Kvalitní laminátové podlahy s krásnými a efektivními kresbami dřeva upřednostňují hlavně moderní, aktivní a tvořiví lidé, kteří sledují módní trendy a rádi ve svých bytech experimentují. S častější obměnou podlahy nejen počítají, ale doslova ji vyžadují.
A další výhody?

Spojením klasické jednobarevnosti s decentně matným anebo naopak vysoce lesklým povrchem vznikla kolekce Witex Color (od 1092 Kč/m2).

Spojením klasické jednobarevnosti s decentně matným anebo naopak vysoce lesklým povrchem vznikla kolekce Witex Color (od 1092 Kč/m2). Obvodové hrany jednotlivých desek o rozměrech 823x329 mm jsou zvýrazněny mikrovláknem a jemným zkosením, čímž krytina získává na prostornosti a harmoničnosti. Tloušťka lamel je 8 mm.

FOTO: KPP

  • Laminátové podlahy jsou levnější než dřevěné, jejich pokládka je rychlá a snadná.
  • Vedou teplo lépe než dřevěné, jsou odolné vůči UV záření, nemění své barvy, bývají antistatické a nehořlavé, jsou odolnější proti mechanickému poškození a snadno se udržují.
  • Díky své konstrukční výšce jednoduše navazují třeba na keramickou dlažbu. Hodí se proto do velkých otevřených interiérů, kde je použito více typů povrchových materiálů.
  • Samozřejmě že mají i své zápory.
  • Proti dřevěným podlahám jsou studenější, kvůli elektrostatice na sebe přitahují prach a hůře se čistí. Jsou také hlučnější a některé nelze renovovat.

Laminátová neznamená plovoucí

Výraz laminátová podlaha velmi často ztotožňujeme a chybně zaměňujeme za pojem plovoucí podlaha. Jako plovoucí lze obecně označit každou podlahovou krytinu, která se k pokladu nepřipevňuje napevno.

Díky speciální technologii vytvrzení povrchu elektronovým paprskem je krytina odolná proti poškrábání, oděru i vůči skvrnám.

Díky speciální technologii vytvrzení povrchu elektronovým paprskem je krytina odolná proti poškrábání, oděru i vůči skvrnám. Kolekce Witex Color má spolehlivý a osvědčený instalační zámkový systém LocTec - Unilin® a umožňuje pokládku na podlahové vytápění. Třída zátěže 23 je vhodná pro použití ve všech obytných prostorech.

FOTO: KPP

Nejčastějším způsobem instalace krytiny plovoucím způsobem je buď lepení v peru a drážce, i když dnes již převažuje spojení jednotlivých panelů na suchý zámkový spoj, který odolá i vysoké zátěži. Plovoucí tak může být také krytina vícevrstvá dřevěná, korková, vinylová či např. podlaha z přírodního linolea.

Lákají rozmanité dekory a vzory

Výrobci nabízejí rozmanité dekory a vzory, od imitace přírodních materiálů (dřeva, kamene či korku), přes různobarevné, více či méně výrazné dekory, až po možnost zalaminování vlastní fotografie.

Při samotném výběru laminátové krytiny je ovšem kromě dezénu a vzhledu třeba pečlivě zohlednit hlavně její strukturu a provedení. Levné a nekvalitně vyrobené laminátové podlahy se negativně projeví již během prvních měsíců užívání. Cenově přijatelnější varianty.

Zátěž laminátové plovoucí podlahy je AC 31-34, rozměr podlahové parkety v mm: šířka 189, délka 1261, tloušťka 7-9. Tepelný odpor je cca 0,14 m2/K/W.

Zátěž laminátové plovoucí podlahy je AC 31-34, rozměr podlahové parkety v mm: šířka 189, délka 1261, tloušťka 7-9. Tepelný odpor je cca 0,14 m2/K/W.

