Ve studentském pokoji už nemusí být dominantní holčičí růžová a klučičí modrá. To neznamená, že děti, které měly barevně neutrální nábytek, netouží po změně. Obvykle mají jasnou představu o tom, jak by měl jejich pokoj vypadat.

Proto při jeho zařizování nepodceníme pravidla ergonomie, vhodné umístění nábytku, jeho vzhled i osvětlení.

Z pokoje pro studenta má čišet nejen kreativita, ale měl by být zařízen minimálně vhodným stolem a chytrou židlí, pohodlnou postelí a dostatkem úložných prostor.

Z pokoje pro studenta má čišet nejen kreativita, ale měl by být zařízen minimálně vhodným stolem a chytrou židlí, pohodlnou postelí a dostatkem úložných prostor.

FOTO: SCONTO

Nic nezkazíme, vybereme-li přírodní dýhu, lakované povrchy, hliník či barevný plast. Nevšední a moderní design těchto nábytkových programů plný zajímavých detailů zaujme nejen rodiče, ale i dospívající děti.

Dobře zařízený studentský pokoj by měl být vybaven dostatečně velkým psacím stolem, prostornou šatní skříní, knihovnou a pohodlnou postelí.

Systémový nábytek KLIO se vyznačuje jednoduchostí, variabilitou a elegancí. Skříňky, regály a komody se prodávají již od 1166 Kč.

Systémový nábytek KLIO se vyznačuje jednoduchostí, variabilitou a elegancí. Skříňky, regály a komody se prodávají již od 1166 Kč.

FOTO: JAMALL

Kreativní prostředí

Zatímco děti školou povinné potřebují prostor na hraní, studenti se neobejdou bez velkého a členitého stolu, kde má výsadní místo počítač či notebook a další elektronika, spojující mladé lidi se světem.

Z pokoje pro studenta má čišet nejen kreativita, ale měl by být zařízen minimálně vhodným stolem a chytrou židlí, pohodlnou postelí a dostatkem úložných prostor.

Z pokoje pro studenta má čišet nejen kreativita, ale měl by být zařízen minimálně vhodným stolem a chytrou židlí, pohodlnou postelí a dostatkem úložných prostor.

FOTO: SCONTO

Přiměřený věku má být stůl s nastavitelnou výškou a s regulovatelným sklonem pracovní plochy o rozměrech 85x120 nebo 85x150 cm. Čas věnujeme také výběru židle. Kvalitní pracovní židli na kolečkách potřebují zejména ti, kdo tráví hodně času u počítače, aby netrpěla páteř.

Studentský pokoj Idol (komoda 3620 Kč, stůl 3711 Kč a sestava skříní 10 861 Kč) zaujme svým vzhledem inspirovaným stylovými prvky starého amerického západu.

Studentský pokoj Idol (komoda 3620 Kč, stůl 3711 Kč a sestava skříní 10 861 Kč) zaujme svým vzhledem inspirovaným stylovými prvky starého amerického západu. Vynikne dřevěný dezén antické borovice se širokými hranami a charakteristickými železnými úchytkami.

FOTO: JEKO

Své místo v pokoji pro studenta má i knihovna nebo police přiléhající ke stolu, přestože klasické odborné knihy a slovníky jsou k dispozici na internetu.

Dalším nezbytným kusem nábytku je šatní skříň. Má být tak rozměrná, aby se do ní vešly šaty, boty a další potřebné věci, aby se šatstvo nepovalovalo na zemi, na křeslech a dalších nevhodných místech.

Sérii GALANT tvoří bílý stůl o rozměrech 60x91 cm, v. 60-90 cm (5390 Kč) z tvrzeného skla a lakované oceli a bílý zásuvkový díl na kolečkách velký 46x62, v. 63 cm (2690 Kč).

Sérii GALANT tvoří bílý stůl o rozměrech 60x91 cm, v. 60-90 cm (5390 Kč) z tvrzeného skla a lakované oceli a bílý zásuvkový díl na kolečkách velký 46x62, v. 63 cm (2690 Kč).

FOTO: IKEA

A postel? Jestli to prostor dovolí, dáme přednost lůžku širokému 120 cm. Postel je místo, kde tráví student volný čas, ať už ji používá jako pohovku, učí se na ní, dívá se z ní na televizi, pracuje na notebooku, čte si či telefonuje.

Chlapecký pokoj Positive je zařízen vkusně v přírodních barvách. Oranžová židle Relax s rozměry š. 60 cm, v. 85 cm, h. 60 cm vyjde na 3690 Kč.

Chlapecký pokoj Positive je zařízen vkusně v přírodních barvách. Oranžová židle Relax s rozměry š. 60 cm, v. 85 cm, h. 60 cm vyjde na 3690 Kč.

FOTO: NÁBYTEK ČILEK

Kvalita postele závisí také na matraci a roštu. Matraci volíme podle typu roštu nebo podložky použité v rámu postele. Ze zdravotních důvodů měníme matrace přibližně každých sedm let, což platí jak pro dospělé, tak i pro děti. Na postel pořídíme i kvalitní přehoz.

V malé místnosti přijde vhod stůl Dave na laptop (599 Kč) s nastavitelnou výškou a sklonem desky podle potřeby.

V malé místnosti přijde vhod stůl Dave na laptop (599 Kč) s nastavitelnou výškou a sklonem desky podle potřeby.

FOTO: IKEA

Celkové osvětlení pokoje vyřeší centrální svítidlo. Na pracovní plochu patří nastavitelná pracovní lampa z výšky 40-50 cm pod úhlem 70°. Relaxační část pokoje osvětlí nástěnné lampičky. Na čtení to budou stolní lampy, jejichž světlo by mělo dopadat na knihu pod úhlem 50°. Z osvětlení mají k dennímu světlu nejblíže širokospektrální žárovky nebo úsporné zářivky. Vybíráme svítidla jednoduchá a stylově vhodná.

Studentský pokoj Skate (komplet 16 210 Kč) má široké spektrum nábytkových prvků, takže umožňuje vytvoření zajímavých kombinací. Nástavba, deska psacího stolu a regálové části mohou být kombinovány podle vlastních potřeb a představ.

Studentský pokoj Skate (komplet 16 210 Kč) má široké spektrum nábytkových prvků, takže umožňuje vytvoření zajímavých kombinací. Nástavba, deska psacího stolu a regálové části mohou být kombinovány podle vlastních potřeb a představ.

FOTO: NOVAK TRADE

Málo místa v pokoji

Tam, kde musíme šetřit místem, pořídíme sektorový nábytek, který je opět moderní. Jeho výhodou je variabilita a snadné složení modulů. Sektorové stavebnicové systémy jsou také funkční, kvalitní a navíc vypadají dobře. Jdou snadno složit, rozmístit i upravit na míru v malé i velké místnosti a také rozebrat.

Studentský pokoj Active (postel s matrací 120x200 cm o rozměrech stojí 7490 Kč) má dostatečně velkou postel, pracovní stůl i úložné prostory.

Studentský pokoj Active (postel s matrací 120x200 cm o rozměrech stojí 7490 Kč) má dostatečně velkou postel, pracovní stůl i úložné prostory.

FOTO: NÁBYTEK ČILEK

Jednotlivé prvky nabízejí mnoho rozměrů i rozsáhlou škálu barev. Další předností sektorového nábytku je účelnost, precizní zpracování a elegance.