Jsou exteriérovým prvkem domu vystaveným povětrnostním podmínkám, proto se zaměříme i na jejich povrchovou úpravu. Zásadní je výběr renomovaného dodavatele, ať už je to výrobce nebo jeho autorizovaný zástupce, kteří by nám měli představit vlastnosti daného typu vrat, technické možnosti jejich provedení a také nás seznámit s materiálovými, estetickými a barevnými variantami.

Doporučené články

Výrazem moderní architektury jsou rozčleněná garážová vrata se stejným rozložením lamel. Jsou výhodná hlavně ve světlých barvách jako automatická vrata s pohonem.

Výrazem moderní architektury jsou rozčleněná garážová vrata se stejným rozložením lamel. Jsou výhodná hlavně ve světlých barvách jako automatická vrata s pohonem.

FOTO: HÖRMANN

Zjednodušte si život montáží vrat TRIDO, jsou zateplena 40mm vrstvou polyuretanu, do garáže vstoupíme suchou nohou díky dálkovému ovládání. Rozměr 2,5x2 m, již od 15 900 Kč.

Zjednodušte si život montáží vrat TRIDO, jsou zateplena 40mm vrstvou polyuretanu, do garáže vstoupíme suchou nohou díky dálkovému ovládání. Rozměr 2,5x2 m, již od 15 900 Kč.

FOTO: ENESPO

Volit budeme mezi vraty výklopnými a sekčními v lamelovém nebo kazetovém provedení, ale i povrchovou úpravou: ať už jde o módní fólie nebo nátěry imitující dřevo shodné s odstínem okenních rámů domu.

Technické parametry

  • Pro montáž vrat připravíme stavebně začištěný otvor a dodržíme minimální povinné rozměry ostění a nadpraží. U různých výrobců se mohou požadavky lišit, pohybují se kolem 10 až 12 cm u ostění a 18 až 20 cm u nadpraží.
  • Vrata lze ovládat buď ručně (zámek s klikou), nebo pohodlněji elektrickým pohonem s dálkovým ovládáním, které je součástí ceny pohonu. Při zakoupení vrat s mechanickým otvíráním lze dodatečně pohon kdykoli nainstalovat.
Ocelová vrata s oblíbeným kazetovým designem, vyplněná polyuretanem, zaručují výborné tepelně izolační vlastnosti a nezvyšují spotřebu energie v uzavřené místnosti.

Ocelová vrata s oblíbeným kazetovým designem, vyplněná polyuretanem, zaručují výborné tepelně izolační vlastnosti a nezvyšují spotřebu energie v uzavřené místnosti.

FOTO: OLYMPS DOOR

Při renovaci se vyplatí vsadit na sekční garážová vrata. Pasují do téměř každého garážového otvoru, nabízejí více prostoru před garáží i v ní a dají se sladit se vstupními dveřmi.

Při renovaci se vyplatí vsadit na sekční garážová vrata. Pasují do téměř každého garážového otvoru, nabízejí více prostoru před garáží i v ní a dají se sladit se vstupními dveřmi.

FOTO: HÖRMANN

  • Důležité jsou také tepelně a zvukově izolační vlastnosti vrat. Nejvyšší komfort z pohledu tepelné izolace nabízejí sekční vrata skládající se z panelových dílců s polyuretanovou výplní tloušťky minimálně 40 mm. Tvrdá polyuretanová pěna má nejen dobré tepelně a zvukově izolační vlastnosti, ale je odolná i proti plísni, hmyzu a bakteriím a neobsahuje plyny poškozující ozónovou vrstvu. Je vhodné, když jsou panely speciálně vyztužené ocelovou lištou v místě uchycení pantů. Tato úprava totiž výrazně omezuje opotřebení panelů vrat a prodlužuje jejich životnost na minimálně 20 let.

Bezpečnost na místě

Kvalitní panelové dílce mají speciálně zakulacenou hranu zabraňující přiskřípnutí prstů.

U vrat s elektrickým pohonem je lepší, když je motor vybaven vestavěnou bezpečnostní pojistkou, která vrata při styku s překážkou zastaví a vrátí je do polohy otevřeno. Podobnou funkci plní i fotobuňky instalované v otvoru garáže.

Sekční vrata Delta Creative, osazena originálními dekorativními prvky, se skládají z pozinkovaných sekcí s ochranným polyesterovým nástřikem nebo ve čtyřech imitacích dřeva.

Sekční vrata Delta Creative, osazena originálními dekorativními prvky, se skládají z pozinkovaných sekcí s ochranným polyesterovým nástřikem nebo ve čtyřech imitacích dřeva.

FOTO: LOMAX

Hliníkové lamely s polyuretanovou výplní mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a barevné provedení v pestré barevné škále a imitacích dřeva.

Hliníkové lamely s polyuretanovou výplní mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a barevné provedení v pestré barevné škále a imitacích dřeva.

FOTO: ALUKON

Je dobré zeptat se, jak funguje nouzové ovládání vrat v případě výpadku elektrického proudu, aby se nestalo, že se do garáže nedostaneme.

Smlouva a dodávka

  • Po výběru typu vrat a po návštěvě technického pracovníka firmy, který garážový otvor přesně vyměří, je nezbytné dohodnout s firmou konkrétní dodací a záruční podmínky, které by měly zahrnovat tyto údaje: přesný popis vrat a příslušenství, cenu včetně DPH, platební podmínky, dodací lhůtu, délku záruční doby s konkrétním uvedením, na které části vrat a pohonů se vztahuje a možnosti plnění nejen záručního, ale především pozáručního servisu.
Garážová vrata od firmy Hörmann - lehce ovladatelná výkyvná nebo sekční kovová vrata s možností zateplení, popřípadě s připojením dálkového ovládání. Dlouhou životnost zajišťuje ekologická povrchová úprava provedená práškovou technologií.

Garážová vrata od firmy Hörmann - lehce ovladatelná výkyvná nebo sekční kovová vrata s možností zateplení, popřípadě s připojením dálkového ovládání. Dlouhou životnost zajišťuje ekologická povrchová úprava provedená práškovou technologií.

FOTO: EUROGARÁŽE

Vrata lze zabezpečit proti nadzvednutí pákou. Ochrana se integruje do kolejnice, čímž jsou vrata ještě bezpečnější. Mechanické zabezpečení funguje stále i bez elektřiny.

Vrata lze zabezpečit proti nadzvednutí pákou. Ochrana se integruje do kolejnice, čímž jsou vrata ještě bezpečnější. Mechanické zabezpečení funguje stále i bez elektřiny.

FOTO: HÖRMANN

  • Záruční doba delší než zákonem stanovených 24 měsíců signalizuje, že si je dodavatel jist kvalitou výrobku. Výhodou je i bezplatné poskytování první servisní prohlídky a seřízení vrat.
  • Dodavatel by měl automaticky předložit k nahlédnutí povinný certifikát Technického a zkušebního ústavu stavebního (TAZÚS), popř. další certifikáty dokazující kvalitu řízení jakosti, např. UNI EN ISO apod.
U garážových vrat Detolux nedochází ke snížení průjezdové výšky, vrata jsou vybavena motorem, dálkovým ovládáním a bezpečnostní nájezdovou lištou.

U garážových vrat Detolux nedochází ke snížení průjezdové výšky, vrata jsou vybavena motorem, dálkovým ovládáním a bezpečnostní nájezdovou lištou.

FOTO: ALULUX