Lampy ve tvaru hub inspirované přírodou uvedl jako svou novinku designér Andreas Kowaleský letos v Amsterdamu. Jeho svítidla mají nekonvenční konstrukci, která zdůrazňuje siluetu lampy a ukazuje i drobné tvarové nedokonalosti, které jsou houbám často vlastní.

Zajímavé osvětlení houbovitého tvaru.

Zajímavé osvětlení houbovitého tvaru.

FOTO: archiv Andrease Kowaleského

Svítilny mystických tvarů vznikly v limitované edici a vyrábějí se ve třech barvách a výškách.

Osvětlení ve tvaru hub je ideální jako dekorace

Díky velkému oblému klobouku, který představuje svítidlo lampy, vydávají tyto svítilny měkké náladové světlo. Jde o nepřímé osvětlení, které se tak do interiéru hodí spíš jako dekorace, která má podtrhovat náladu místnosti než jako plně funkční osvětlení na pracovní stůl.

Tampa ve tvaru houby z korku a ze skla od designéra Tomáše Krále.

Lampa ve tvaru houby z korku a ze skla od designéra Tomáše Krále

FOTO: archiv Tomáše Krále

Pro svůj pohádkový tvar tyto lampy ocení i děti, pro které jsou lampy ideální jako malá svítidla na noční stolek. Jejich tlumené světlo je nebude rušit při usínání. Dekorativní náladové osvětlení oceníte i v obývacím pokoji v kombinaci s různými jinými druhy světel.

Lampy pohádkových tvarů (Brasa).

Lampy pohádkových tvarů (Brasa).

FOTO: Ikea

Osvětlení tohoto typu vytváří v interiéru útulnou atmosféru. Obdobné tvary byly v módě hlavně v šedesátých a osmdesátých letech. Lampy měly výrazné barvy, kterých se nemusíme bát ani dnes. Pokud zvolíme střízlivý jednoduchý tvar, tak se lampa stane jednou z výrazných dekorací, která bude v interiéru působit vkusně a elegantně.

Oranžová lampa ve tvaru holubinky (Mac and Mac interiors) a černá lampa v retro německém stylu (Skinfindt design).

Oranžová lampa ve tvaru holubinky (Mac and Mac interiors) a černá lampa v retro německém stylu (Skinfindt design).

FOTO: Novinky.cz, Skinfindt design, Mac and Mac interiors

Členitější prostor a velké tmavší místnosti je možné díky lampám rozdělit na jednotlivé funkční oblasti a kombinovat tak různá svítidla s podobným tvarem, ale v různých velikostech.

Nevšední design podtrhne seskupení několika lamp stejných tvarů.

Nevšední design podtrhne seskupení několika lamp stejných tvarů.

FOTO: archiv Andrease Kowaleského

Měkké světlo, které vydávají tyto lampy, vytváří v prostoru uklidňující atmosféru. Nehodí se do kanceláří, ale vyniknou spíš v domácím prostředí, kde navodí dojem pohody a uklidní unavený zrak.