Cílem zahradních architektů ze studia ArchiPod s adresou Wheldrake, York, North Yorkshire ve Velké Británii bylo vytvořit kancelářské budovy speciálně navržené tak, aby doplňovaly zahradní krajinu, byly efektivní, malé, ergonomické a neobvyklé.

 

Původní návrh má v průměru cca 3 m a vysoký je 2,5 m, větší kancelář pro jednání má průměr 4 m.Chris Sneesby, hlavní architekt

Dojem že pracujete v šišce vytvářejí šindele po obvodu. Mezi lištami jsou umístěny prodyšné nepromokavé membrány.

Kancelář v šišce s názvem ArchiPod je vyrobena převážně ze dřeva, architekti brali v úvahu, že dřevo je nejlépe obnovitelným materiálem ve stavebnictví. Stavba je navržena jako kancelář, ale může sloužit i jako studentský pokoj na učení nebo jako místo, kam se chodíte věnovat svým koníčkům.

Šiška vyžaduje připojení na elektřinu, telefonní spojení z domu a v závislosti na použití i na vodu. Topí se v ní prostřednictvím elektrického radiátoru, ztráty tepla jsou minimalizovány použitím izolace. Sklolaminátová izolace je vyrobena z recyklovaného skla.

Stavba je navržena pro novodobý styl práce z domova

Architekti při navrhování kanceláře brali v úvahu fakt, že způsob jakým lidé pracují se mění - náklady a obtíže při dojíždění do práce jsou někdy ztrátou času, zatímco pokrok v počítačových a síťových technologiích umožňuje stejně efektivní práci z domova.

Zaměstnanec ocení časovou a zaměstnavatel zase finanční úsporu, protože nemusí platit žádné poplatky za zřízení pracovního místa a náklady spojené s pracovní činností.

Kancelář na zahradu převezete snadno, je složena z 16-ti segmentů. Další podobný návrh nese název OfficePod a je mnohem střízlivější. Neurazí tak žádnou návštěvu, kterou budete chtít v kanceláři přivítat.

A nakolik taková kancelář vyjde? Architekti uvádějí jako výchozí cenu ArchiPodu dvanáct tisíc liber, což je přepočtu cca přes 350 000 Kč. Jestli se taková investice vyplatí, je otázkou.