Stavba muzea Enzo Ferrari podle návrhu architekta Jana Kaplického byla zahájena 20. dubna 2009 a dokončena by měla být na konci roku 2011. Investorem je Nadace Enza Ferrariho.

Realizací projektu za studio Future Systems byl pověřen architekt Andrea Morgante, který v současné době vede vlastní architektonickou kancelář Shiro Studio v Londýně. Stavební práce začaly loni. "Stavba přitahuje spoustu lidí, na staveništi to vypadá jako v Zoo," říká Morgante.

Stavba vzniká podle několika málo skic

Jde tak o další stavbu, která bude realizována po smrti architekta Kaplického. K dispozici jsou jen základní skici stavby. "Všechny Janovy stavby začínaly kresbou. To se týká všech jeho návrhů, od architektury až po návrhy prádla," říká Morgante .

Kresba budovy od Jana Kaplického.

Kresba budovy od Jana Kaplického.

FOTO: La Fabrika

Nedávno představená Vila Kaplický bude také jednou ze staveb, které vzniknou podle Kaplického náčrtů. O ní čtěte zde.

Oblé tvary a pestré barvy nesmí chybět

Podle Morgensterna nese budova všechny znaky Kaplického studia. "Oblé obloukové tvary, výrazné barvy a hliníkové pásy, to je vizitka Future Systems," dodává. Futuristické rysy stavba rozhodně nezapře.

Stavba bude připomínat mořského živočicha.

Stavba bude připomínat mořského živočicha.

FOTO: La Fabrika

Budova je také výsledkem inspirací lodními konstrukcemi. "Už dávno jsme si začali vypůjčovat technologie z jiných oborů. Celou část konstrukce drží lana, kabely používající se u plachet," říká Morgante.

Muzeum se staví v blízkosti historického jádra Modeny.

Muzeum se staví v blízkosti historického jádra Modeny.

FOTO: La Fabrika

Původně mělo mít muzeum tmavou barvu, prvotně totiž byla soutěž vyhlášena pro společnost Maserati. Pak ale došlo k fúzi Maserati a Ferrari. "Zvolili jsme žlutou barvu, barvu Modeny, Ferrari a Janovu oblíbenou barvu," říká Morgante.

Budova muzea bude sousedit se starým domem, který prochází rekonstrukcí. Jde o rodný dům Enzo Ferrariho.

Původním návrh stavby podle Jana Kaplického měl mít tmavou barvu. Moderní budova měla symbolicky chránit starší dům poblíž.

Původní návrh stavby podle Jana Kaplického měl mít tmavou barvu. Moderní budova měla symbolicky chránit starší dům poblíž.

FOTO: La Fabrika

Snaha dokončit stavbu podle Kaplického je založena na inspiracích jeho tvorbou i životní filosofií. Muzeum bude výstavní síní toho nejlepšího, co firma Ferrari kdy vyrobila. Automobily v ní budou vystaveny na piedestalech.

 

Spolupracoval jsem s Janem osm let, prakticky 12 hodin denně. Naučil jsem se způsobu jeho myšlení. Snažím se ho napodobovat. Jan většinou věci opakoval a každý den nám zdůrazňoval, co je v projektu důležité.Andrea Morgante, architekt

Atmosféru, která v Kaplického atelieru vládla, popsal Morgante jako přátelskou a příjemnou. Andrea Morgante ocenil Kaplického zájem o detaily, které jej zajímaly i u automobilů.

Andrea Morgenstern pracoval s Kaplickým osm let v atelieru, dnes se snaží dokončit stavbu muzea podle jeho skic.

Andrea Morgante pracoval s Kaplickým osm let v atelieru, dnes se snaží dokončit stavbu muzea podle jeho skic.

FOTO: Novinky

"Spolupracoval jsem s Janem osm let, prakticky 12 hodin denně. Naučil jsem se způsobu jeho myšlení. Snažím se ho napodobovat. Jan většinou věci opakoval a každý den nám zdůrazňoval, co je v projektu důležité," vzpomíná Morgante.

Je asi faktem, že jde o jednu z posledních budov vzniklých podle Janových skic," uzavírá.

Další zajímavostí pro fandy Kaplického staveb je připravovaná výstava "Jan Kaplický – vlastní cestou", která se bude konat v Centru současného umění DOX ve dnech od 16. dubna do 2. srpna 2010.

Expozice bude ohlédnutím za životem a prací architekta, který vytvořil řadu futuristických staveb, některé si můžete prohlédnout zde.