Velkoryse koncipovanou mezinárodní soutěž Bathroom Textile Story pro všechny kreativní tvůrce, designéry, architekty a studenty vyhlásila koncem minulého roku česká rodinná firma Grund, a. s., společně s Design Cabinetem CZ.

  • Soutěž přinesla nové pohledy na koupelnové předložky současnosti i budoucnosti. Autoři pracovali s používaným 100% polyacrylem, někteří zvolili vlastní materiálové řešení, další využili firemní výrobní technologii či nabídli jinou variantu zpracování.
  • Soutěže se zúčastnilo 116 autorů z České republiky, Slovenské republiky, Spolkové republiky Německo a Itálie. Nezávislými porotci soutěže byli světoví designéři, architekti a profesoři - Alessandro Mendini z Itálie a Luigi Colani z Německa. V koncepci 108 soutěžních prací se objevilo několik základních linií.
  • K nejsilnějším patřila inspirace geometrií a přírodou, zejména kulaté a oválné tvary. Ukázalo se, jak důležité je dobré grafické zpracování a rozmanité pojetí do koupelnového provozu.
  • Porotu zaujaly nejen futuristické vize a technologické inovace, ale i koncepty spojující koupelnový prostor s přírodou. Skutečnost, že většina prací byla vytvořena ve vysokém standardu a kvalitě, ovlivnila porotce, kteří udělili na prvních třech místech pokaždé dvě ceny.

 

Další 1. místo získala Andrea Zendeková s kolekcí Islands. Jejím záměrem bylo, aby všichni členové rodiny vystupovali ze sprchy rovnou na pomyslný ostrov.

Další 1. místo získala Andrea Zendeková s kolekcí Islands. Jejím záměrem bylo, aby všichni členové rodiny vystupovali ze sprchy rovnou na pomyslný ostrov.

FOTO: archiv firmy Grund

2. místo obsadila Radka Procházková s kolekcí Vasarely. Jde o dekor, který vytváří optickou iluzi, staví na barevném kontrastu a hodí se do koupelny.

2. místo obsadila Radka Procházková s kolekcí Vasarely. Jde o dekor, který vytváří optickou iluzi, staví na barevném kontrastu a hodí se do koupelny.

FOTO: archiv firmy Grund

Další 2. cenu dostal Petr Skala za kolekci Lather. Každý, kdo po podložce s kulatými a abstraktními tvary a reliéfní strukturou chodí, relaxuje.

Další 2. cenu dostal Petr Skala za kolekci Lather. Každý, kdo po podložce s kulatými a abstraktními tvary a reliéfní strukturou chodí, relaxuje.

FOTO: archiv firmy Grund

3. místo získala Věra Tomíčková a Petr Tomíček s kolekcí Relaxation, jejíž název dostatečně vystihuje záměr: na prvním místě relaxace a až pak grafika.

3. místo získala Věra Tomíčková a Petr Tomíček s kolekcí Relaxation, jejíž název dostatečně vystihuje záměr: na prvním místě relaxace a až pak grafika.

FOTO: archiv firmy Grund

3. místo obsadila Yvetta Popelková a Jiří Popelka s kolekcí Moebius, kteří chtěli vyjádřit oblé linie s meditačním charakterem jako základ pro život.

Další 3. místo obsadila Yvetta Popelková a Jiří Popelka s kolekcí Moebius, kteří chtěli vyjádřit oblé linie s meditačním charakterem jako základ pro život.

FOTO: archiv firmy GrundTechnologie výroby
Firma Grund aplikuje především techniku všívání, známou z výroby koberců. Používá jak ruční formy všívání (table tufting) vhodné pro menší kolekce, tak automatické všívání od firmy Cobble, kdy je každá jehla ovládána jednotlivě počítačem (stroj Colortec).
Aplikace probíhá do netkané textilie 100% PES (firmy Freudenberg nebo Dupont). Spodní strana se natírá latexovou vrstvou zabraňující uklouznutí. Příze, které se všívají, jsou ze 100% polyacrylu (v číslech 8x2x2 nebo 16x4x4). Dobře schnou, jsou barevně stalé a příjemné na omak.