V Praze je soustředěn největší počet vietnamských občanů pobývajících v naší zemi. V současné době je zde registrováno více než osm tisíc osob. O jejich interiérové kultuře se toho ale moc neví.  Muzeum hlavního města Prahy proto připravilo výstavu s názvem "Vietnam v Praze", která se snaží život této komunity u nás přiblížit.

První Vietnamci ostatně pobývali na území Prahy již na konci čtyřicátých let. Od počátku šedesátých let začali do tehdejšího Československa přicházet na základě mezistátních dohod vietnamští studenti.

Osvětlení po vietnamsku - patří k němu lampiony, bambusové prvky, ale i keramické podstavce a stínidla z hedvábí.

Osvětlení po vietnamsku - patří k němu lampiony, bambusové prvky, ale i keramické podstavce a stínidla z hedvábí.

FOTO: Novinky

Interiérové doplňky jsou podřízeny zvyku bydlet v jedné místnosti. V interiéru hraje také zásadní roli dojem čistoty a sterility.

V interiéru nesmí chybět oltář k uctívání předků

V domě či bytě se ale vždy najde prostor pro oltář pro obětiny předkům. V každém obchodě také najdeme oltář pro prosperitu obchodu, který má zaručit úspěšné podnikání. Oltář obklopují vonné tyčinky, které dodávají interiéru specifickou vůni.

Oltáře nechybí v domácnosti ani v obchodě. Na oběti mají předci u oltáře vlastní nádobí.

Oltáře nechybí v domácnosti ani v obchodě. Na obětiny mají předci u oltáře vlastní nádobí.

FOTO: Novinky

Bambus používají Vietnamci jak v architektuře, tak i při výrobě předmětů každodenní potřeby. "Bambusové stvoly mají rozličné tvary a barvy, odolávají povětrnostním podmínkám, dají se ohýbat i štípat a jsou dostupné prakticky všude," dočteme se na výstavě.

Klasické vietnamské prostírání v minimalistickém stylu.

Klasické vietnamské prostírání v minimalistickém stylu.

FOTO: Novinky

Proslulá je také vietnamská keramika. Má již tisíciletou tradici a je značně ovlivněna čínským stylem. Po několik dynastií byla významným vývozním artiklem.

Pití čaje z drobných keramických šálků nedílně patří k vietnamské kultuře stolování.

Pití čaje z drobných keramických šálků nedílně patří k vietnamské kultuře stolování.

FOTO: Novinky

V devadesátých letech bylo ve Vietnamu zaznamenáno velké uvolnění a vietnamskou kulturu začaly významně ovlivňovat různé evropsko-americké filozofie a umělecké směry. I interiéry vietnamských obyvatel v Praze se začaly modernizovat.

Laky dodávají drobným předmětům přitažlivý vzhled

Míza některých druhů stromů byla užívána k lakování předmětů tak, aby byla zvýšena jejich odolnost i vylepšen vzhled. Lakovaly se nejen předměty denní potřeby, ale i architektonické předměty.

Drobné interiérové předměty jsou často zdobeny perletí, o kterou ve Vietnamu nebyla nouze. Tzv. inkrustace perletí je tradiční řemeslnou technikou. Jde o vkládání perleťových dekorativních prvků do povrchu podkladové desky předmětu.

Mezi lidmi ve Vietnamu je také populární obdarovávání obrázky s blahopřejnou tématikou - novoročními přáními. Drobné obrázky pak v interiéru plní dekorační funkci. K oblíbeným motivům patří symboly bohatství, hojnosti a zdraví. Tisknou se na papír z morušového dřeva.

Použití kamene je typické

Vietnamská architektura je pověstná pro velké využití kamene. "Vietnamské území je geologicky pestré, a tak neměli řemeslníci a sochaři nouzi o tento druh materiálu.

Tvrdší horniny (žula, čedič, vápenec, pískovec) se užívaly v architektuře, měkčí (saponit, mastek, různé druhy mramoru) sloužily k výrobě soch, reliéfů a drobných dekorativních předmětů," dočítáme se na výstavě.

Umyvadlo z umělého kamene (Nguyén Phung).

Umyvadlo z umělého kamene (Nguyén Phung).

FOTO: Novinky

Ve vietnamské kultuře sehrává důležitou roli také hedvábí. Malby na hedvábí jsou dodnes žádaným artiklem. Obrazy většinou zachycují krajinu, venkov, ale i historické události nebo běžný život obyčejných lidí.

Výstava se snaží i nepříliš zdařile přiblížit i tradiční vietnamské architektonické prvky.

Výstava se snaží i přiblížit i tradiční vietnamské architektonické prvky.

FOTO: Novinky

Cílem výstavy "Vietnam v Praze" je přiblížit vietnamskou kulturu na území hlavního města Prahy v širším kontextu. Zachytit styl života vietnamské komunity a ukázat předměty každodenní potřeby.

Za poznáním vietnamské kultury se tak můžete vydat do 18. září do budovy Muzea hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 - Florenc. Otevřeno je denně (kromě pondělí) od 9 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 21 hod.