Aby nábytek brzy nenudil, musí být buď v klasickém provedení, které je možné oživit různými dekoracemi, nebo by měl mít nápad. Ten rozhodně nezapře křeslo od designéra Stefana Sagmeistera. Tento fanda do grafiky se rozhodl představit svou tvorbu v podobě křesla.

Křeslo funguje i jako pomyslný katalog prací grafika.

Křeslo funguje i jako pomyslný katalog prací grafika.

FOTO: Droog, Johannes van Assem

Základní konstrukce křesla je vyrobena z nerezavějící oceli, na ní je upevněn blok odolných listů různých grafických návrhů. "Na nápad vytvořit toto křeslo jsem přišel, když jsem renovoval svůj ateliér v New Yorku. Hledal jsem nábytek a zjistil jsem, že ten, který by se mi opravdu líbil, si nemohu dovolit. Tak jsem si ho vyrobil sám," říká návrhář.

Židle má přes dvěstě listů s různými motivy.

Židle má přes dvě stě listů s různými motivy.

FOTO: Droog, Johannes van Assem

Tématicky má křeslo představovat cestu vývoje grafiky od jednoduchých vzorů a tapet až k digitální revoluci. Podle toho také nese tento designový kus název "Darwinovo křeslo".

Při navrhování křesla se autor držel své původní profese. "Věděl jsem, že chci vycházet z grafického návrhu, chtěl jsem, aby nábytek měl i takový punc. Myslel jsem, že by bylo hezké mít kus nábytku, u kterého je možnost měnit barvu, textury či vzor. Jednoduše odendáte list a máte novou židli," dodává Sagmesieter.

Otočené listy vytvoří jednoduchý podhlavník

Nápad je vskutku promyšlený do detailů. Postupně otáčené archy papíru vytvoří na vrchní části křesla pohodlný podhlavník, díky němuž bude posezení příjemnější.

Vrchní list křesla je možné odstranit kdykoliv začne jevit známky opotřebení.

Vrchní list křesla je možné odstranit ihned, jak začne jevit známky opotřebení.

FOTO: Droog, Johannes van Assem

Vybrat si tak můžete od historizující tapety přes retro vzor až po pop-artový styl, který dodá interiéru na dynamice. Nechybí ani jednoduché motivy pro klasický vzhled, s kterými křeslo zapadne do jakéhokoli interiéru.

Stefan Sagmeister navrhl širokou škálu motivů, které mají připomínat industriální věk i fyzický vývoj člověka.

Stefan Sagmeister navrhl širokou škálu motivů, které mají připomínat industriální věk i fyzický vývoj člověka.

FOTO: Stefan Sagmeister

Zajímavostí je i křeslo, které mění barvu podle svého okolí. O tomto nevšedním interiérovém kousku čtěte zde.