Klasická chladnička je pro skladování červeného i bílého vína nevhodná. Nápoj se v ní přechladí, otřásá, trpí častým otevíráním a osvětlováním prostoru. Speciální boxy na víno jsou k požadavkům na dlouhodobé uskladnění vína vstřícnější.

Máme-li domácí vinotéku zabudovanou do kuchyňské linky, měla by být dále od myčky a ledničky, jejichž otřesy vínu škodí.

Máme-li domácí vinotéku zabudovanou do kuchyňské linky, měla by být dále od myčky a ledničky, jejichž otřesy vínu škodí.

FOTO: archiv firmy WHIRPOOL

Co umí domácí vinotéka

Každý druh vína vyžaduje vlastní skladovací teplotu. V případě klimatizované vinotéky máme možnost nastavit jednu vnitřní teplotu, kdy rozmístíme lahve podle pravidla - teplejší vzduch je nahoře (snese jej nejlépe červené víno), studenější dole.

Třináctikilová domácí vinotéka Brevanti na deset lahví spotřebuje 0,8 kWH/24h. Stojí kolem 3000 Kč. Vinotéka Scholtés XRV L27 pro 284 lahví v nerez provedení za 89 990 Kč. Má dvě zóny.

Třináctikilová domácí vinotéka Brevanti na deset lahví spotřebuje 0,8 kWH/24h. Stojí kolem 3000 Kč. (vlevo);  Vinotéka Scholtés XRV L27 pro 284 lahví v nerez provedení za 89 990 Kč. Má dvě zóny: horní pro zrání vína, ustálená teplota 10-14 °C, a spodní zónu pro chlazení při teplotách 4-7 °C.(vpravo)

FOTO: WWW.DOMACI-VINOTEKY.CZ, WWW.ABSOLUT-ELEKTRO.CZ

Takzvané temperované vinotéky bývají vybaveny obvykle dvěma zónami s možností individuálního nastavení teploty: pohybuje se od 5 do 15 °C, záleží na značce výrobce. V zónách chladicího boxu bývá vyznačeno, kterému druhu vína konkrétní místo nejlépe vyhoví. Špičkové vinotéky mají kromě skladovacích zón i police, sloužící k přechodu na konzumační teplotu vína.

Nastavit lze nejen teplotu, ale také vlhkost vzduchu. Optimální vlhkost, při níž korek nevysychá ani neplesniví, je 60 až 75 %.

Vestavná vinotéka ARC 228 pro 44 lahví v designu Progressive s digitálním ukazatelem teploty (nastavení od 6 do 18 °C) vhodná na dlouhodobé skladování vín. Stojí kolem 30 000 Kč. Spotřeba energie je 09 kWh/24h. (vlevo); Vinotéka KSW30V80 (vpravo)

Vestavná vinotéka ARC 228 pro 44 lahví v designu Progressive s digitálním ukazatelem teploty (nastavení od 6 do 18 °C) vhodná na dlouhodobé skladování vín. Stojí kolem 30 000 Kč. Spotřeba energie je 09 kWh/24h. WHIRPOOL (vlevo);
Vinotéka KSW30V80 má tónované skleněné dveře s UV-filtrem, umístěné do hliníkového rámečku s hliníkovým madlem. Výškově nastavitelné nožičky jsou vpředu, kolečka vzadu. Cena 23 135 Kč. BOSCH (vpravo)

FOTO: archiv firem

Trvalý přístup čerstvého vzduchu bez nežádoucích mikroorganismů zajistí filtr s aktivním uhlíkem. Studený vzduch v prostoru cirkuluje díky ventilátoru.

Spousta vinoték má průhledná dvířka, aby bylo na víno vidět. Ovšem jejich sklo by v sobě mělo mít UV filtr, který ochrání nápoj od slunečního záření. I přesto je lepší umístit vinotéku do temnější místnosti nebo do zastíněného rohu.

Dubový stojan na víno na 25 lahví je zdobený ruční dřevořezbou s motivem vinné révy. Povrchová úprava: směs přírodních olejů. Cena 4999 Kč.

Dubový stojan na víno na 25 lahví je zdobený ruční dřevořezbou s motivem vinné révy. Povrchová úprava: směs přírodních olejů. Cena 4999 Kč.

FOTO: WWW. FLER. CZ

Některé modely vinoték jdou uzamknout a jsou vybaveny signalizací otevřených dvířek.

Police uvnitř mívají nastavitelnou výšku i sklon, aby bylo lépe vidět na viněty uložených lahví. Mohou být i výsuvné.

Ceny od dvou tisíc výše

Takřka všichni renomovaní výrobci elektrospotřebičů nabízejí domácí vinotéky různé velikosti, volně stojící i určené pro vestavbu. Cena obyčejných chladicích boxů začíná na dvou tisícovkách, za menší vinotéky na asi 20 lahví vydáme desetitisícovou částku. V případě vinotéky s větším objemem a čisticím uhlíkovým filtrem si připravíme kolem 30 000 Kč. Pro uskladnění stovky lahví jsou k mání vinotéky i nad 100 000 Kč.

Dvouzónová Vinotéka VK 440 umožňuje chlazení bílého i červeného vína s rozdílnou teplotou. Má prosklené dveře s UV ochranou a filtry chránícími víno, 6 robustních dřevěných roštů s výsuvným systémem, elektronické ovládání, zámek a vnitřní osvětlení.

Dvouzónová Vinotéka VK 440 umožňuje chlazení bílého i červeného vína s rozdílnou teplotou. Má prosklené dveře s UV ochranou a filtry chránícími víno, 6 robustních dřevěných roštů s výsuvným systémem, elektronické ovládání, zámek a vnitřní osvětlení.

FOTO: WWW.GETSRO.CZ

Vinotéky mohou být začleněny do nábytkových soustav. Ovšem tato praktičnost má své úskalí: pokud je např. v kuchyňské lince blízko vinotéky zabudována také myčka a lednička, dochází k otřesům, které vínu škodí.

Vinotéky jsou nabízeny v široké škále barev, včetně standardní bílé. Na trhu existují ale i v nerezovém provedení, nebo vyrobené ze dřeva. Takové je možné maximálně přizpůsobit požadavkům zákazníka jak velikostí, tak designem.

KWL 4712 SG ed je volně stojící domácí vinotéka s tónovanými skleněnými dvířky (UV ochrana) a nerezovým opláštěním pro 162 lahví. Přívod čerstvého vzduchu je zajištěn přes aktivní uhlíkový filtr. Teplota uskladnění od +5 do +20 °C. Cena 75 790 Kč.

KWL 4712 SG ed je volně stojící domácí vinotéka s tónovanými skleněnými dvířky (UV ochrana) a nerezovým opláštěním pro 162 lahví. Přívod čerstvého vzduchu je zajištěn přes aktivní uhlíkový filtr. Teplota uskladnění od +5 do +20 °C. Cena 75 790 Kč.

FOTO: archiv firmy MIELE

Při nákupu vinotéky sledujeme spotřebu elektrické energie, hlučnost, objem přístroje a zároveň počet uskladněných lahví.