"Když jsme přemýšleli, co spojuje Holešovice, Karlín a Staré Město, tradiční zóny dění na Designbloku, zjistili jsme, že je to kromě jejich šarmu také řeka, která jimi protéká. Nejen z tohoto důvodu je tématem letošního Designbloku voda.

Voda jako symbol života, který se znovu a znovu obnovuje, stejně jako inspirace designérů," napsali Jana Zielinski a Jiří Macek, kurátoři letošního Designbloku.

Vltava spojuje hlavní zóny designové přehlídky

Vltava je také hlavním orientačním bodem letošního Superstudia Designbloku, které je umístěno v prostorách původního Paláce Elektrických podniků Bubenská 1, jež se nachází přímo na stanici metra Vltavská.

Inovativní kancelářské řešení od firmy Bene nabízí soukromí v jinak rušných prostorch.

Inovativní kancelářské řešení od firmy Bene nabízí soukromí v jinak rušných prostorách.

FOTO: Novinky

K nejzajímavějším prvkům Designbloku patří Wooden Sofa, dubové sofa, které perfektně imituje klasickou kýčovitou masivní koženou pohovku.

Sedačka z jihočeského dubu od Aleše Hvízdaly. Na závěr byla vybroušena dohladka a po natření olejovo-voskovým nátěrem, který je vhodný i do exteriéru a speciální finální vrstvou, byl dotvořen výsledný sametový dojem.

Sedačka z jihočeského dubu od Aleše Hvízdaly. Na závěr byla vybroušena dohladka a po natření olejovo-voskovým nátěrem, který je vhodný i do exteriéru a speciální finální vrstvou, byl dotvořen výsledný sametový dojem.

FOTO: Novinky

Dřevěný nábytkový kus je určen jak do interiéru tak i na zahradu. Autorem designu je Aleš Hvízdal.

Fascinujícím návrhem je i svítidlo Tvor s čidly a schopností směřovat světlo do nejtemnějšího místa prostoru. Interaktivní design od studia Živé věci rozhodně patří k těm nejzajímavějším novinkám veletrhu.

Autorem návrhu je Jindřich Vodička, který o svém projektu říká: "Mým cílem není využití interaktivity pro usnadnění či eliminaci lidské práce. Vytvářením živých věcí se pokouším dodávat neživým předmětům vlastnosti a schopnosti živočichů."

Děti zaujme houpačka pro tři a nočník na kolečkách

Zaujme i nevšední Koločník z plastu a ze dřeva od Duodesign, který má děti pobavit. Dřevo jako materiál pro hračky a interiérové doplňky pro děti se opět vrátilo do módy, takže se na Designbloku setkáme s celou řadou návrhů hraček ze dřeva.

Koločník, návrh s podtitulem - s radostí na nočník, od Duo design.

Koločník, návrh s podtitulem - s radostí na nočník, od Duo design.

FOTO: Novinky

Mezi zajímavé nápady, které využijí děti, patří i nevšední houpačka pro trojčata.

Houpačku pro tři vymyslel Marek Jurčiak.

Houpačku pro tři vymyslel Marek Jurčiak.

FOTO: Novinky

Působivým návrhem, který ale už letos není žádnou novinkou, jsou tapety s lidovými motivy.

Tapety od ArtKiosk jsou inspirované českým folklorem jsou lehce rozpité a vytvářejí dojem neostrosti.

Tapety od ArtKiosk jsou inspirované českým folklorem jsou lehce rozpité a vytvářejí dojem neostrosti.

FOTO: Novinky

Letošní Designblok nenabízí k nahlédnutí jen klasické tapety, ale k vidění jsou i strukturované nástěnné panely a dekorační ornamenty pro oživení a dekoraci stěn.

Hodiny z recyklovaných disků z počítačových pamětí

Nápaditým návrhem jsou originální recyklované doplňky Trash Made. Originální Veselé hodiny hýří barvami a jejich střed tvoří dva pevné skleněné disky z počítačových pamětí pokryté tenkou, magneticky měkkou vrstvou. Původně byly součástí klasických stolních počítačů.

Hodiny zdobí barevné paprsky kabelů. Autorkou designu je Anna Kozová.

Nejnovější skleněné trendy z Železného Brodu 

Za pozornost stojí i výstavní sekce 100% SKLO, která je prezentací nejmladší generace sklářů ze střední školy v Železném Brodě, jež slaví 90. výročí založení. Kolekce představuje nejnovější trendy designu skla.

Návrh od Pavlíny Zelenkové v sekci 100 % Sklo.

Návrh od Pavlíny Zelenkové v sekci 100 % Sklo.

FOTO: Novinky

Váza Twister od Jana Čtvrtníka vznikla pro firmu Moser.

Váza Twister od Jana Čtvrtníka vznikla pro firmu Moser.

FOTO: Novinky

Expozice 100 % Sklo je jednou z nejlepších, kterou můžeme na veletrhu vidět. Zdařilou prezentaci na úrovni nabídly například i firmy Vitra, Polstrin Design, Techo i sekce designéra Jana Plecháče.

Romantické červánky nebo letní déšť v interiéru imitují nápadité lustry

Firma Preciosa nabízí k vidění světelné objekty z ručně foukaných skleněných dílů, které umožňují tvorbu sestav přesně podle vlastní fantasie. Způsob zavěšení umožní vytvořit zdání letního deště, živelného ohně či romantických červánků.

Světelný objekt od Veroniky Kopečné připomínající červánky.

Světelný objekt od Veroniky Kopečné připomínající červánky.

FOTO: Novinky

Designblok, mezinárodní přehlídka novinek z oblasti designu nábytku, bytových doplňků aj. trvá až do 10. 10. 2010. Hlavní Superstudio Designbloku je letos na adrese Bubenská 1 v Praze Holešovicích přímo u stanice metra Vltavská.

Video

Začala přehlídka designu a módy Designblok 2010

Otevřeno je od 10 do 21 hodin, v neděli jen do 19 hodin. Celotýdenní vstupné pro všechny výstavy a akce v Superstudiu přijde na 200 Kč, pro studenty na 100 Kč.