FOTO: IBC parkety

Mezi převažující a cenově přijatelnější varianty laminátových podlah patří lamely z přímých laminátů, tzv. melaminové, kdy je na nosné desce krytiny nanesen dekorační papír zalitý vrstvou melaminu. Tato krytina patří do méně až středně zatěžovaných prostor, kde spolehlivě poslouží. V domácnosti se jí obávat nemusíme, spíš naopak.

Povrchová úprava Synchro dává podlaze přirozený vzhled a je příjemná na dotek. Panely jsou k dispozici v rozměru 1285x242 mm, na podlahu je poskytována záruka 15 let.

Povrchová úprava Synchro dává podlaze přirozený vzhled a je příjemná na dotek. Panely jsou k dispozici v rozměru 1285x242 mm, na podlahu je poskytována záruka 15 let. Pro ty, kteří si neumějí představit podobu jednotlivých dekorů v interiéru, je k dispozici na www.krono-original.com/ cz virtuální podlahové studio.

FOTO: Kronospan

Kvalitnější a odolnější variantou, která je ideální i pro komerční využití, jsou pak krytiny z vysokotlakého laminátu. Jednotlivé vrstvy krytiny jsou k sobě slisovány za působení vysokého tlaku, krytina tak snese větší zatížení a je také odolnější vůči nárazům.

Důležitá je třída zátěže a oděru

Při výběru vhodné krytiny pro určitý typ místnosti (je rozdíl, pořizujemeli krytinu do ložnice, kde je velmi nízká třída zátěže podlahy, nebo do předsíně, kde se pohybujeme mnohem častěji) se řídíme podle třídy zátěže/používání/namáhání.

Laminátové plovoucí podlahy Arte (960 Kč/m2) jsou majestátní dlaždice v dezénu leštěného tmavého betonu s jemnou drážkou ve tvaru V. Spojují šarm a autentičnost originální podlahy s praktickými výhodami laminátu.

Laminátové plovoucí podlahy Arte (960 Kč/m2) jsou majestátní dlaždice v dezénu leštěného tmavého betonu s jemnou drážkou ve tvaru V. Spojují šarm a autentičnost originální podlahy s praktickými výhodami laminátu.

FOTO: Quick Step

Čím vyšší bude provoz a zátěž na naší laminátové podlaze, tím vyšší zvolíme třídu. Číselná tabulka ukazuje ideální použití pro různé oblasti: hodnoty 21-23 označují třídy namáhání v soukromých prostorech, hodnoty 31-33 pak odhalují vhodnost krytiny do různě zatěžovaných komerčních prostor.

Prémiová kolekce Witex Color+ ((od 1092 Kč/m2) vyniká designem vysokého lesku a extrémní odolností. Nabízí celkem šest dekorů: Deep Night, Monochrom, Sunset Ice, Ferrum a proužkovaný šedobílý Reed.

Prémiová kolekce Witex Color+ ((od 1092 Kč/m2) vyniká designem vysokého lesku a extrémní odolností. Nabízí celkem šest dekorů: Deep Night, Monochrom, Sunset Ice, Ferrum a proužkovaný šedobílý Reed. Jednotlivé lamely jsou vyráběny v XXL formátu 1488x293 mm s tloušťkou 11,4 mm.

FOTO: KPP

  • Krytina s třídou zátěže 21 je určena pro obytné prostory s lehkým zatížením, tedy mírným či občasným používáním, např. pro již zmiňovanou ložnici.
  • Pro vstupní prostory, schodiště či do kuchyní zcela jistě dáme přednost třídě zátěže 23, případně můžeme zabrousit i mezi krytiny s označením 31-33.
  • V současné nabídce se setkáme s krytinami, které splňují třídu zátěže minimálně 22 a 23, a budou dokonce odpovídat požadavkům tříd 31-33, neboť výrobci neustále přinášejí kvalitnější a zdokonalené produkty i pro soukromé využití.
  • Obdobné je to s třídou oděru, které se označují AC3 - AC5.

