V cizině se v oblasti osvětlení dostávají do kurzu přírodní tvary a pohádkové motivy, které byly velkou inspirací i pro secesi. Secesní linie vlnících se křivek vyvolávají dojem harmonie. Stylizace osvětlení designéry se obrací k inspiraci ledovci, červánky, vosími hnízdy nebo mořskými živočichy.

Osvětlení má často nepravidelné organické tvary

Pro inspiraci přírodními tvary je typická nepravidelnost. Řada lamp a lustrů má proto dynamickou podobu a z každé strany vypadají trochu jinak. Přírodní křivky fandí na pohled měkkým oblým tvarům.

Lustry připomínající vosí hnízdo od Elise Fouin.

Lustry připomínající vosí hnízdo od Elise Fouin.

FOTO: Novinky

V kurzu je měkké tlumené světlo se žlutým nádechem. Na křiklavé barvy letos zapomeňte, trendy je bílá barva mléčného porcelánu a decentní provedení, které nešokuje, ale působí elegantním dojmem. Pro secesi byla ostatně typická harmonie a duševní vyrovnanost pramenící ze souladu života s přírodou.

Velkým hitem se letos stává vrstvení osvětlení. Zajímavým příkladem je navrstvení jemného kostního porcelánu, lustr pak vytváří jemné, atmosférické světlo. Takový lustr vrhá světlo nejen dolů, ale i do stran a vytváří působivé efekty stínů a světla.

Lustry s názvem Bone China (BTC England).

Lustry s názvem Bone China (BTC England).

FOTO: Novinky

Vrství se i jednotlivé lampy dohromady. Vznikají tak působivé masivní skrumáže, které v interiéru rozhodně zaujmou na první pohled.

Vrstvené osvětlení od BTC England imituje přírodní úkazy.

Vrstvené osvětlení od BTC England imituje přírodní úkazy.

FOTO: Novinky

Světlo, které lustry a lampy vydávají, vytváří v interiéru spirituální a tajemnou atmosféru. Nejlépe tak vyniknou v tmavém rohu místnosti.

Zajímavá lampa organických tvarů od Piegatto furniture.

Zajímavá lampa organických tvarů od Piegatto furniture.

FOTO: Novinky

Pohádkové vyznění osvětlení je často umocněno změnou funkce interiérového kusu. Svítící džbány a konvice pak vytvářejí dojem, že se člověk ocitl v pohádce Alenka v říši divů.

Lampa ve tvaru amfory od Piegatto furniture.

Lampa ve tvaru amfory od Piegatto furniture.

FOTO: Novinky

Pohádkového dojmu dosahují designéři i zvětšováním klasických tvarů. K vidění tak byly například gigantické stolní lampy, osvětlení ve tvaru gigantických šperků nebo lampy ve tvaru špulek.

Lampy ve tvaru špulek od Design virus.

Lampy ve tvaru špulek od Design virus.

FOTO: Novinky

S vtipným a jednoduchým nápadem letos přišlo studio Olgoj Chorchoj, které navrhlo hravé lampy ve tvaru figurek z oblíbené hry. Design přejímaného opálového skla je dílem designérů Michala Froňka a Jana Němečka. Jde o lampu Teo od studia Olgoj Chorchoj.

Vytvořeny jsou lampy závěsné, solitérní i stojaté. Nejlépe vyniknou ve více kusech.

Osvětlení ve tvaru figurek z Člověče nezlob se.

Osvětlení ve tvaru figurek z Člověče nezlob se.

FOTO: Novinky

Inspirací jsou i tající ledovce

Zajímavým trendem je osvětlení, které vyvolává dojem organické krajiny, která je formována ledopády.

Inspirací pro tyto výjimečné solitéry byly přírodní úkazy, které tvoří voda z tajícího sněhu. Odtávání sněhu zásobuje tyto úkazy vodou, která následně při mrazivých teplotách zajišťuje jejich růst. Tající sníh s sebou unáší stopy půdy, která ledopády vybarvuje a propůjčuje jim barevnost v zemitých tónech.

Plastika je nasvícená externě LED zdroji, které umožňují měnit intenzitu a barevnost světla od studenějších k teplejším tónům.

Krajka imituje zasněženou zimní krajinu

V minulých letech byla dominantní inspirace krajkou a květinovými motivy. Letos krajka v kurzu zůstává, ale má mnohem drobnější vzor, který vyvolává dojem zasněženého povrchu lampy. Osvětlení inspirované sněhem a ledem v interiéru působí studeným dojmem. Vyplatí se proto vybírat lustry, které vydávají měkké nažloutlé světlo.

Lustry s jemným krajkovým dekorem od studia Maria Jouhiainen.

Lustry s jemným krajkovým dekorem od studia Maria Jouhiainen.

FOTO: Novinky

Letošní trendy jsou velmi vkusné, chybí jim surovost čisté geometrie a proto se perfektně hodí do dámských pokojů, ale i do obývacího prostoru.