Na běžné práce v domácnosti se hodí každá židle. Ovšem židle pro domácí kancelář musí být nastavitelná, aby si její polohu a výšku mohl upravit každý člen domácnosti včetně dětí.

Kancelářské křeslo Taboo, hliník /kůže je k dostání v oranžové, béžové, černé a červené barvě. 9496 Kč. IDPOINT

Kancelářské křeslo Taboo, hliník /kůže je k dostání v oranžové, béžové, černé a červené barvě. 9496 Kč.

FOTO: archiv firmy Idpoint

  • Jak zjistíme správnou polohu? Posadíme se na židli a její výšku upravíme tak, aby se dopředu natažené ruce ocitly zhruba na stejné úrovni jako spodní hrana monitoru, oči přibližně proti hornímu okraji obrazovky a chodidla spočívala celou plochou na podlaze nebo na opěrce pod nohy.

Nastavitelnost je základ

Při výběru se soustředíme na kvalitní pracovní židli. K pracovnímu stolu nepatří ani jídelní ani kuchyňská židle. Zaměříme se na ergonomickou židli, která poskytne dobrou oporu pro záda, krk i ramena. Měla by být plně nastavitelná ve směru dopředu, dozadu, nahoru i dolů a poskytovat oporu bederní páteři.

Rostoucí židle Moll Maximo Forte je pro děti všech věkových kategorií. Sedák a opěrák lze nastavit podle potřeby. 10 249 Kč. DELSO

Rostoucí židle Moll Maximo Forte je pro děti všech věkových kategorií. Sedák a opěrák lze nastavit podle potřeby. 10 249 Kč.

FOTO: archiv firmy Delso

  • To všechno nám dovolí nastavit židli tak, aby umožňovala při sezení přijatelnou polohu – vzpřímená záda, lokty ohnuté v úhlu 90°, s tělem obráceným k obrazovce počítače a s chodidly na zemi nebo na opěrce pro nohy.
  • Pro větší stabilitu volíme raději židli s pěti kolečky.
  • Pohodlí poskytne i dobře vypolstrovaný sedák potažený prodyšnou textilií.

Dynamické sezení

Výběr dobré pracovní židle závisí na charakteru a celkové době práce s počítačem. Nehledejme ideální sedačku, ale židli, která umožní pohodlné sezení, opření zad i rukou a rozložení tělesné váhy. K tomu přispívá správné ergonomické tvarování sedací a opěrné plochy a výšková či hloubková přestavitelnost.

SpinaliS Apollo je elegantní zdravotní židle. Oblíbily si ji hlavně ženy, protože sedák na pružině kopíruje naše pohyby a při sezení zároveň posiluje svaly. 17 900 Kč. MEDEXO CZ

SpinaliS Apollo je elegantní zdravotní židle. Oblíbily si ji hlavně ženy, protože sedák na pružině kopíruje naše pohyby a při sezení zároveň posiluje svaly. 17 900 Kč.

FOTO: archiv firmy Medexo CZ

Gelová židle LIBERTY zajišťuje stálou a pevnou oporu zad díky speciálnímu materiálu s příměsí ocelových vláken. Sedák, kopírující tvar těla, je vybaven vyváženým naklápěcím mechanismem. Od 19 000 Kč. Nábytek Říha

Gelová židle LIBERTY zajišťuje stálou a pevnou oporu zad díky speciálnímu materiálu s příměsí ocelových vláken. Sedák, kopírující tvar těla, je vybaven vyváženým naklápěcím mechanismem. Od 19 000 Kč.

FOTO: archiv firmy Nábytek Říha

Židle Calypso má plně synchronní mechanismus, anatomicky tvarovaný sedák a područky lze výškově nastavit. Zádový opěrák je oboustranně čalouněný samonosnou síťovinou, která je nabízena v pěti barevných provedeních. 2821 Kč. OFFICE PRO

Židle Calypso má plně synchronní mechanismus, anatomicky tvarovaný sedák a područky lze výškově nastavit. Zádový opěrák je oboustranně čalouněný samonosnou síťovinou, která je nabízena v pěti barevných provedeních. 2821 Kč.

FOTO: archiv firmy Office Pro

Pro příležitostnou práci z domova není nutné pořizovat si židle s opěrkami hlavy či područkami. Úplně postačí stabilní židle Olivia. Od 6300 Kč. DELSO

Pro příležitostnou práci z domova není nutné pořizovat si židle s opěrkami hlavy či područkami. Úplně postačí stabilní židle Olivia. Od 6300 Kč.

FOTO: archiv firmy Delso

Vhodná pracovní židle by nám měla dopřát tzv. dynamické sezení. Optimální židle jsou vybaveny synchronním sedacím mechanismem, který umožňuje automatické přizpůsobení se zádové i sedací podpěry pohybům trupu. Takové sezení zabraňuje i statickému zatížení, únavě zádového svalstva, naopak podporuje jeho potřebnou aktivaci a relaxaci.

Stabilita a bezpečnost

Židle musí být stabilní a bezpečná. Tento požadavek splňuje již zmíněná pětiramenná podnož na kolečkách s brzdným systémem. Stabilní je židle s regulovatelnou výškou vpředu zaobleného sedáku, podpěrami zad a rukou, respektující anatomii těla.

Na běžnou práci doma u počítače stačí otočná židle SKRUVSTA s nastavitelnou výškou pro pohodlnou polohu při sezení. 2990 Kč. IKEA

Na běžnou práci doma u počítače stačí otočná židle SKRUVSTA s nastavitelnou výškou pro pohodlnou polohu při sezení. 2990 Kč.

FOTO: archiv firmy Ikea

  • Obecně platí: nižší opěra vyhovuje mobilní činnosti, vyšší nastavení klidné, koncentrované práci.
  • Hloubka židle by měla být taková, aby se lýtko nedotýkalo sedací plochy.
  • Důležitý je také poměr mezi výškou židle a stolu. Optimální je rozdíl kolem 28 cm.

Revolucí je aktivní sezení

Aktivní sezení poskytují židle s pohyblivým a výškově nastavitelným sedákem. Pohyblivý sedák na pružině kopíruje naše pohyby při práci, takže nedochází k nesprávnému držení těla, které je důsledkem dlouhého sezení na židlích s pevným sedákem.

Zádová opěrka je speciálně tvarovaná v oblasti beder tak, aby nás v této části zad příjemně podpírala. Spolu s područkami je výškově stavitelná. Kopíruje pohyb a sklon našeho těla.