Středisko je rozhodně žádoucí a nabídne pomoc formou poradenství investorům při opravách objektů. Uvažovalo se také o komerčním využití památkově chráněné stavby pro pořádání firemních večírků. Ptali jsme se na názor čtenářů Novinek a celých 63,6 % by bylo proti, jen šesti procentům by večírky v unikátní stavbě byly jedno. O vzácné funkcionalistické vile čtěte zde. [celá zpráva]

Knihovna obsahuje unikátní publikace

Knihovna, která se stane základem Centra obnovy památek je podle odborníků jedinečná. Obsahuje publikace, které nejsou nikde jinde v republice k dostání. Jde nejen o knihy, ale i o zahraniční časopisy, studie a plány k takzvané architektonické moderně, s jejichž sbíráním začal architekt Šlapeta již jako mladík ve čtyřicátých letech.

Funkcionalistická vila Stiassny je jednou z nejkrásnějších brněnských vil.

Funkcionalistická vila Stiassny je jednou z nejkrásnějších brněnských vil.

FOTO: NPÚ

Šlapeta po absolutoriu pracoval jako architekt jen krátce, záhy se začal zabývat historií české moderní architektury. Praktické zkušenosti získané na staveništi ale považuje za podstatné i pro teorii. Za působení na poli architektury mu byla udělena v roce 1999 cena Akademie věd ČR.

Olomoucký rodák Vladimír Šlapeta publikace nejen sbíral, ale řady z nich je i autorem řady publikací o moderní architektuře a urbanismu. Architektuře zasvětil svůj život (je ostatně synem slavného architekta Lubomíra Šlapety, který je například spoluautorem vzácné Liskovy vily).

A tak se není čemu divit, že jeho sbírka je opravdu bohatá. V roce 2001 se stal členem společné komise UNESCO/UIA pro evaluaci architektonického vzdělání, ke kterému má přispět i otevření Centra.

Návštěvníci si mohou prohlédnout interiéry vily.

 Interiér vily Stiassny

FOTO: NPÚ

Svoji soukromou knihovnu poskytne památkářům, aby informace z ní mohly být využity při opravách objektů z první poloviny minulého století. Součástí centra, které ve střední Evropě zatím nikde nepůsobí, bude i badatelna a přednáškový sál.

Památkáře přimělo k vytvoření střediska především to, že postupy při renovacích klasických historických sídel jsou zcela jiné než u moderních objektů. "Tyto projekty z novějšího období chtějí jiný přístup, vyžadují podrobnější znalost použitých technologických postupů i materiálů," uvedl k tomu před časem ředitel jihomoravského památkového ústavu Petr Kroupa.

Poradenství i pro zahraniční architekty

Tvůrci centra předpokládají, že jeho činnost nebude zahrnovat jen ČR, ale nabídne poradenství i architektům, restaurátorům a památkářům z okolních zemí.

Objekt vily Stiassny je podle odborníků jedinečný. Po obnově bude prezentován veřejnosti, počítá se s jeho využitím při přednáškách i společenských akcích. Činnost knihovna zahájí od ledna 2014.