Vytvořit malbu v architektuře, která vydrží není nic jednoduchého. Ivan Komárek ale tuto techniku zvládá. Jak na to radil dokonce i Zdeňku Sýkorovi, který za jeho asistence vytvořil realizaci svého díla v prostorách budovy letového provozu v Jenči u Prahy.

Realizacím v architektuře se malíř věnuje už od roku 1995, kdy vytvořil svou první nástropní malbu v prodejně Popron v Praze. Namalovanými obkladačkami zase Komárek vyzdobil stěnu pražského hotelu Libuše.

Každá realizace v architektuře si žádá trochu jiný přístup. Pro koupelnu tak Komárek volí speciální hydrofobní prostředky, kterými dílo ošetřuje tak, aby vydrželo ve vlhkém prostředí.

Umělcovy obrazy se staly předlohou i pro vznik vzácných nástěnných koberců - gobelínů. Ty vznikly v Moravské gobelínové manufaktuře, kde se již více než sto let věnují ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. O těchto originálních interiérových dekoracích čtěte zde.

Fluorescenční efekty dodají šmrnc temným místnostem

V budově veterinární kliniky v Hochmooru v Německu vytvořil Komárek dvě nástěnné malby koní. Malba v rentgenovém pracovišti zaujme fluorescenčními efekty, které způsobuje při UV osvětlení speciální reflexní barva.

Zajímavou součást Komárkovy práce tvoří práce s běžnými užitkovými předměty, které se řada umělců vyhýbá. Komárek ale chápe i tyto předměty jako běžný prostředek pro své vyjádření, a tak maluje i na keramické mísy.

Nechybí ani malby na akrylátových vanách a dlaždicích, kamnových kachlích, porcelánovém nádobí či na polystyrenových táccích.

Erotické motivy

Nejoblíbenějším Komárkovým motivem je erotika. Figury na svých obrazech představuje v rouše Evině a v dynamických polohách, které vytvářejí zdání pohybu postav na obrazech. Věčná hra a pře o vítězství mezi mužem a ženou je jedním z umělcových nejoblíbenějších motivů, který bravurně zvládá. „Žena je úžasným podnětným zdrojem inspirace a nápadů,“ dodává Komárek.

Výstavu, na které se můžete se Komárkovými díly seznámit, nese název Body Search a probíhá ve Výstavní síni Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1. Osloví všechny zvědavce, které baví erotika, dobrá malba a kteří mají smysl pro humor.

Výstava trvá do 5. května 2010. Otevřeno je denně mimo pondělí 10–18 hod. Ve stejnou dobu vychází i pěkně zpracovaná monografie autora. Kniha je k dostání ve výstavní síni a v pobočkách Galerie Dolmen.