Nábytek vzniklý podle pravidel Origami z veletrhu 100 % design London je součástí japonské kolekce, která má za cíl představit interiérové a produktové designéry v Japonsku. Kolekce vyzdvihuje tradiční japonskou zručnost v kombinaci s moderním stylem.

Evropskému trhu se tak představuje jedno z tradičních řemesel a dovedností Japonska - kreativita se skládankami origami v nábytkovém designu.

Stoličky z origami mohou sloužit jako taburety, odkládací stolky nebo i jako podnožky.

Stoličky z origami mohou sloužit jako taburety, odkládací stolky nebo i jako podnožky.

FOTO: Novinky

Anglo-japonský umělecký klub (AJAC) je sdružením umělců a designérů, kteří se inspirují japonskými tradicemi. Nejsou ale jediní, designérů, kteří origami velebí, je celá plejáda.

Čím lehčí materiál, tím věrohodněji nábytek působí

Origami je založeno na skládání z papíru. Designéři proto pro své uměleckořemeslné kreace často volí co nejlehčí materiál, bílou barvu a uplatňují ostře lomené tvary. Cílem designérů je se co nejvíce přiblížit podobě originálního papírového origami.

Origami je velkým zdrojem inspirace hlavně pro japonské designéry.

Origami je velkým zdrojem inspirace hlavně pro japonské designéry.

FOTO: Novinky.cz, Takahashi design

Na principu origami například vytvořilo designérské studio Fuchs a Funke židli Pantonku. Židle je velmi lehká a váží pod dvě kila. Na rozdíl od originálu ale není určena pro dlouhodobější užívání.

Imitace slavné designové židle Pantonky s názvem Papton chair od studia Fuchs and Funke.

Imitace slavné designové židle Pantonky s názvem Papton chair od studia Fuchs and Funke.

FOTO: archiv Fuchs and Funke

Nábytkový kus s názvem Gregory je jednoduchým toaletním stolkem, který je možné proměnit v koberec. Navrhl ho Gregory Lacoua z Francie.

Nápaditý interiérový kus slouží jako koberec i jako stolek.

Nápaditý interiérový kus slouží jako koberec i jako stolek.

FOTO: Novinky.cz, ligne roset

Matthias Demacker z Německa se zase snažil vytvořit konferenční stolek, stůl a lavici s jemnou, ale pevnou strukturou. Vzhled nábytku inspirovaného origami je podle něj křehký a vyvolává dojem porcelánové jemnosti.

Nábytková kolekce vzniklá podle origami pro firmu Van Esch.

Nábytková kolekce vzniklá podle origami pro firmu Van Esch.

FOTO: Novinky.cz, www.demacker-design.de

Stockholmské studio Form us with love navrhlo židli s názvem Origami, která má vypadat nekonvenčně a futuristicky. Origami jim bylo velkou inspirací pro svou zdánlivou prostotu a čistotu tvaru.

Židle s názvem Origami vznikla ve Stockholmu.

Židle s názvem Origami vznikla ve Stockholmu.

FOTO: Design Form us with love

Skládaným tvarem se inspiroval i designér Eero Koivisto ze Švédska, který navrhl hned několik nábytkových kusů inspirovaných jasným lomem origami.

Masivní nábytek je inspirován tvarem origami.

Masivní nábytek je inspirován tvarem origami.

FOTO: Novinky, Offecct

Z lepenky pak vytvořil sedací nábytek pro děti i pro dospělé také Nicola Enrico Stäubli ze Švýcarska. Tento designér předtiskl na tuhý lepenkový karton vzor, podle kterého je možné židli nebo stolek složit za pomoci lepidla ve spreji prakticky kdykoli a kdekoli.

Stolička z lepenky ze Švýcarska.

Stolička z lepenky ze Švýcarska.

FOTO: archiv Enrico Staübli

Lepenka jako ekologický materiál je letos v kurzu. Vzniká z ní nejen nábytek inspirovaný origami, ale i zcela klasické provizorní nábytkové kusy. [celá zpráva]