Pieter Cornelis Mondrian známý pod zkráceným jménem Piet Mondrian nepřestává inspirovat nejen současné malíře, ale i nábytkové designéry. Ti využívají jeho abstraktních děl a nejsou sami. Oděvní návrháři se inspirují jeho díly už přes půl století.

Vázám inspirovaným abstraktními díly, které podle děl navrhl Frank Kerdil, sluší jeden druh květin, který jim nechá vyniknout.

Vázám inspirovaným abstraktními díly, které podle děl navrhl Frank Kerdil, sluší jeden druh květin, který jim nechá vyniknout.

FOTO: PO

Přízeň nábytkových návrhářů si jeho tvorba získává díky faktu, že Holanďan Mondrian nad jejich barevným působením velmi přemýšlel. Zabýval se vlivem barev na psychiku, které v různých polohách a uskupeních mohou působit zcela rozdílným dojmem.

Interiéroví návrháři tak využívají jeho filosofii, aby interiéru dodali rušivou nebo naopak spirituální atmosféru.

Řada designérů nerespektuje rozměry ploch

Jeho barevné kompozice jsou ale založeny na přesných rozměrech barevných ploch a tak je třeba říct, že řada designérů tyto rozměry nedodržuje a Mondrianovými díly se inspiruje pouze volně. Takové návrhy nábytku pak s obrazy mají opravdu jen málo společného.

Vlevo: zdařilá skříň z kolekce s názvem Piet (Al & Jo), krabičky na drobnosti Modulon navržené Jo Niemeyerem a barevně inspirované boxy na potraviny (Authentics).

Vlevo: zdařilá skříň z kolekce s názvem Piet (Al & Jo), krabičky na drobnosti Modulon navržené Jo Niemeyerem a barevně inspirované boxy na potraviny (Authentics).

FOTO: Al & Jo, Nova 68, Byom

Mondrianovy nejslavnější obrazy mají svou hodnotu právě v jedinečném geometrickém uspořádání ploch, barev a rámů. Abstraktní tvorba Pieta Mondriana představuje osvobození se z konzervativních malířských tradic a sázku na schopnost vnímat obraz na základě velmi zjednodušených symbolů založených na harmonickém působení barev.

Lavici, stolek a polici v jednom s názvem 23×11=72 navrhli Adriana Trentinová a Bruno Oro ze studia Design o’clock.

Lavici, stolek a polici v jednom s názvem 23×11=72 navrhli Adriana Trentinová a Bruno Oro ze studia Design o’clock.

FOTO: Design o’clock

Mondrianův pozdní striktní geometrismus je tvorbou, která zaujme hlavně ty, kteří se výtvarnému umění intenzivně věnují. Nábytek inspirovaný jeho díly na první pohled vysoké nároky na svého diváka neklade. I on ale může být lidovější cestou k pochopení Mondrianových děl.

Vlevo: skříň s motivy díla, která zachovává proporčně rozměry obrazu, vpravo: paraván, který dílo jen barevně parafrázuje.

Vlevo: skříň s motivy díla, která zachovává proporčně rozměry obrazu, vpravo: paraván, který dílo jen barevně parafrázuje.

FOTO: Mebel furniture, Cappellini

Faktem ale je, že Mondrianova čistá abstrakce založená na vertikálních a horizontálních liniích a typické syté červené, modré a žluté barvě je jednou z velkých inspirací současného designu a architektury.