Podle kurátora výstavy Markuse Laumanna představuje Ikea společenský fenomén. "Je to podnik, který silně ovlivnil to, jak vlastně nakupujeme nábytek a jak zařizujeme své byty," uvedl. Expozice představuje výrobky firmy od 50. let, je na ní k vidění přes sto exponátů.

Hlavní slovo má nábytek ve stylu skandinávské moderny s tradičními organickými formami, použitým dřevem a přírodními látkami.

Výstava představuje designové originály, jež Ikea napodobila

Exponáty výstava zasazuje do dobového kontextu a představuje je spolu s originálními výrobky slavných tvůrců, které švédský nábytkářský gigant v levné variantě napodobil.

Jedním z takových kousků je například křeslo Pöang, které se v provedení Ikey stalo mnohem známější než jeho originální předloha od Alvara Aalta.

Vlevo: křeslo: Pöang z roku 1977 od IKEA, designer: Noburu Nakamura . Křeslo vpravo je z roku 1939, pochází od výrobce Artek z Finska, designoval jej slavý skandinávský designér Alvar Aalto.

Vlevo: křeslo: Pöang z roku 1977 od Ikea, designer: Noburu Nakamura . Křeslo vpravo je z roku 1939, pochází od výrobce Artek z Finska, designoval jej slavný skandinávský designér Alvar Aalto.

FOTO: Die Neue Sammlung - The International Design Museum Munich (A. Lorenzo)

Stejný osud potkal v některých zemích i Thonetku. Ikea jí ponechala původní tvar, náklady na její výrobu však snižovala použitím jiných výrobních technologií.

Úprav se dočkala i slavná Thonetka č. 18

Nutno ale podotknout, že originální Thonetka je jen jedna - ta z ohýbaného dřeva od firmy Ton. Firma bratrů Thonetových, kteří za Rakouska-Uherska otevřeli své továrny na ohýbaný nábytek a obchod v Čechách a na Moravě, začala jako první s masovou výrobou. Přišla i s úsporným balením výrobků, které Ikea převzala.

Židle ÖGLA jsou inspirovány Thonetkou č. 18. Na první pohled vypadají stejně, ale židle vlevo je dřevěná, byla vyrobena v roce 1960 v Thonetových závodech v Polsku pro IKEA. Prostřední je z plastu roku 1983. Židle vpravo (1994) je z nejlehčího materiálu.

Židle ÖGLA jsou inspirovány Thonetkou č. 18. Na první pohled vypadají stejně, ale židle vlevo je dřevěná, byla vyrobena v roce 1960 v Thonetových závodech v Polsku pro Ikea. Prostřední je z plastu roku 1983. Židle vpravo (1994) je z nejlehčího materiálu.

FOTO: Die Neue Sammlung - The International Design Museum Munich (A. Lorenzo)

Autoři ukazují návštěvníkům výstavy také zařízený obývací pokoj z výrobků Ikea, které Rakušané kupují ve švédském nábytkářském gigantu nejčastěji. Výsledek by se prý od toho českého nejspíš příliš nelišil.

Moderní židle s kruhovými otvory nejsou naprostou novinkou, ale mají své pop-artové předlohy.

Moderní židle s kruhovými otvory nejsou naprostou novinkou, ale mají své pop-artové předlohy.

FOTO: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. / Ditz Fejer

Nejvýraznější odlišnosti jsou v nábytkovém zařízení obývacích pokojů, které se výrazně liší.

Podle průzkumu a statistik obývací pokoj průměrné rodiny v Rakousku mívá 25 metrů čtverečních, laminátovou podlahu se vzorem buku a světle žluté zdi. Zatímco Němci a Švýcaři dávají přednost šedé či nažloutlé sedačce, Rakušané volí nejčastěji modrou.

Tmavě modrá pohovka je v Rakousku nejoblíbenějším kusem nábytku v obývacím pokoji.

Tmavě modrá pohovka je v Rakousku nejoblíbenějším kusem nábytku v obývacím pokoji.

FOTO: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. / Ditz Fejer

Kupují celou soupravu - gauč, křesla i podnožku. Nechybí konferenční stolek, play station a vystavené poháry z fotbalových přeborů. Většinu zařízení v pokoji Rakušanů ale tvoří produkty spíš domácích nábytkářských firem.

Výstava potrvá do 11. července. Muzeum nábytku ve Vídni s adresou  Andreasgasse 7 je otevřeno denně kromě pondělí. Vstupenka pro dospělého stojí 6,90 eur, pro děti 4,50.