Jak si představujeme ideální bydlení? Každý asi trochu jinak. Někdo sní o domečku se zahradou na předměstí, protože rád pěstuje rostliny, kutí v dílně nebo má malé děti, které kousek zelené trávy s pískovištěm a houpačkou ocení. Jiný potřebuje být blízko centra, nabízejícího kina, kluby, sportovní fitka, polikliniku, blízkost zaměstnání. Jsou lidé, jimž svědčí dům, jiní jsou zase rádi, když nemají starosti s jeho údržbou, a preferují byt s možností volného víkendového cestování.

Byt nezatěžuje, prostě jen slouží

Přijali jsme pozvání seniorského páru, který se rozhodl pro prodej staršího domku a koupi nového bytu v bytovém komplexu Tulipa - Modřanská rokle.

Domek byl podle slov hostitelů ideální, když byly děti ještě doma. Nyní mají syn s dcerou už svoje rodiny, a tak místnosti navíc byly prakticky nevyužívány.

Domek rovněž potřeboval rekonstrukci, na kterou ale neměli dostatek sil ani financí. Postupně zjistili, že je zatěžuje i pravidelná údržba velké zahrady, finančně náročné bylo i vytápění. Padlo tedy jasné a moudré rozhodnutí: přestěhujeme se do menšího.

Dnes jsou manželé s volbou moc spokojeni. Do centra hlavního města to mají hromadnou dopravou 20 minut, pár metrů na tramvaj, v blízkosti je nákupní centrum, zdravotnické zařízení, ale i pěkná přírodní část Modřanské rokle s cyklostezkami, kde podnikají časté procházky.

Byt ve zvýšeném přízemí má dřevěnou terasu o velikosti 14 m2, kterou využívají k posezení za hezkého počasí, kdy muž jako kulinář rád připravuje na pojízdném grilu masové pochutiny. Paní se zase realizuje na předzahrádce, která má jen 60 m2, a fyzicky ji péče o tuto plochu nezatěžuje.

Dostatek světla

Byt v novostavbě s centrálním systémem vytápění a přípravou teplé vody typu 2 kk o cca 55 m2 pořídili manželé za 3 720 000 Kč. Součástí bytu je i uzamykatelná sklepní kóje o velikosti 3 m2, ve které jsou uloženy sezónní věci. Manželé si připlatili i parkovací stání v podzemní garáži, z níž se výtahem dostanou rovnou k bytu.

Byt má poměrně velkou předsíň s vestavěnou skříní až po strop a samostatné závěsné WC s malým umyvadlem. Centrem bytu je kuchyňský kout, který volně navazuje na obývací prostor.

Kuchyňská linka je ve tvaru písmene U, což je dispozičně velmi zdařilá volba. V takové kuchyni je vše při ruce, stačí se jen otočit. Má dostatek úložného prostoru na nádobí i volné plochy, kde se dá připravovat pokrm. Linka je v barvě bílé a opticky rozšiřuje prostor, bílé prvky se objevují i v obývacím pokoji (konferenční stolek, police v sestavě). Na ostatním nábytku manželé preferují různé odstíny hnědé, která je velmi decentní.

V obývací místnosti je dostatek světla i čerstvého vzduchu, protože se z ní dá volně vstoupit na dřevěnou terasu a zelenou předzahrádku. Dalším pokojem je ložnice, ze které lze rovněž vkročit ven na terasu, na protilehlé straně pak do prostorné koupelny s oknem. Koupelnu lze považovat za soukromý prostor manželů, protože návštěvám slouží samostatně oddělené WC v předsíni. Najdeme tady vanu, závěsnou toaletu, velké umyvadlo a žebříkové topné těleso.