Život lidí ve venkovských městech měl v dobách našich babiček a prababiček své kouzlo, které mu bezesporu dodával i tehdejší design obchodů. V obchodech kdysi částečně probíhal i rodinný život a interiér obchodu tak byl i pro řadu dětí, jejichž rodiče obchod provozovali, druhým domovem. Trefně to popisuje Karel Poláček ve své vzpomínkové knize "Bylo nás pět".

A na co dnes pamětníci rádi vzpomínají? Rozhodně nezapomínají na dekorované pokladny, ošatky na chleba ani na plechové bandasky na mléko či na reklamní plakáty na mýdlo.

Koloniál rodiny Ladislava Hrubého v České ulici, která v Bělé pod Bezdězem patřila k nejrušnějším částem města.

Koloniál rodiny Ladislava Hrubého v České ulici, která v Bělé pod Bezdězem patřila k nejrušnějším částem města.

Vzhled koloniálů, obchodů se smíšeným zbožím, kterým se jindy říkalo i hokynářství se ale v historii velmi měnil v souvislosti s druhy prodávaného zboží a dokonce i se stavebními proměnami měst a městských domů.

Silný vliv na podobu interiérů měl nedostatek místa a nároky na estetický vzhled obchodů konce 19. století. Prostory byly plné zasklených vitrín, kovových krabic s reklamními nápisy (ty jsou dnes obzvláště žádaným retrem) a proutěných košů.

Na velkých skříních jsou k vidění kovové krabičky s logy někdejších firem, které jsou dnes velmi oblíbenou dekorací.

Na velkých skříních jsou k vidění kovové krabičky s logy někdejších firem, které jsou dnes velmi oblíbenou dekorací.

FOTO: Novinky

Pro nedostatek prostoru se začaly v 19. století stavět domy patrové s úzkým průčelím orientovaným do ulice nebo přímo na náměstí. V jejich přízemí se postupně objevují otevřené prostory s podloubím a širokými průjezdy, podél kterých byly umístěny samotné obchody jednotlivých prodejců a řemeslníků. Na jejich existenci upozorňovalo většinou pouze malé okno do podsíně nebo ulice.

Kuchyňské náčiní mělo nezapomenutelný jednoduchý design.

Kuchyňské náčiní mělo nezapomenutelný jednoduchý design.

FOTO: Novinky

Následně se proměňuje vzhled obchodu, vedle prodejny nyní většinou fungoval i příruční sklad, takže samotná prodejní místnost byla už jen jakousi větší výlohou. V prodejně samozřejmě nechybí pult s robustní pokladnou a váhami, které můžeme na výstavě také vidět.

Na počátku 20. století začíná hrát roli estetika

Celkově se zvyšují i nároky na estetiku interiérů. Od počátku 20. století jsou pulty vybaveny zasklenými skříňkami a zásuvkovými skříněmi. Vedle prodejny fungovala většinou v horním patře i lépe zařízená kancelář, kde se uzavíraly větší obchodní transakce a podepisovaly důležité smlouvy. Mění se i exteriér obchodu.

Ošatky na chléb, zeleninu i ovoce jsou inspirací pro současný rustikálně zařízený interiér.

Ošatky na chléb, zeleninu i ovoce jsou inspirací pro současný rustikálně zařízený interiér.

FOTO: Novinky

Jsou upravovány a zvýrazňovány vstupy a fasády. Nechybí také větší okna - budoucí výlohy, kde je vystavováno prodávané zboží. Nechybí bohatě zdobené vývěsní štíty a přede dveřmi poutače a plakáty, které se dnes v interiérech objevují jako žádané retro.

Nádoby na bábovku, mléko nebo polévku v nezapomenutelných designech jsou dodnes k vidění v řadě domácností.

Nádoby na bábovku, mléko nebo polévku v nezapomenutelných designech jsou dodnes k vidění v řadě domácností.

FOTO: Novinky

Autorky výstavy Miroslava Chadalíková a Kateřina Jeníčková vycházely z dobových fotografií a sbírek, jež jsou jednak majetkem Muzea v Bělé pod Bezdězem, jednak byly poskytnuty ze soukromých archivů. Prostor dostali i pamětníci.

Do interiérů obchodů můžete nahlédnout až do 3. 10. 2010 od úterý do neděle v době do 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin za příznivou cenu 20 Kč základního a 10 Kč zlevněného vstupného.