Zajímavostí je sedák BabySmart, který získal ocenění Grand Prix veletrhu For Kids 2010. Dítě nejen sedí výše, ale pobude v něm mnohem déle - nevrtí se. Lépe v něm jí, kreslí či píše. Jde o cenu odborné poroty, která sedáky označila za nejlepší vystavovaný výrobek pro děti.

Základními kritérii při posuzování jednotlivých exponátů byl netradiční nápad, design, mimořádná kvalita za přijatelnou cenu, zdravotní nezávadnost, technické řešení a vlastnosti splňující přísné normy sledované u výrobků určených právě dětem.

Jednoduchá sedačka pro děti s protiskluzovou vrstvou umožní pohodlné posezení.

Jednoduchá sedačka pro děti s protiskluzovou vrstvou umožní pohodlné posezení.

FOTO: Baby smart

Dítě si sedák položí na zem, pohodlně se usadí a hraje si, staví kostky, čte si. Díky jeho lehké váze  - 900 gramů s ním dítě může lehce manipulovat podle svých potřeb.

Sedák je vyroben z tzv. Cooshe materiálu. Vyvinula jej designérka Diane Zissuová, jde o pěnovou hmotu s hladkým povrchem, který děti nestudí. Díky tomuto materiálu je sedák pružný, polštářově měkký a zároveň pevný.

Zajímavou sedačkou je i křeslo a houpací kůň v jednom, stačí jej otočit.

Plastová židle Trioli je vyrobena z polyetylenu ve třech různých výškách sedáku. Lze ji použít též jako houpacího koně (cena: cca 4 430 Kč).

Plastová židle Trioli je vyrobena z polyetylenu ve třech různých výškách sedáku. Lze ji použít též jako houpacího koně (cena: cca 4 430 Kč).

FOTO: Magis

Pokud má být v dětském pokoji jen jedna židle, zapomeňte na sedačky, výška a sklon sedačky i opěradla musí být lehce nastavitelné. Stabilitu by měla zajišťovat robustní podnož, při sedu se dítě musí dotýkat celou plochou chodidla podložky. Dolní část zádové opěry by měla podepírat horní okraj pánve.

Lehce přenosná stolička ve tvaru kyblíku

Pro přenášení stoličky z místa na místo se skvěle hodí stolička ve tvaru kyblíku, kterou dítě jednoduše vezme za ucho a odnese kamkoli potřebuje.

Zajímavostí je sedátko Moving od Maxdesign. Má podobu kyblíku, který mohou děti lehce přemísťovat a hodí se i pro venkovní použití.

Zajímavostí je sedátko Moving od Maxdesign. Má podobu kyblíku, který mohou děti lehce přemísťovat a hodí se i pro venkovní použití.

FOTO: Alax Nábytek

Děti ocení i vtipnou stoličku v podobě psa, která v noci svítí. Je lehce přenosná a pobaví malé i velké. Hodí se do moderně zařízených dětských pokojů.

Zábavná židlička Puppy se hodí i jako hračka, navrhl ji již v roce 1973 finský designér Eero Aarnio. Novinkou je fosforeskující provedení (cena: cca 4 600 Kč) .

Zábavná židlička Puppy se hodí i jako hračka, navrhl ji již v roce 1973 finský designér Eero Aarnio. Novinkou je fosforeskující provedení (cena: cca 4 600 Kč) .

FOTO: Alax Nábytek

Další variantou lehce přemístitelného nábytku jsou křesla z pěny, vyplatí se ale investovat do pratelných potahů, které se posunem po podlaze lehce zašpiní.

Lehké křesílko SOLE-Colour a Petito z polyurethanové pěny má pratelný snímatelný potah na zip z bavlny (cena cca: 2 005 Kč)

Lehké křesílko SOLE-Colour a Petito z polyurethanové pěny má pratelný snímatelný potah na zip z bavlny (cena cca: 2 005 Kč)

FOTO: Pali

Lehkou manipulaci umožňují rozličné sedačky z platu, jejichž velkou výhodou je snadná omyvatelnost a stohovatelnost. Většinu z nich je možné využít i v exteriéru.

Stolička Slon je lehká, lehce přemístitelná a stohovatelná.

Stolička Slon je lehká, lehce přemístitelná a stohovatelná.

FOTO: Vitra

Vlevo: stolička FÖRSIKTIG má protiskluzový povrch na vrchní straně snižuje nebezpečí uklouznutí a zvyšuje stabilitu stoličky (cena: 59 Kč). Vpravo: stohovatelná židle FÄRGGLAD se sedákem z polyethylenového plastu je stohovatelná a lehká (cena: 299 Kč).

Vlevo: stolička FÖRSIKTIG má protiskluzový povrch na vrchní straně snižuje nebezpečí uklouznutí a zvyšuje stabilitu stoličky (cena: 59 Kč). Vpravo: stohovatelná židle FÄRGGLAD se sedákem z polyethylenového plastu je stohovatelná a lehká (cena: 299 Kč).

FOTO: Ikea

Při výběru dětské židle je dobré pečlivě zvážit, k jakému účelu bude sloužit. Sedák židle by neměl být příliš měkký, měl by být anatomicky tvarovaný a zaoblený. Pokud budete volit kolečkovou židli, je třeba, aby měla pevný a stabilní podvozek.