Šatník na míru by měl mít nejméně tři až čtyři metry krychlové a měl by být vybaven zářivkami nebo halogenovými bodovými světly. Jedině tak se rychle zorientujeme a rozlišíme na první pohled tmavé barvy, aby se šaty neodíraly o vnitřní stěny.

Ideálním řešením úložného prostoru je šatna s hliníkovým konstrukčním systémem, který ručí za to, že bude vzdušná, přehledná a maximálně využitá. AZ SKŘÍNĚ

Ideálním řešením úložného prostoru je šatna s hliníkovým konstrukčním systémem, který ručí za to, že bude vzdušná, přehledná a maximálně využitá.

FOTO: archiv firmy AZ skříně

Také mezi skříní a dalším kusem nábytku dodržíme manévrovací prostor 60-70 cm, aby se dveře daly snadno otevírat. I když dnes dáváme spíš přednost posuvným dveřím. Lépe vypadají a také se s nimi dobře manipuluje. Vnitřní uspořádání vestavěné skříně jde mnohdy ruku v ruce s jejím vnějším vzhledem.

Volba materiálu ovlivní vzhled

Jestliže je pro nás podstatnější design skříně, vybíráme materiály tak, aby se hodily do prostoru, kde má být umístěna. Viditelné plochy skříně proto barevně sladíme s ostatními prvky místnosti. Také velikost jednotlivých ploch by měla odpovídat celkové dispozici místnosti i ostatním kusům nábytku.

Pro posuvné dveře vestavěné skříně máme na výběr nenápadné materiály, jako je sklo ve světlých barvách, ale i barevně výraznější lamina či materiály s nápadnými dekory, jako jsou dýhy. Hitem posledních měsíců jsou dekorační skla. Jde o atraktivní materiál pro výplně dveří, který se používá celoplošně i v kombinaci s ostatními materiály. Jsou k dostání v různých zajímavých dekorech.

Prostředí interiérů vhodně dotvářejí vestavěné skříně, které jsou praktickým, ale často také estetickým prvkem. INDECO

Prostředí interiérů vhodně dotvářejí vestavěné skříně, které jsou praktickým, ale často také estetickým prvkem.

FOTO: archiv firmy Indeco

Ať chceme, nebo ne, volba materiálu ovlivní vnější vzhled šatní skříně. Dobrým výběrem docílíme dvojího efektu: buď se skříň stane přirozenou součástí celého prostoru, nebo bude tvořit výraznou dominantu. Záleží jen a jen na našem vkusu a financích.

Sklo, nebo lamináty v lesku?

Kromě šatních skříní s dekoračními skly v různých motivech jsou zajímavé i vysokotlaké lamináty s povrchovou úpravou ve vysokém lesku. Atraktivní jsou zejména lesklé dekory dřeva a díky vysokotlaké úpravě jsou i odolnější proti poškození než klasická dýha opatřená lesklým lakem.

Materiály se využívají na výplně dveří, ale také na korpusy pro šatní skříně a často i na zásuvkové kontejnery a police do hliníkových konstrukčních systémů instalovaných v šatnách. Lamináty jsou k dostání v barvě lesklé bílé i v černé a bílé matové.

Řešení s vyklápěcí šatní tyčí na saka a košile společně s prvky drátěného programu dovolí dokonale využít vnitřní prostor skříně. DIVENDOOR

Řešení s vyklápěcí šatní tyčí na saka a košile společně s prvky drátěného programu dovolí dokonale využít vnitřní prostor skříně.

FOTO: archiv firmy Divendoor

Dobře vypadají také desky z dřevěných dýh. Dýhy, jejichž kresba se na jednotlivých pruzích pravidelně opakuje, jsou uměle vytvořené. Povrchovou úpravu těchto desek tvoří moderní akrylátové laky vytvrzované UV lampami. K dostání jsou v různých dekorech dřeva.

Důraz na vnitřní uspořádání šatníku

Velikou výhodou skříní na míru je maximální využití vnitřního prostoru. Proto si ujasníme, co všechno budeme do skříně nebo do šatny ukládat. Renomovaná firma nám poradí a prostřednictvím vizualizace (počítačového programu) vypracuje několik variant vnitřního uspořádání tak, abychom prostor šatní skříně dokonale využili a všechny věci byly uloženy přehledně a byly přístupné.

Teleskopický otočný stojan na boty. 48 párů bot se vejde na osm otočných kotoučů. Teleskopickou tyč lze vysunout od 2,4 do 2,8 m. 1200 Kč. TCHIBO

Teleskopický otočný stojan na boty. 48 párů bot se vejde na osm otočných kotoučů. Teleskopickou tyč lze vysunout od 2,4 do 2,8 m. 1200 Kč.

FOTO: archiv firmy Tchibo

Závěsné přihrádky SKUBB, 35x35 cm, v. 120 cm, cena 149 Kč, zavěsíme suchým zipem. K dostání i v černé a bílé. IKEA

Závěsné přihrádky SKUBB, 35x35 cm, v. 120 cm, cena 149 Kč, zavěsíme suchým zipem. K dostání i v černé a bílé.

FOTO: archiv firmy Ikea

Uživatelský komfort skříně zvýšíme i výběrem vhodných doplňků. Třeba sklopné šatní tyče jsou dnes žádanou součástí vybavení. Stejně tak zásuvky s tichým chodem a tlumeným dojezdem, nebo výsuvné věšáky na kravaty zvyšující přehled a pohodlí při ukládání oděvů a doplňků.

Osvědčil se i drátěný program, ať už praktické koše, police či botníky. Neměli bychom zapomenout ani na osvětlení - od osvětlovacích ramp přes různé typy zabudovaných světelných zdrojů až po svíticí šatní tyče a police. Na výběr je ještě spousta dalších doplňků a systémů.