Už z těchto důvodů by měla splňovat vysoké požadavky na vzhled, účelnost i funkčnost. Je nejen vstupní branou do interiéru, ale i naší vizitkou. Má zásadní význam také pro celkový výraz bytu. Odděluje venkovní prostředí domu od vnitřního a z tohoto hlediska plní čtyři funkce: filtrační, úložnou, komunikační a prezentační.

Filtrační funkce obnáší hygienická, hluková a tepelně izolační opatření. V praxi to znamená, že si tu můžeme očistit obuv, uložit svršky, případně tašky. Z předsíně by měla být dostupná také koupelna a toaleta, abychom mohli provést základní očistu po příchodu domů. Další úlohou vstupních prostor je oddělit byt od venkovního hluku a zároveň snižovat tepelné ztráty při příchodu a odchodu.


Úložná funkce znamená dobře promyšlené ukládání obuvi a ostatního oblečení, jako jsou kabáty, bundy, čepice, rukavice, ale i tašek, deštníků a dalších nezbytností. Vždy záleží na velikosti předsíně. Jestliže je rozlehlá, můžeme si dovolit šatnu nebo šatní skříň, v opačném případě se spokojíme s věšákem nebo otevřenou věšákovou stěnou.

Komunikační funkce předsíně je významná v tom, že zároveň odděluje a spojuje tři základní zóny v interiéru -společenskou, do níž patří kuchyň, jídelna a obývací pokoj, soukromou zónu tvoří ložnice, dětské pokoje i pracovny a hygienickou koupelna a toaleta. Vždy se vyplatí uspořádat předsíň tak, abychom ji využívali účelně.

Prezentační funkci plní více velké předsíně spojené s halou, kde kromě převlékání a přezouvání můžeme přivítat milou návštěvu. Jelikož je předsíň vizitkou bytu, měla by být pokud možno vybavena praktickým a estetickým nábytkem, který bude ladit s ostatním zařízením bytu.


Ideální skříně na míru

Všude tam, kde máme v předsíni výklenek, nevyužitý kout nebo prázdnou stěnu, si pořídíme skříň na míru. Dnes jsou k dostání vysoce kvalitní dveřní systémy s konstrukcí a vybavením podle individuálních požadavků. Prostor se dá maximálně využít ode zdi ke zdi a od podlahy ke stropu. Díky širokému výběru materiálů a barev si lze určit vzhled skříně podle vlastního vkusu.

Také vybavení úložných prostor si vybíráme podle potřeby z efektivních doplňků, jako jsou různé typy zásuvek, koše na prádlo, sklopné tyče, věšáky na kalhoty, kravaty, pásky i šály. Pokud jde o úložné prostory na oblečení, nejlépe se osvědčily skříně do zdi po celé stěně. Jejich výhodou je rychlá montáž na místě a poměrně krátké dodací lhůty. Díky takové skříni schováme všechny věci, které by jinak zabíraly místo. Navíc máme v předsíni stále pořádek.


Správný výběr nábytku

V předsíni často řešíme nedostatek místa. Proto je důležité dobře si rozvrhnout, kde bude botník, zrcadlo, kam pověsíme kabáty. Čím menší předsíň, tím je náročnější vymyslet praktické zařízení.

Je nejfrekventovanější místností v bytě a bez ohledu na velikost vyžaduje účelné uspořádání. Nemáme-li místo na skříň do zdi, zařizujeme ji vždy jednoduše. Jestli je malá, nepřeplníme prostor, jinak by místnost působila stísněně. Volíme takový nábytek, který nám nebude překážet v pohybu ani v komunikaci. V tomto případě můžeme vsadit na kreativní a přitom velmi funkční systémy modulových prvků, umožňující řešení přesně podle velikosti předsíně a našich potřeb.


