V jídelně se nejvíce osvědčuje jednoduché osvětlení. A protože dominantou jídelny je stůl, mělo by směřovat na střed stolu a neoslňovat. Shoda panuje i v tom, že nejvhodnější je centrální lustr zavěšený na stropě, který poskytuje jasné osvětlení stolu. Měl by ale viset níže.

Sedmiramenný lustr Kristaller (1690 Kč), jehož výšku 208 cm lze snadno upravit podle potřeby pomocí S-háčků nebo zkrácením řetězu, vynikne v interiéru severského stylu.

Sedmiramenný lustr Kristaller (1690 Kč), jehož výšku 208 cm lze snadno upravit podle potřeby pomocí S-háčků nebo zkrácením řetězu, vynikne v interiéru severského stylu.

FOTO: archiv firmy IKEA

Hlavní světlo lze doplnit halogenovým i bodovým světlem, nástěnnou nebo stojací lampou. Na rozdíl od centrálního světla mají výhodu v tom, že jdou natočit jakýmkoli směrem. Ke stropním halogenovým světlům určitě přidáme nástěnné lampy. Proč? Aby se halogenová světla nerozptýlila po místnosti a neztratila na intenzitě.

Bloom (15 025 Kč) je nejnovější ve sbírce osvětlení. Jde o elegantní zavěšení svítidel složených z drobných květů, které vytvářejí tisíce odrazů světla při rozsvícení.

Bloom (15 025 Kč) je nejnovější ve sbírce osvětlení. Jde o elegantní zavěšení svítidel složených z drobných květů, které vytvářejí tisíce odrazů světla při rozsvícení.

FOTO: archiv firmy KARTELL

Osvětlení jídelního stolu

Osvětlení má být efektní, originální a pokud možno ladit s ostatními svítidly v interiéru, zejména v případě propojeného obytného prostoru. Mělo by přitahovat naši pozornost, ale zároveň příliš neosvětlovat plochu stolu. Lustr má být umístěn 50 až 60 cm nad stolem, aby nás při jídle moc neoslňoval a neunavoval oči.

Nedostatek světla napravíme výměnou žárovky za silnější. Už při výběru osvětlení ale dbáme na to, jak silnou žárovku typ svítidla vyžaduje.

Harmonický tvar uzavřeného květu se světelným kontrastem je vyjádřen ve svítidle Tentacle (od 2368 Kč), které představuje soulad mezi skleněným jádrem s akrylovými jazyky.

Harmonický tvar uzavřeného květu se světelným kontrastem je vyjádřen ve svítidle Tentacle (od 2368 Kč), které představuje soulad mezi skleněným jádrem s akrylovými jazyky.

FOTO: archiv firmy RENDL-PULZ

Za únavné a fádní světlo může levná úsporná žárovka, které chybí dobré barevné spektrum. Proto na žárovce do lustru nad jídelní stůl nešetříme a raději vybereme dražší zdroj osvětlení.

Ani světlo, které nám svítí do očí, není příjemné. V tomto případě použijeme mléčnou žárovku nebo kompaktní svítidlo se spodní plochou z mléčného skla, případně kulatým stínidlem. Řešením je i stahovací stropní světlo s velkým rozsahem polohování.

Závěsný lustr Lampetta (od 2307 Kč) podtrhuje efekt lesklého černého kovu se sklem. Tvar kovové kapky zakončené skleněným průhledem se hodí do moderního interiéru.

Závěsný lustr Lampetta (od 2307 Kč) podtrhuje efekt lesklého černého kovu se sklem. Tvar kovové kapky zakončené skleněným průhledem se hodí do moderního interiéru.

FOTO: archiv firmy RENDL-PULZ

Praktický je stahovací lustr

Nejen praktická, ale i efektní je stahovačka! A nemusíme si pořizovat pouze lustry ze skla! I na pohled obyčejný plast udělá větší službu než dražší tuctové lisované sklo. Ani renomovaní designéři se nevyhýbají plastu, natož kombinacím materiálů, jako je čiré, matné či mléčné sklo s kovem, papírem a plastem.

Nad stůl si můžeme vybrat pevný, nebo stahovací stropní lustr. Stahovací svítidlo je výhodnější už proto, že ho lze stáhnout podle potřeby a regulovat tak intenzitu světla dopadajícího na stůl. Pevné světlo spíš nahrazuje funkci centrálního osvětlení.

Jednoduché svítidlo Lord (1390 Kč) vysoké 1100 mm použijeme nad stůl v malém jídelním koutě, který je součástí kuchyně. Světelný zdroj není součástí svítidla.

Jednoduché svítidlo Lord (1390 Kč) vysoké 1100 mm použijeme nad stůl v malém jídelním koutě, který je součástí kuchyně. Světelný zdroj není součástí svítidla.

FOTO: archiv firmy EGLO

Zvláštní průhlednost závěsného svítidla Fly (4984 Kč) a jeho půvabná záře připomínají mýdlovou bublinu. Lampa je z transparentního metakrylanu. Zavěšením více lamp blízko sebe docílíme pěkných barevných efektů.

Zvláštní průhlednost závěsného svítidla Fly (4984 Kč) a jeho půvabná záře připomínají mýdlovou bublinu. Lampa je z transparentního metakrylanu. Zavěšením více lamp blízko sebe docílíme pěkných barevných efektů.

FOTO: archiv firmy KARTELL

Také lustr z čirého skla či plastu, propouštějící světlo směrem nahoru i dolů, funguje rovněž jako osvětlení celé místnosti na úkor osvětlení stolu. Zato neprůsvitná stínidla (např. kovová) směřují světlo na stůl.

Když se výběr stropního osvětlení nepovede, máme možnost přikoupit stojací lampu se shora zavěšeným stínidlem, kterou ke stolu přisuneme podle potřeby.

Právě podélné svítidlo s pěti světelnými zdroji ze série Sabana (5390 Kč) zvolíme nad stůl ve tvaru obdélníku dlouhý 3 m. V kompletu je k dispozici i stolní a stojací lampa.

Právě podélné svítidlo s pěti světelnými zdroji ze série Sabana (5390 Kč) zvolíme nad stůl ve tvaru obdélníku dlouhý 3 m. V kompletu je k dispozici i stolní a stojací lampa.

FOTO: archiv firmy EGLO

Závěsné satinované svítidlo Proud (5778 Kč) vnáší osvěžení do moderního interiéru. Z chromovaného jádra vyrůstají čtyři plastové vějíře, které jako krajkoví motýli roznášejí proud světla do prostoru.

Závěsné satinované svítidlo Proud (5778 Kč) vnáší osvěžení do moderního interiéru. Z chromovaného jádra vyrůstají čtyři plastové vějíře, které jako krajkoví motýli roznášejí proud světla do prostoru.

FOTO: archiv firmy RENDL-PULZ

A jak se pohybují ceny? Kvalitnější lustry do jídelny pořídíme od jednoho tisíce korun výše, i když designová svítidla vyjdou až na desítky tisíc korun.