Voděodolné laminátové krytiny

Jestli preferujeme krytiny s voděodolnou nosnou deskou, ideální je speciálně ošetřená dřevovláknitá HDF deska. Doporučit lze také antistatickou úpravu povrchu a hrany impregnované proti vlhkosti. Tuto úpravu oceníme v momentě, kdy rozlijeme kávu či limonádu. Laminátové podlahy se vyrábějí na plovoucím principu, zámkový spoj ale musí být kvalitní a pevný, aby časem nevznikaly mezery mezi jednotlivými lamelami.

Laminátové podlahy Kronostep Super Natural Wide Body jsou vhodné i pro intenzivně zatěžované prostory. Díky novému zámkovému systému 1clic2go se panely instalují pouhým zakliknutím spojů do sebe.

Laminátové podlahy Kronostep Super Natural Wide Body jsou vhodné i pro intenzivně zatěžované prostory. Díky novému zámkovému systému 1clic2go se panely instalují pouhým zakliknutím spojů do sebe.

FOTO: Kronospan

Nezbytná je zvuková izolace

Automatickou součástí pokládky každé laminátové krytiny je správná zvuková izolace, tedy kročejová podložka, která zabraňuje vzniku nepříjemného kročejového hluku.
K dispozici je mnoho typů kročejových izolací - měkkých a pružných podložek o tloušťce kolem 23 mm. Izolační podložky lze ke krytině dokoupit samostatně, obvykle ale tvoří součást jednotlivých dílců krytiny přímo od výrobce. Mimo kročejové podložky se pod krytinu umisťuje také parotěsná fólie.

Pro laminátové plovoucí podlahy Linesse (798 Kč/m2) jsou charakteristické elegantní parketové pruhy v různých délkách oddělené jemnou drážkou. Výsledkem je dokonale přírodní parketová podlaha v dezénu francouzský dub. Pokládá se pomocí systému Unilink.

Pro laminátové plovoucí podlahy Linesse (798 Kč/m2) jsou charakteristické elegantní parketové pruhy v různých délkách oddělené jemnou drážkou. Výsledkem je dokonale přírodní parketová podlaha v dezénu francouzský dub. Pokládá se pomocí systému Unilink.

FOTO: Quick Step

Prostory s podlahovým vytápěním

Do místností s podlahovým vytápěním volíme krytiny, které jsou pro daný typ podlahového vytápění vhodné, i v takových je dnes velký výběr. Důležitá je rovněž kvalitní spodní protitahová vrstva, zajišťující stabilitu a rozměrovou stálost krytiny při změnách vlhkosti a teploty.

Kvalitu provedení jednotlivých vrstev zámkového spoje i krytiny jako celku pouhým okem nerozpoznáme. Vždy je lepší zamířit přímo do specializovaných podlahových studií, kde nám odborně poradí a zajistí kompletní záruky i servis.

Podlahy Kronostep Super Natural Wide Body (od 565 Kč/m2 podle vybraného dezénu) jsou k dispozici ve čtyřech odstínech dubu: jako Dub Studio, Dub Zvětralý, Dub Harbour a Dub Skořice.

Podlahy Kronostep Super Natural Wide Body (od 565 Kč/m2 podle vybraného dezénu) jsou k dispozici ve čtyřech odstínech dubu: jako Dub Studio, Dub Zvětralý, Dub Harbour a Dub Skořice. Použité barevné tóny - od velmi tmavé až po medově skořicovou - umožňují stvořit naprosto rozdílný, a přitom vždy unikátně vyhlížející interiér.

FOTO: Kronospan

Odborná pokládka je základ úspěchu

Pro spokojené užívání podlahy je důležitá její správná a odborně provedená pokládka. To znamená, že podkladový povrch musí být rovný, dokonale suchý a zcela čistý.

Péče o laminátovou krytinu

Při čištění laminátových krytin dáváme pozor na důkladné vyždímání mopu či hadru. Ideální je suchý způsob - vysávání nebo zametání. Některé typy krytin z vysokotlakého laminátu umožňují i strojové čištění, ale ty jsou určeny spíš pro komerční sféru.