Barové stoličky by rozhodně neměly být v křiklavých barvách a pokud možno také ne z plastu. Základem vkusnosti je minimalistický design a jednoduché linie, které neurazí.

Při výběru stoličky se držte celkového ladění interiéru. Sázkou na jistotu je dřevěný sedák s chromovanou konstrukcí. Do pánských interiérů volte spíše strohé tvary, naopak v dámských interiérech zabodují oblé linie.

Oblé tvary barových židlí Swing se hodí hlavně do dámských interiérů.

Oblé tvary barových židlí Swing se hodí hlavně do dámských interiérů.

FOTO: Alax Nábytek

Základem výběru barové židle je její správně zvolená výška. Měla by se pohybovat mezi 60 a 80 cm.

Před samotným výběrem stoličky se vyplatí změřit si výšku stolu. Zpravidla je třeba nechat mezeru 24 až 30 cm mezi horní hranou sedáku židle a spodní hranou stolu.

Barová židle s kovovou konstrukcí a výpletem z přírodního ratanu (Sconto) a barová židle Expo v černém a bílém provedení (Kare).

Barová židle s kovovou konstrukcí a výpletem z přírodního ratanu (Sconto) a barová židle Expo v černém a bílém provedení (Kare).

FOTO: Sconto, Kare

Ideální výšku si změříte tak, že na stoličku navršíte podložky nebo knihy a zaznamenáte si údaje, které pak porovnáte s nabídkou.

Ke stolu vysokému 90 cm budete potřebovat barovou stoličku o výšce 63 cm. Standardní výška sedáku je zpravidla 80 cm, ta odpovídá výšce baru 110 až 115 cm, snížená výška okolo 70 cm se hodí k nižšímu barovému stolu.

Zleva: stolička Cross, vpravo: stoličky Sgabello liberty.

Zleva: stolička Cross, vpravo: stoličky Sgabello liberty.

FOTO: Alax nábytek

Minimalistické stoličky Pedrali vynikají nadčasovou elegancí.

Minimalistické stoličky Pedrali vynikají nadčasovou elegancí.

FOTO: Pedrali

Pokud si potřebnou velikostí nejste jisti, můžete zvolit židli s nastavitelnou výškou. Klasikou jsou sedáky se šroubovací mechanikou, zvolit můžete ale i ovládání páčkou pod sedadlem.

Pokud budete barový pult využívat i jako jídelní stůl, určitě se vyplatí pořídit stoličku s co nejvyšším opěradlem. Naopak pokud budete barový pult využívat jen zřídka, stolička bez opěradla bude v interiéru skladnější.

Zleva: výškově nastavitelná barová stolička Dalfred v elegantním retro designu a stolička Malte v červeném provedení s úchytkami pro snadné přemístění stoličky.

Zleva: výškově nastavitelná barová stolička Dalfred v elegantním retro designu a stolička Malte v červeném provedení s úchytkami pro snadné přemístění stoličky.

FOTO: Ikea

Barové stoličky z kovu od designéra Wernera Aisslingera.

Barové stoličky z kovu od designéra Wernera Aisslingera.

FOTO: L´abbate

Barová stolička Rioja z bukového dřeva.

Barová stolička Rioja z bukového dřeva.

FOTO: TON

Barovou stoličku vždy vybírejte s ohledem na dobrou stabilitu. Přednost tak mají stoličky těžší, které lépe drží na svém místě.