Klub panenky České republiky sdružuje lidi různých profesí, muže a ženy, kteří jsou obdivovateli, sběrateli i výtvarníky. Jedním z hlavních cílů klubu je záchrana starých a historicky cenných pokojíčků panenek a nádobíčka, včetně řady dalších doplňků.

Pokojíčky seznamují s historií interiérového designu

Každý předmět ze sbírky dokresluje dobu, ve které byl vyroben. Prostřednictvím pokojíčků se tak můžeme seznámit s podobou historizujících interiérů i se socialistickým vybavením bytu, kde samozřejmě nechybí sektorový nábytek. Představen je i současný design.

Kvalitní robusní nábytek z odolných dřev připomíná prvorepublikové bydlení.

Kvalitní robustní nábytek z odolných dřev připomíná prvorepublikové bydlení.

FOTO: Novinky

"Dříve si s nábytkem více vyhráli a celkově jej propracovali - kuchyňka měla třeba i otáčecí dřez. Dnes už je detailní zpracování spíš náznakové nebo je nábytek odlitý celý v umělé hmotě," tvrdí předsedkyně spolku, Alena Zemanová.

Současný nábytek pro designovou panenku obsahuje i zmenšeniny spotřebního zboží.

Současný nábytek pro designovou panenku obsahuje i zmenšeniny spotřebního zboží.

FOTO: Novinky

Pro rozvíjející se estetické cítění jsou ale dětské hračky důležité. Děti se skrze ně učí poznávat krásu, kvalitu i funkčnost interiéru. Vzhled hraček je tak zároveň výpovědí o současných interiérových trendech, kdy kvalita často ustupuje ceně.

Kuchyně jsou nejčastěji kopírovaným interiérem

Nejoblíbenějším prostorem, který je pro panenky zhotovován, jsou kuchyně. U luxusnějších panenek se ale často setkáme s celým nábytkovým vybavením.

Lakovaný dřevěný nábytek začátku socialistické éry.

Lakovaný dřevěný nábytek začátku socialistické éry.

FOTO: Novinky

Podle předsedkyně spolku Aleny Zemanové se ve sbírce nacházejí předměty od roku 1890 až po současnost. Sbírka obsahuje i pokojíčky od místních dárců, sběratelů amatérů.

Pokojíček ve stylu konce 19. století.

Pokojíček ve stylu konce 19. století.

FOTO: Novinky

Zručský Klub panenek ČR několik let schraňoval řadu interiérových doplňků panenek. Počet exponátů se stále rozšiřoval, a tak v roce 2008 došlo k dohodě mezi představiteli města Zruč nad Sázavou a vedením Klubu panenek ČR a pokojíčky jsou vystaveny přímo za zámku.

Kýčovitý pokojíček ve stylu padesátých let 20. století.

Kýčovitý pokojíček ve stylu padesátých let 20. století.

FOTO: Novinky

Po dokončení II. etapy projektu „Zručský zámek ožívá“ je celá expozice panenek soustředěna v podkrovních prostorech.

Prohlídka pokojíčků panenek je možná během roku po telefonické domluvě případně na čísle 327 531 194 nebo do konce září o víkendech v době od 9 do 16 hodin na zámku Zruč nad Sázavou.