Heimtextil je mezinárodním specializovaným veletrhem, který má roli vůdčího veletrhu v oblasti trendů bytového textilu a textilu pro veřejný sektor. Analýza trendů klade zvláštní důraz na oblast designu a dekorace, hlavně látek a koberců.

Retro okrová barva a přírodní materiály působí v moderním interiéru stylově.

FOTO: www.letajicikoberce.cz

Na veletrhu bylo možné vidět indické výrobce s ručně tkanými koberci, které začínají lidé více preferovat z důvodu použití přírodních materiálů (vlna, bambus aj.) a jejich ekologičnosti. Podlahové krytiny z obnovitelných materiálů jsou vysloveně atraktivní i díky praktičnosti.

Jsou velmi odolné, teplé a pokud zvolíte ty s vysokým vlasem tak také dobře tlumí hluk a navíc neobsahují škodlivé látky. Veletrh potvrzuje, že huňaté koberce budou v kurzu i letos.

Počítačem upravená geometrie a kýčovité á la zámecké vzory

V módě zůstávají tradiční pruhy a geometrické obrazce počítačem efektně upravené. Out nejsou ani květinové i ovocné motivy, v novodobém pojetí pak poněkud předimenzované. Oblíbené jsou stále dekory zvířecí srsti a „zámecké“ vzory, inspirované motivy starých gobelínů. Ty často sklouzávají ke kýčovitosti.

Samotný design koberců je zaměřen na 3D profil, tzn. že jednotlivé obrazce jsou plasticky tvarované, čehož je dosaženo díky ručnímu zpracování a střihu. Jako efektní strukturální doplňky textilu se objevují různé komponenty z kůže, kovu a plastů, stuhy, provázky a také hrubá přírodní vlákna.

Fialová je stále trendy

Jedním z podtitulů veletrhu jsou intimní sféry, prolínání starého a nového, kdy se rozvíjí tajemná atmosféru fantazie a tvořivosti. V interiéru zařízeném podle tohoto trendu najde fialová své největší uplatnění.

V kurzu tak zůstává temná fialová barva v kombinaci s vysokým vlasem koberce. Tato mystická barva, která je barvou všech snílků, fantazie a melancholie, dotvoří v interiéru spirituální atmosféru.

Pokud si tedy chcete pořídit koberec podle současných trendů, vyhněte se umělým barvám a pokud možno i umělým vláknům. Vsaďte na uměřené květinové motivy, temnou fialovou a na hebké koberce s vysokým vlasem.