Vysavače se liší nejen tím jak shromažďují a odlučují nečistoty z nasátého vzduchu, ale také vnitřním uspořádáním. Jsou vybaveny různým počtem, druhem a kvalitou filtrů.

Vzduchové filtry zachycují jemné nečistoty a chrání motor před poškozením, zatímco vstupní filtry odstraňují jemné částice prachu. Filtry s antibakteriální nebo uhlíkovou vrstvou se zaměřují na pachy.

Robotický vysavač NaviBot VCR8855 (10 990 Kč) je malý, soběstačný a vysoce výkonný pomocník. Vysává bez jakékoli pomoci. Je vybaven špičkovými funkcemi, které z něj činí opravdového přeborníka ve vysávání. Mozkem vysavače je operační systém Windows CE.

Robotický vysavač NaviBot VCR8855 (10 990 Kč) je malý, soběstačný a vysoce výkonný pomocník. Vysává bez jakékoli pomoci. Je vybaven špičkovými funkcemi, které z něj činí opravdového přeborníka ve vysávání. Mozkem vysavače je operační systém Windows CE.

FOTO: SAMSUNG

  • Vysavače se standardní filtrací si pořídíme do bytu, kde se nevyskytují zvířata ani alergici. HEPA filtry nejvyšší třídy odstraní až 99,9 % částic prachu o velikosti 0,3 mikrometru. Důkladnější vysávání nabízejí cyklonové vysavače vybavené MEMA filtry. Ty zachytí částice prachu o velikosti 0,1 mikrometru. Mikroskopické částice, jako jsou pyly a exkrementy roztočů, zachytí Ulpa filtry.

U vysavačů se příkon pohybuje v rozmezí 600 W až 2000 W a sací výkon od 160 W do 480 W. Hladkou podlahu zvládne vysavač s nízkým příkonem, koberce už nikoli. Výkonnější vysavače by měly mít elektronické nastavení výkonu, aby se daly využít i tam, kde vadí právě vysoký výkon.

Vysavač Nobel (od 3479 Kč) je dostupný ve třech variantách. Nejlépe vybavený model Nobel 2861 nabízí vedle sedminásobné filtrace, která společně s Hepa filtrem zajišťuje dokonalou čistotu výstupního vzduchu,

Vysavač Nobel (od 3479 Kč) je dostupný ve třech variantách. Nejlépe vybavený model Nobel 2861 nabízí vedle sedminásobné filtrace, která společně s Hepa filtrem zajišťuje dokonalou čistotu výstupního vzduchu, i hubici pro vysávání tvrdých podlah a elektrický rotační kartáč.

FOTO: ETA

Důležitá je i délka kabelu a způsob jeho uložení. Dlouhý kabel potřebuje méně zásuvek. Výrobci uvádějí tzv. akční rádius, což je součet délky kabelu, vysávací hadice, trubky a hubice.

Podstatná je i hlučnost přístroje. Tiché vysavače mají hlučnost kolem 70 dB, některé jsou opatřeny dálkovým ovládáním. Jiné přístroje nabízejí možnost vysavač „zaparkovat“ zasunutím hubice do speciálního držáku a vypnout.

Akumulátorový tyčový i ruční vysavač Ergorapido ZB 2903 s funkcí 2v1 (2379 Kč) vyčistí podlahy, ale i stoly, nábytek a vnitřek vozu. Stisknutím tlačítka po straně tyče vysavač uvolníme a máme malý ruční vysavač.

Akumulátorový tyčový i ruční vysavač Ergorapido ZB 2903 s funkcí 2v1 (2379 Kč) vyčistí podlahy, ale i stoly, nábytek a vnitřek vozu. Stisknutím tlačítka po straně tyče vysavač uvolníme a máme malý ruční vysavač.

FOTO: ELECTROLUX

K příslušenství patří hubice pro různé povrchy, např. univerzální, štěrbinová na čištění radiátorů, kartáčová pro hladké i nerovné povrchy, či malá hubice. K dostání jsou turbohubice i elektrické a u víceúčelových přístrojů také šamponovací hubice.

Do větší domácnosti si můžeme pořídit hrncový vysavač, do kuchyně ruční na baterii či akumulátor, do domu centrální vysavač s dokonalou filtrací a plně robotické vysavače, které budou vysávat za nás.

Vysavač S5 Cat & Dog (6989 Kč) s výkonem 2000/2200 W je vybaven filtračním systémem Air Clean a prachovým sáčkem HyClean (3,5 l/4,5 l) s 9 filtračními vrstvami, automatickým prachovým uzávěrem a hygienickým těsněním.

Vysavač S5 Cat & Dog (6989 Kč) s výkonem 2000/2200 W je vybaven filtračním systémem Air Clean a prachovým sáčkem HyClean (3,5 l/4,5 l) s 9 filtračními vrstvami, automatickým prachovým uzávěrem a hygienickým těsněním. Maximální pohyblivost zajistí 9/10metrový akční rádius, 3bodové řízení či kolečka na ocelové ose. Přístroj je vybaven turbokartáčem také pro spolehlivé vysávání zvířecích chlupů.

FOTO: MIELE