Ať už zařizujeme novou kuchyň nebo ji pouze renovujeme, snažíme se ji vybavit vkusně, ale také účelně. V moderní kuchyni se bez kvalitní digestoře neobejdeme. Páry a pachy odvedeme z místnosti pryč napojením na komín nebo přes zeď trubkami ven.

Digestoř je kuchyňským spotřebičem a měla by ladit s celkovým vzhledem kuchyně. Nabízí se nám mnoho typů jednoduchých i dekorativních digestoří. Oblíbené jsou ostrůvkové odsavače par - elegantní a praktické. V případě, že odsavač ruší celkové vyznění kuchyně, pořídíme si výklopnou variantu.

Dekorativní ostrůvkový odsavač par v nerez provedení s výkonem odtahu 630 m3/hod., obvodovým (perimetrálním) sáním, dvěma kovovými filtry na zachycení mastnoty, uhlíkovým filtrem, dotykovým ovládáním Touch Sensor,

Dekorativní ostrůvkový odsavač par v nerez provedení s výkonem odtahu 630 m3/hod., obvodovým (perimetrálním) sáním, dvěma kovovými filtry na zachycení mastnoty, uhlíkovým filtrem, dotykovým ovládáním Touch Sensor, 4 rychlostmi, časovaným boosterem a signalizací nasycení uhlíkového a tukového filtru, osvětlení LED zářivkami.

FOTO: SCHOLTÉS

Volíme vhodnou digestoř

Komínové digestoře se umísťují do mezery mezi závěsnými skřínkami, nikdy pod ně, neboť by zanikl ozdobný komín, který kryje trubku pro odvod par. Bývají prostorově rozložité, často s náročněji propracovaným a elegantnějším designem. Dominantní je ozdobný komín, který může být výrazným dekorativním prvkem celé kuchyně.

Ostrůvkové digestoře jsou určené pro větší kuchyně a pro kuchyně, které jsou součástí společenské zóny. Montují se na strop a jejich konstrukce předpokládá volné umístění v prostoru. Nepřiléhají tedy žádnou stranou ke zdi.

Skleněný komínový odsavač par BT9.3BGL (od 5311 do 9902 Kč) je 90 cm široký. Je vybaven tangenciálním motorem s vysokým výkonem - maximální výkon 500 m3/hod. (odtah nebo recirkulace).

Skleněný komínový odsavač par BT9.3BGL (od 5311 do 9902 Kč) je 90 cm široký. Je vybaven tangenciálním motorem s vysokým výkonem - maximální výkon 500 m3/hod. (odtah nebo recirkulace).

FOTO: BAUMATIC

Vestavné odsavače par se dají zabudovat do skříňky skoro každé kuchyňské linky, a tak nenarušují vzhled kuchyně. Na výběr je hodně modelů v šířkách 60 cm až 120 cm. Jsou vybavené mnoha funkcemi, které usnadní jejich ovládání, např. digestoře se zdrojem světla pro osvětlení varné plochy, digestoř s několika stupni výkonu nebo s paměťovou funkcí pro ventilátory, s dotykovým ovládáním a ukazateli míry zanesení.

Co je to štěrbinové odsávání?
Jde o moderní způsob odsávání, kdy místo celé velké mřížky jsou jen úzké škvíry po okrajích, díky čemuž dochází při stejném výkonu k lepšímu sání. Zároveň čištění je kvůli menší ploše odsávání jednodušší.
Štěrbinový odsavač par KS-910 X (18 890 Kč) se vyznačuje elegantní kombinací materiálů -nerezové oceli a skla. Odsavač s tlačítkovým ovládáním disponuje 4 stupni výkonu, časováním, sacím výkonem 613 m3/hod. a zpětnou klapkou.

Štěrbinový odsavač par KS-910 X (18 890 Kč) se vyznačuje elegantní kombinací materiálů -nerezové oceli a skla. Odsavač s tlačítkovým ovládáním disponuje 4 stupni výkonu, časováním, sacím výkonem 613 m3/hod. a zpětnou klapkou.

FOTO: KARMA DESIGN

Odtah, nebo recirkulace?

Podle podmínek v bytě se rozhodneme pro digestoř odtahovou, nebo recirkulační. Můžeme-li se připojit na komín nebo na odtahové potrubí, zvolíme digestoř odtahovou. Tam, kde tuto možnost nemáme, si pořídíme digestoř recirkulační. Funguje tak, že do sebe vzduch natáhne, vyčistí a nakonec ho pošle zpět do místnosti.

Digestoř DQGA65KR ((29 990 Kč) s MoodLite technologií z designové dílny Karima Rashida představuje dokonalou symbiózu funkčnosti, technologie a čistoty.

