Barva a plast – to je hravost, nezávislost a preferují je mladé páry, chladný kov zase nabízí eleganci, důstojnost a nadhled. Oba materiály především ukazují na styl moderní kuchyně. Vytvořit ho znamená mít vkus, cit pro vyváženost a jednoduchost.

Mísa na ovoce z kartáčovaného nerezu je praktická. Ovoce na sobě neleží jako v tradiční míse, ale má kolem sebe více vzduchu a méně dotykových ploch. Zůstává tak déle čerstvé. Zack

Mísa na ovoce z kartáčovaného nerezu je praktická. Ovoce na sobě neleží jako v tradiční míse, ale má kolem sebe více vzduchu a méně dotykových ploch. Zůstává tak déle čerstvé. Zack

FOTO: Archiv firmy

Sagaform Silicone je barevná podložka pod horké nádoby, která kuchyň oživí. Velikost 245x245 mm, materiál silikon, cena 215 Kč. Naoko

Sagaform Silicone je barevná podložka pod horké nádoby, která kuchyň oživí. Velikost 245x245 mm, materiál silikon, cena 215 Kč. Naoko

FOTO: Archiv firmy

V barvách zralých švestek je kolekce Melooni. Jde o finského výrobce kuchyňských textilních doplňků Marimekko, materiál 100% bavlna. Kolekci tvoří kuchyňská zástěra, prstová chňapka a dvě sady utěrek. Designor

V barvách zralých švestek (chladné i hřejivé odstíny fialové, bordó a modré doplněné o odstíny spadaného listí) je kolekce Melooni. Jde o finského výrobce kuchyňských textilních doplňků Marimekko, materiál 100% bavlna. Kolekci tvoří kuchyňská zástěra, prstová chňapka a dvě sady utěrek. Designor

FOTO: Archiv firmy

Styl totiž dotvářejí detaily, které jsou velmi podstatné: úchytky na kuchyňské sestavě, kuchyňské doplňky, patří sem rovněž rozmanité závěsné systémy na kuchyňské náčiní, mísy na ovoce, stojany na ubrousky, podložky na odkládání nádobí, háčky na utěrky, ale i chňapky, utěrky a zástěra. Kdo rád sází na dokonalý detail, může mít vše sladěno!

Věšák na kuchyňské náčiní Gadget Rack má odnímatelné háčky. Věšák lze prodloužit (připojením další části). Snadno se upevňuje na zeď, je z nerezové oceli. Brabantia

Věšák na kuchyňské náčiní Gadget Rack má odnímatelné háčky. Věšák lze prodloužit (připojením další části). Snadno se upevňuje na zeď, je z nerezové oceli. Brabantia

FOTO: Milan Malíček, Právo

Mít styl pod kontrolou se vyplatí už proto, že obvykle máme typ otevřené kuchyně směrem do obývacího pokoje. Do kuchyně je tedy více vidět, jsou vyšší nároky udržovat ji vzorně uklizenou, čistou. Je zkrátka na místě, aby vzhledem ladila s ostatním vybavením domácnosti, ničím nerušila. Klade to na nás sice vyšší nároky, ale na druhou stranu: kdo by vařil rád zavřený na ploše 5 m2 bez možnosti komunikovat se členy rodiny a třeba i bez denního světla?

Kuchyň prostá úchytek se otevírá pouhým dotykem ruky. Stačí jemně zatlačit do dvířek a ta se otevřou. Indeco

Kuchyň prostá úchytek se otevírá pouhým dotykem ruky. Stačí jemně zatlačit do dvířek a ta se otevřou. Indeco

FOTO: Archiv firmy

Úchytky nesou styl

Styl kuchyni dávají kromě materiálu, povrchové úpravy a barvy i úchytky na dvířkách, které lze právem považovat za malé „šperky“ sestavy. V nabídce studií se setkáme s pestrým výběrem, ale při stanovení několika kritérií se výběr zúží.

Jednoduché kovové úchytky v klasické kuchyni z dřevěné dýhy. Úchytky jsou příjemné do ruky, dobře se udržují. Resa

Jednoduché kovové úchytky v klasické kuchyni z dřevěné dýhy. Úchytky jsou příjemné do ruky, dobře se udržují. Resa

FOTO: Archiv firmy

Jak úchytky vybrat správně?

  • Pokud máme retro kuchyni, volíme úchytky ze staré mosazi, cínu, starého bronzu třeba v kombinaci s porcelánem, dřevem. Úchytka může být tvarovaná do podoby lastury, vypadat jako zdobený knoflík, točitá spirála apod.
  • V moderní kuchyni uplatníme úchytku z nerezu (satinovaný, kartáčovaný), chromu, hliníku (matný, eloxovaný), úchytky s plastovým průhledným madlem. Úchytky jsou většinou nápadně hranaté, oválné. Vybírat lze z různých délek a nakombinovat je podle velikosti skříněk.
  • Trendem jsou vytvarované úchytky, které jsou zapuštěny do skříňky a na povrchu s ní splývají do jedné roviny. Na pohled jsou krásné, ale nevýhodou je údržba. Místo, kde za úchytku chytáme, se hůře udržuje a máme-li špinavé ruce od těsta, čištění se nevyhneme.
  • Příznivci moderních kuchyní si oblíbili i skříňky bez úchytek, které se otevírají pouhým dotykem ruky nebo kolene (spodní skříňky).
  • Při koupi úchytky nás má zajímat kromě vzhledu i praktičnost. Pokud je to možné, vyzkoušíme si úchytku přímo ve studiu. Je moudré obejít několik nábytkových sestav a vyzkoušet otevírání: zda nás úchytka neřeže do dlaní, je dostatečně velká a zvládne hladce a bez vydání sil otevřít i větší skříňku. Rozhoduje samozřejmě i cena.
  • Počítejme s tím, že na středně velkou kuchyňskou sestavu potřebujeme i dvacet úchytek. Ty opravdu levné stojí kolem 50 Kč/ks, ale běžný standard je 150 až 200 Kč, masivní nerezové typy nás přijdou i na 600 Kč/ks.
Majitelé volili jednoduchou kuchyňskou sestavu s důrazem na úchytku. Masivní nerez tvarovaný do oblouku je na skříňkách záměrně nápadný.

Majitelé volili jednoduchou kuchyňskou sestavu s důrazem na úchytku. Masivní nerez tvarovaný do oblouku je na skříňkách záměrně nápadný.

FOTO: Milan Malíček, Právo