Modulové prvky

V předsíni by neměl chybět pořádný věšák na kabáty. Více se osvědčují věšáky na zeď, které nezabírají zbytečně moc místa a lépe udrží zimní kabáty. A navíc jsou vybaveny spoustou háčků. Ty ocení všichni členové rodiny včetně dětí. Háčky používáme nejen na zavěšení oblečení, aktovek a tašek, ale i na klíče od bytu, garáže nebo poštovní schránky.

Tam, kde nám to velikost místnosti dovolí, rozhodně pamatujeme na malé sezení, ať už je to židle nebo malé křesílko. Už z toho důvodu, že se tu obouváme několikrát za den, bychom tu měli mít pohodlí. Užitečný bude i stolek na odkládání pošty a dalších potřebných věcí.


V předsíni oceníme zrcadlo pro celou postavu, které je nezbytné při odchodu do práce, ale i za zábavou. Není nutné kupovat klasické zrcadlo. V malých prostorech ho nahradí zrcadlové fólie, ve větším prostoru umístíme zrcadlo místo posuvných dveří skříně, kde se nejen dobře uvidíme, ale zrcadlové dveře zároveň opticky zvětší celý prostor.

Do malých a úzkých předsíní jsou znamenitým řešením skříňky s malou hloubkou a vyklápěcími dvířky. Osvědčily se také roletové dveře. Skryjí vše, od bot po čepice.


Boty ukládáme do uzavřené nebo otevřené skříňky. Při nakupování botníku dbáme na to, aby vzdálenost i hloubka polic odpovídaly rozměrům bot. Například otevřená kovová police prostor uvolňuje, což ale neznamená, že jde o nejvhodnější řešení. Na druhé straně je pořád lepší než mít boty rozházené na zemi.

Na předsíň si posvítíme

Na vnímání prostoru se podílí hlavně dostatek světla. A nejlepším osvětlením je denní světlo. Slunce vnese život i do obyčejné předsíně. Máme-li v předsíni okna, necháme je vyniknout bez záclon a závěsů.

Nedá-li se oknem osvětlit přímo, použijeme skleněné tvárnice nebo prosklené pásy ve stěnách. O denní světlo se postarají i prosklené dveře a v domech bez přímého světla se osvědčily světlovody.

Osvětlení v předsíni by mělo být zejména funkční. Svítidla předsíň rozsvítí, ale budou i zajímavou dekorací.

Do předsíní a chodeb instalujeme většinou centrální stropní svítidla, která nám umožní bezpečný pohyb po místnosti. Nic nezkazíme podhledovým osvětlením. Současně s osvětlením řešíme i nasvícení samostatných zrcadel, a používáme-li předsíň jako společenský prostor, můžeme ho nasvítit lustry.

Důležité je také správné rozmístění vypínačů. Jeden bychom měli mít u vchodových dveří a druhý na konci chodby. Umístění třetího vypínače se osvědčilo také u dveří do ložnice. Proč? Abychom nemuseli chodit potmě, když si jdeme večer lehnout nebo v noci na toaletu.


Bezpečný vstup a podlaha

Vstupní dveře musí být bezpečné, odolné vůči požárům i vypáčení zloději, opatřené závorou, kukátkem a řetízkem pro částečné otevírání.

Významným krokem je volba podlahové krytiny v předsíni. Hlavně z toho důvodu, že musí vydržet zvýšenou zátěž. Snad proto se v předsíních osvědčila keramická dlažba. Je praktická a snadno se udržuje. Jestli zvolíme neglazovanou dlažbu s protiskluzným povrchem, bude i bezpečná. Velikost dlažby je otázkou vkusu, i když v kurzu jsou stále velké formáty. Malé dlaždice by mohly prostor zbytečně roztříštit spárami.

Barevnost dlažby závisí na množství světla, které tu je k dispozici. Jestliže je světla dost, můžeme si dovolit tmavší odstíny, v opačném případě budou příjemnější světlé tóny. Totéž platí o barvách stěn. Vynikající vlastnosti mají stěrkové hmoty, linolea či marmolea.