Digestoř DQGA65KR ((29 990 Kč) s MoodLite technologií z designové dílny Karima Rashida představuje dokonalou symbiózu funkčnosti, technologie a čistoty. Prvotřídní kvalita posílená integrovaným barevným LED osvětlením, jehož zabarvení lze měnit, vnese do prostoru jedinečnou atmosféru.

FOTO: GORENJE

Odtahová digestoř musí být napojena na potrubí či komín, který nasátý vzduch odvede ven. Průměr odtahového potrubí má odpovídat průměru vývodu digestoře. Jedině tak se zachová výkon digestoře a nízká hlučnost. Aby neunikalo teplo přes odtahovou trubku, použijeme kompatibilní odtahovou klapku. Při jejím výběru se orientujeme podle toho, kde je umístěn výstup pro odtah. Na výběr máme horní, zadní, rohový či boční.

Digestoř Mora 5720 (š. 60 cm/11 900 Kč, š. 90 cm/13 990 Kč) má dotykové ovládání Touch Kontrol, funkci nastavitelného automatického vypnutí i halogenové osvětlení s plynulou regulací. Mastnotu pohlcují kovové filtry.

Digestoř Mora 5720 (š. 60 cm/11 900 Kč, š. 90 cm/13 990 Kč) má dotykové ovládání Touch Kontrol, funkci nastavitelného automatického vypnutí i halogenové osvětlení s plynulou regulací. Mastnotu pohlcují kovové filtry.

FOTO: MORA

Když se páry nedají odvádět ven, je součástí digestoře uhlíkový filtr a recirkulace. Každý odsavač má zabudovaný tzv. tukový filtr pro zachytávání mastnot z výparů.

Používáme-li látkový filtr, vyměňujeme jej častěji (nedá se prát), zatímco kovový tukový filtr stačí umýt v dřezu nebo v myčce.

Ostrůvková digestoř Gemini z luxusní kolekce Best Platinum (37 990 Kč) má překrásné ladné tvary. Toroidní hliníkový korpus je lakován speciální technologií do černé nebo bílé modifikace.

Ostrůvková digestoř Gemini z luxusní kolekce Best Platinum (37 990 Kč) má překrásné ladné tvary. Toroidní hliníkový korpus je lakován speciální technologií do černé nebo bílé modifikace. Digestoř lze použít pouze v recirkulačním režimu. Nízká hlučnost, 3 halogenové reflektory a možnost dokoupení dálkového ovladače je u takovéhoto výrobku samozřejmostí a řadí jej tak mezi špičky ve své kategorii.

FOTO: BEST

Recirkulační digestoř vrací vyčištěný a přefiltrovaný vzduch zpět do místnosti. Její výhodou je, že se dá umístit téměř kamkoli, ale její provoz je dražší. Uhlíkové filtry je nutné jednou za půl roku vyměnit, což znamená investici od několika set do několika tisíc korun. Moderní digestoře disponují ukazateli nasycenosti filtru, které samy signalizují naléhavost výměny filtru.

U kombinovaných digestoří, které jsou také na trhu, si odtah nastavíme podle momentální potřeby.

Komínový odsavač par BU676GL (od 6311 do 13 570 Kč) v šířce 60 cm, je vybaven LCD displejem, elektronickým tlačítkovým ovládáním a 3 rychlostmi.

Komínový odsavač par BU676GL (od 6311 do 13 570 Kč) v šířce 60 cm, je vybaven LCD displejem, elektronickým tlačítkovým ovládáním a 3 rychlostmi.

FOTO: BAUMATIC

Další nutné parametry

Výkon je významným parametrem pří výběru digestoře. Jde o množství vzduchu, které digestoř umí odsát za hodinu provozu. Obecně platí, že čím větší máme kuchyň, tím výkonnější si pořídíme digestoř. V současné době, kdy propojujeme kuchyň s jídelnou a obývákem, dbáme na toto kritérium dvojnásobně. Digestoř by měla vyměnit vzduch minimálně 10x, nejlépe až 16x za hodinu.

Ostrůvkový odsavač par Attitude HL 458 s kovovými filtry, dotykovým ovládáním Touch Control, 4 rychlostmi, automatickým spuštěním při detekci par.

Ostrůvkový odsavač par Attitude HL 458 s kovovými filtry, dotykovým ovládáním Touch Control, 4 rychlostmi, automatickým spuštěním při detekci par.

FOTO: SCHOLTÉS

Např. v malé kuchyni o rozloze 8 m2 stačí digestoř s výkonem do 320 m3/hod., ale v prostorné kuchyni pak digestoř s odtahem přes 500 m3/hod. Prostornou kuchyň propojenou s obývacím prostorem udrží bez pachů odsavač s odtahem přes 700 m3/hod.

