Naštěstí výběr ve vanách je dostatečný a to nejen v rozměrech a tvarech, ale i v materiálech. Běžná vana obdélníkového tvaru je dlouhá 170 cm, široká 70 cm a hluboká 50 cm. To ovšem neznamená, že na trhu nejsou vany menší či větší, které by se hodily právě do naší koupelny.

Ani klasická vana z konceptu Classic (od 4367 Kč) v moderním designu není jen nudný obdélník. Má větší vnitřní prostor poskytující maximální pohodlí a komfortní koupání. V kombinaci se zástěnou se rázem promění ve sprchový kout.

Ani klasická vana z konceptu Classic (od 4367 Kč) v moderním designu není jen nudný obdélník. Má větší vnitřní prostor poskytující maximální pohodlí a komfortní koupání. V kombinaci se zástěnou se rázem promění ve sprchový kout.

FOTO: archiv firmy RAVAK

I ve tvarech je výběr více než uspokojivý. Ať už se rozhodneme pro rohovou, kulatou, oválnou, obdélníkovou, na jedné straně zúženou, pravou, levou, duo, ostře řezaných tvarů, či již zmíněnou vanu umístěnou uprostřed koupelny, vybere si každý.

Evolution (od 12 440 Kč) je luxusní obdélníková vana, v níž se relaxace, uvolnění a harmonie dostaví samy. Dynamický tvar předního lemu brilantně přechází v harmonický, uklidňující celek.

Evolution (od 12 440 Kč) je luxusní obdélníková vana, v níž se relaxace, uvolnění a harmonie dostaví samy. Dynamický tvar předního lemu brilantně přechází v harmonický, uklidňující celek.

FOTO: archiv firmy RAVAK

Důležitá bude také volba materiálu. K již tradičním patří smalt a akrylát, i když vanu si můžeme pořídit ze skla, dřeva, kovu a různých směsí minerálních materiálů, jako je např. corian či quaryl. Každý má své přednosti i nedostatky a pohybují se v různých cenových hladinách.

Designová volně stojící interiérová vana Emotion (273 320 Kč) s dvojitou stěnou a s kovovou podpůrnou konstrukcí v dezénu chrom vyžaduje dostatečně velký prostor. Má vzbuzovat emoce, a proto musí být středobodem interiéru.

Designová volně stojící interiérová vana Emotion (273 320 Kč) s dvojitou stěnou a s kovovou podpůrnou konstrukcí v dezénu chrom vyžaduje dostatečně velký prostor. Má vzbuzovat emoce, a proto musí být středobodem interiéru.

FOTO: archiv firmy ROCA

Rozmanité tvary akrylátu

K výrobě akrylátových van se používá tažený litý akrylát, který se dobře a snadno tvaruje. Proto je v akrylátových vanách mnohem pestřejší výběr tvarů. Spodní zpevňující vrstvu akrylátové vany tvoří sklolaminát nebo polyuretanová pěna, horní vrstvu pak akrylát.

 • Kvalitu vany posuzujeme podle tloušťky akrylátové střepiny. Čím je větší, tím je vana kvalitnější a naopak.
 • Komfortní vany mají střep silný až 8 mm, lacinější o více než polovinu slabší (3 mm). Vana splňující normy EU má na horní hraně označení EN 263.
 • Vany z akrylátu se dobře čistí a hlavně jsou teplé na dotek. Jsou také odolné vůči čisticím prostředkům, i když čištění pískem se raději vyhneme, abychom nepoškodili lesk a povrch materiálu. Vana neodvádí teplo z vany, což je další předností akrylátu. Voda v ní zůstává stále teplá, takže při delší relaxaci ve vaně ji nemusíme připouštět.

Efektní smaltovaná vana

Výroba smaltovaných van a jejich technologie má dlouholetou tradici, i když poměrně složitou.

Zajímavá asymetrická vana NERA s rozměry 170x100 a hloubkou 50 cm. Díky svému atypickému tvaru představuje ideální kompromis mezi klasickou obdélníkovou a rohovou vanou. Nabízí nejen elegantní ostré linie, ale také velkoryse pojatý vnitřní prostor.

Zajímavá asymetrická vana NERA (akrylát) s rozměry 170x100 a hloubkou 50 cm. Díky svému atypickému tvaru představuje ideální kompromis mezi klasickou obdélníkovou a rohovou vanou. Nabízí nejen elegantní ostré linie, ale také velkoryse pojatý vnitřní prostor.

FOTO: archiv firmy TEIKO

Tvarovaná ocel i litina se stříká nebo namáčí ve smaltu a poté se vypaluje v peci. Smaltovaná vana působí okázale a bytelně. Ale u ocelových van se při neopatrném zacházením může kousek smaltu nadobro odloupnout.

Obdélníková vana PORTA (od 9350 Kč) umožňuje přes svou prostorovou nenáročnost pohodlnou koupel i lidem vyšší postavy. Je z kvalitního akrylátového materiálu značky Lucite, příjemného na dotek, který udrží stabilní teplotu vody.

Obdélníková vana PORTA - akrylát (od 9350 Kč) umožňuje přes svou prostorovou nenáročnost pohodlnou koupel i lidem vyšší postavy. Je z kvalitního akrylátového materiálu značky Lucite, příjemného na dotek, který udrží stabilní teplotu vody.

FOTO: archiv firmy TEIKO

 • Také u tohoto materiálu existují kvalitní a méně kvalitní výrobky. Některé litinové vany se vypalují dvakrát, takže tu nehrozí poškození ostrým těžkým předmětem. Obvyklá tloušťka smaltu se pohybuje kolem 2 mm, u kvalitnějších výrobků to jsou 3 mm.
 • Také při čištění smaltovaných van se raději vyhneme pískům. Na rozdíl od akrylátových van je smalt chladný na dotek.
Solidnost, stabilitu a opravdový požitek z koupele nabízí vana Bassino (základní cena 76 145 Kč). Zásluhou unikátního smaltu je vana vysoce odolná proti otěru, poškrábání, nárazům i vůči chemikáliím.

Solidnost, stabilitu a opravdový požitek z koupele nabízí vana Bassino (základní cena 76 145 Kč). Zásluhou unikátního smaltu je vana vysoce odolná proti otěru, poškrábání, nárazům i vůči chemikáliím.

FOTO: archiv firmy KALDEWEI

Doplňky zvyšující komfort

 • K těm základním už dnes patří podhlavníky, zajišťující přívětivé setrvání ve vodě. Jsou měkké, příjemné na dotyk, protože jsou vyrobené ze speciálního gelu, který se přizpůsobí tvaru těla. Jsou k dostání v několika barvách, jdou snadno odejmout a dají se jednoduše vyčistit.
 • Madla jsou dalším praktickým pomocníkem. Pokud jsou vhodně tvarovaná, usnadňují vstávání, zjednodušují pohyby ve vaně a poskytují pocit bezpečí.
 • Koupel můžeme vylepšit také hydromasáží, ale soustavu trubek, které vedou pod vanou, je nutné pravidelně čistit a ošetřovat před usazováním vodního kamene.
 • Příjemná je perličková lázeň, která funguje na principu proudícího vzduchu. I tady je nutné dodržovat pokyny výrobce při pravidelné údržbě.
 • Koupel ve vaně nám zpříjemní světlo. Můžeme ho upravit podle momentální nálady a pokud nechceme investovat, nahradíme složitý systém běžným stmívačem.
 • V koupelně nezapomínáme ani na hudbu, která relaxaci ve vaně jedině podtrhne. I tady platí, že speciální systémy zaměníme běžnými spotřebiči určenými do prostředí se zvýšenou vlhkostí.