proti špinění a dobře se čistí.
  • Mikrofáze je materiál oblíbený kvůli dobrému poměru mezi cenou a užitnými vlastnostmi. Je to jednovrstvý, povrchově upravený 100% polyester. Nezklame při každodenním používání, je odolný proti ušpinění a dá se dobře čistit.
  • Umělé usně se skládají také ze dvou vrstev, horní tvoří polyuretan, podklad bavlněný úplet. Hodí se pro alergiky a dá se čistit vlažnou vodou se saponátem.
  • Kůže je přírodní materiál, který časem získává na kvalitě. Je komfortní, elegantní a snadno se udržuje. Ze žádného jiného materiálu neodstraníme skvrnu tak lehce jako právě z kůže.

Zalakované, vysoce chráněné kůži dáme přednost v případě, že na kožené sedačce trváme a máme malé děti. Na údržbu stačí voda se saponátem, kterou nakonec setřeme dosucha. I přesto, že je sedací souprava zalakovaná, zachovává si své původní vlastnosti včetně odolnosti proti skvrnám. Měkká a jemná kůže je náchylnější na poškození.

Design, rozměr i ergonomie na míru

Vybírat můžeme ze sedaček, pohovek i křesel a taburetů ze sériové výroby, ale daleko přitažlivější jsou kusy zhotovené na míru, kde se výrobci přiblíží naší představě o vzhledu, ale vyjdou vstříc našim požadavkům i v libovolném uspořádání (dispozici) sedačky.

Multifunkční rozkládací pohovka MELO (31 990 Kč) je skladná, ideální do menších prostor. Má několik funkcí v jednom: pohovka, lenoška, jednolůžko či dvojlůžko. Je vhodná pro nejmladší zákazníky a jejich první bydlení.

Multifunkční rozkládací pohovka MELO (31 990 Kč) je skladná, ideální do menších prostor. Má několik funkcí v jednom: pohovka, lenoška, jednolůžko či dvojlůžko. Je vhodná pro nejmladší zákazníky a jejich první bydlení.

FOTO: Bo Concept

Důležité je, že si můžeme zvolit vlastní hloubku a tvrdost sezení, výšku a styl provedení opěráků i područek tak, aby odpovídaly naší představě i po stránce ergonomie sezení a pohodlí. Sedačku lze vybavit doplňky jako jsou rozkládání, úložné prostory, ale kombinovat se dá i materiál nožiček, odkládací desky, podhlavníky, různé typy švů, které sedací plochu zpevňují atd.

Sofa POP DUO je nekonečně opakovatelný systém sedadel, které se snadno složí i rozebírají. Moduly na bocích vytvářejí pevný rám. Polštáře z měkkého husího peří jsou potaženy v různých materiálech od bavlny po kůži.

Sofa POP DUO je nekonečně opakovatelný systém sedadel, které se snadno složí i rozebírají. Moduly na bocích vytvářejí pevný rám. Polštáře z měkkého husího peří jsou potaženy v různých materiálech od bavlny po kůži.

FOTO: Kartell

MILOS je klubová pohovka Chesterfield s výraznými detaily prošívání a výběrem neotřelých barev látkových potahů či kůží. Ty jí dávají současný vzhled, moderní nohy z broušené oceli ji jemně nadnášejí. Lze ji přizpůsobit potřebám interiéru.

MILOS je klubová pohovka Chesterfield s výraznými detaily prošívání a výběrem neotřelých barev látkových potahů či kůží. Ty jí dávají současný vzhled, moderní nohy z broušené oceli ji jemně nadnášejí. Lze ji přizpůsobit potřebám interiéru.

FOTO: Bo Concept

Při výrobě sedaček na míru používají výrobci kvalitní dřevotřískové či dřevoštěpkové desky a masivní dřevo na kostry. Vše spojují výhradně nábytkovými šrouby typu konfirmát a metrickými šrouby, nepoužívají sestřelované spoje jako v sériové výrobě. Všechny části koster jsou minimálně o polovinu předimenzované, aby se po letech nerozvrzaly, nerozklížily, nerozpadly či neprolomily. Do vnitřních výplní používají jen certifikované materiály nejvyšší kvality, včetně studených pěn, visco pěn a dutého vlákna.

Sofa POP DUO je nekonečně opakovatelný systém sedadel, které se snadno složí i rozebírají. Moduly na bocích vytvářejí pevný rám. Polštáře z měkkého husího peří jsou potaženy v různých materiálech od bavlny po kůži.

Sofa POP DUO je nekonečně opakovatelný systém sedadel, které se snadno složí i rozebírají. Moduly na bocích vytvářejí pevný rám. Polštáře z měkkého husího peří jsou potaženy v různých materiálech od bavlny po kůži.

FOTO: Kartell

Na vnější potah si lze vybrat z více než tisíc druhů potahových látek osvědčených evropských výrobců včetně druhů, jež používají renomované evropské firmy zabývající se výrobou souprav.