Hlučnost je dalším z měřítek, které zvažujeme. Zajímáme se hlavně o to, jak bude odsavač par hlučný při plném výkonu. Ideální je digestoř s hlučností do 58 dB. U nejlevnějších typů se hlučnost pohybuje mezi 50 a 60 dB, u dražších je hlučnost mezi 40 a 50 dB. Recirkulační digestoře bývají hlučnější. Je možné hlučnost zmírnit? Lze ji buď ovlivnit zabudováním omyvatelných protihlukových polštářků, nebo si pořídit odsavač par s funkcí řízené hlučnosti.

Ostrůvkový komínový odsavač Mora 5713 (23 990 Kč) vyniká extra tichým chodem s pouhými 46 dBA, za hodinu vyčistí až 800 m3. Je vybaven tlačítkovým ovládáním se signalizací provozu, zpětnou klapkou a teleskopicky výsuvným komínem.

Ostrůvkový komínový odsavač Mora 5713 (23 990 Kč) vyniká extra tichým chodem s pouhými 46 dBA, za hodinu vyčistí až 800 m3. Je vybaven tlačítkovým ovládáním se signalizací provozu, zpětnou klapkou a teleskopicky výsuvným komínem. Dokonalý přehled při vaření zajistí 4bodové halogenové osvětlení. Jeho šířka je 90 cm.

FOTO: MORA

Podstatným kritériem jsou rozměry digestoří. Vyrábějí se v šířkách 60 cm až 120 cm. Čím je digestoř širší, tím lepší je odtah par i pachů. Nad sporák nebo varnou desku o šířce 60 nebo 70 cm lze umístit i digestoř o šířce 90 cm. Pokud za čas budeme měnit sporák nebo pořizovat třeba 90 cm širokou varnou desku s grilem, pak by výkon i šíře digestoře scházely.

Důležitá je i vzdálenost digestoře od pracovní desky. U plynové desky se doporučuje vzdálenost 75 cm, u elektrické 65 cm.

Jak jsou dnešní digestoře vybavené? Některé mají dálkové ovládání, jiné zabudovaný senzor, který přístroj automaticky aktivuje v případě potřeby. Odsavače s funkcí autokomfort zajišťují 24 hodin čistý vzduch a samozřejmostí je osvětlení digestoří, takže nad varnou deskou není nutné instalovat další světelný zdroj.

Rohový komínový odsavač KRO 100-X (15 302 Kč) s mimořádným sacím výkonem 756 m3/hod. o šířce 100x100 cm je vyroben z nerezu, má teleskopicky nastavitelný komín, 4 stupně výkonu, světelnou indikaci nasycení filtrů,

Rohový komínový odsavač KRO 100-X (15 302 Kč) s mimořádným sacím výkonem 756 m3/hod. o šířce 100x100 cm je vyroben z nerezu, má teleskopicky nastavitelný komín, 4 stupně výkonu, světelnou indikaci nasycení filtrů, Clean Air či vybavení zpětnou záklopkou. K dispozici je varianta recirkulace díky uhlíkovému filtru.

FOTO: KARMA DESIGN

Bez filtrů to nefunguje

Tukové filtry chrání ventilační jednotku před tuky obsaženými v odsávaných parách.
Kovové kazetové filtry jsou konstruovány tak, aby se snadno udržovaly umytím v myčce nebo v ruce. Kovové filtry se čistí jednou za 2 měsíce.

Baffle filtry pohltí více než 90 % tukových částic, jsou odolné proti poškození a dávají výrobku profesionální vzhled. I tyto filtry udržujeme každé dva měsíce ručně nebo v myčce.

Syntetické filtry nejsou omyvatelné, jejich účinnost nelze obnovit vypráním, a musí být proto vyměněny přibližně po 2-4 měsících.

Exkluzivní odsavač par Wave IX/F/51 ostrůvkový nebo na stěnu (34 990 Kč) s dotykovým ovládáním na tyčce je vybaven jedním motorem, systémem Evolution, výkonem odvětrávání 400 m3/h, max. úrovní hluku 62 dB a halogenovým osvětlením.

Exkluzivní odsavač par Wave IX/F/51 ostrůvkový nebo na stěnu (34 990 Kč) s dotykovým ovládáním na tyčce je vybaven jedním motorem, systémem Evolution, výkonem odvětrávání 400 m3/h, max. úrovní hluku 62 dB a halogenovým osvětlením.

FOTO: ELICA

Uhlíkové (pachové) filtry jsou kazety s aktivním uhlím, které se instalují do odsavačů bez přímého odtahu, tedy recirkulačních. Nejsou omyvatelné ani recyklovatelné a musí být pravidelně měněny zhruba po 3 až 6 měsících, podle toho, jak často vaříme.