Nutno říct, že projekt Erdhaussiedlung Lättenstrasse ve vesnici Dietikon na švýcarském venkově je ale mnohem méně kýčovitý. Obydlí ukrytá v zatravněných homolích mají ekologický nádech a spoustu výhod. Díky umístění v zemi jsou lépe izolovány a spotřebují jen asi třetinu energie na vytápění, v létě naopak skýtají příjemný chládek. V neposlední řadě jsou jejich obyvatelé chráněni před řadou přírodních jevů, zejména před vichřicemi a bouřkami.

Minivesnička jako vystřižená z pohádky

Minivesnička jako vystřižená z pohádky

FOTO: www.erdhaus.ch

Podle serveru Inhabitat byly pro stavbu i vybavení domku vedle přírodních a recyklovaných materiálů použity i materiály běžně užívané pro stavbu nadzemních domů. Konstrukci domů kryje vrstva izolace, která je chrání před deštěm, nízkými teplotami, větrem i opotřebením. Obavy z toho, že by se majitelům domků mohla zřítit střecha na hlavu, jsou opravdu liché. Stěny jsou totiž vyztužené betonem smíchaným se zeminou.

FOTO: www.erdhaus.ch

Suterén a parkoviště, které jsou překvapivě také součástí domů, byly vybudovány standardními stavebními metodami, v přízemí bylo použito stříkaného betonu. Všechna okna a další skleněné prvky jsou vyrobeny z recyklovaného skla. Dům kryje zelená vrstva, která může být ponechána jako trávník, nebo se dá využívat jako užitková zahrádka.

Zahrádku má většina lidí kolem domu, tady ji mají na domě.

Zahrádku má většina lidí kolem domu, tady ji mají na domě.

FOTO: www.erdhaus.ch

I když to na první pohled vypadá v této minivesničce poněkud spartánsky, není tomu tak. Projekt nabízí dokonalé soužití s přírodou bez nutnosti vzdát se běžného komfortu, například v podobě garáže. Vesničku tvoří devět tří, čtyř, pěti, šesti a dokonce sedmipokojových domů. Každý z nich má výhled na jezero, kolem něhož tvoří shluk. Do interiéru jednoho z domků nahlédnete v přiloženém videu.

Dominantou vesničky je jezero.

Dominantou vesničky je jezero.

FOTO: www.erdhaus.ch

Místnosti v domě jsou uspořádány s ohledem na využití denního světla - ty, jež jsou obvykle využívány přes den, jsou orientovány na jih, ostatní na sever. Jezero také napomáhá. Odraz od něj posiluje intenzitu, která proudí do domu skrze světlíky a střešní okna (hlavně v případě koupelen a schodiště do suterénu). Kromě toho určuje vodní plocha ráz celé vesničky a působí velmi romanticky. Jediné, co celkovou pohodu trochu ruší, jsou podle obyvatel žáby, které zde v létě pořádají hlasité koncerty.

Přečtěte si také:  Dům uvnitř kopce chrání před nepřízní počasí a šetří náklady

Bydlet se dá nejen na kopci, ale i v něm. Dokazuje to i atypická stavba, která vznikla na Floridě. Majitel Paul Queen si tam nechal postavit dům v travnaté homoli. [celá zpráva]