V zimních měsících, kdy zahrádka odpočívá, máme více času věnovat se po večerech četbě. Chvíle strávené s knihou v ruce nejsou promarněné. I když internet válcuje všechna média, kniha tady bude stále. Kniha je oblíbeným dárkem pod stromečkem a zvláště děti umějí krásně ilustrované knihy s příběhy ocenit.

Řada Lampo, obývací stěna na dekorace i knihy. Možné provedení v lesklém i matném laku různých barev nebo v dýze ořechu, tmavého dubu, graffiato – broušené dřevo (Correct Interior - SanGiacomo).

Řada Lampo, obývací stěna na dekorace i knihy. Možné provedení v lesklém i matném laku různých barev nebo v dýze ořechu, tmavého dubu, graffiato – broušené dřevo.

FOTO: Archiv firmy Correct Interior - SanGiacomo

Díky knihovně jsou knihy vždy po ruce, přehledně seřazené a uložené tak, aby se zbytečně neopotřebovaly. Milovníci čtení ale volí knihovnu, která pojme mnoho titulů a počítá i s přírůstky do budoucna.

Knihovna na míru, nebo koupená hotovka?

Máme v podstatě dvě možnosti: buď zakoupíme knihovnu v nábytkové firmě, nebo si ji necháme vyrobit od truhláře na míru.

Místo na knihovnu lze najít téměř kdekoli. Chytré jsou prostory pod zkoseným stropem nad vstupem - vlevo. Knihovna zhotovená na míru, která svým tvarem připomíná bludiště. Na umístění knihovny pod schody myslel projektant již ve fázi příprav.

Místo na knihovnu lze najít téměř kdekoli. Chytré jsou prostory pod zkoseným stropem nad vstupem, které jinak nevyužijeme - vlevo. Knihovna zhotovená na míru, která svým tvarem připomíná bludiště. Na umístění knihovny pod schody myslel projektant již ve fázi příprav.

FOTO: Jaroslav Hejzlar

Na trhu se prodávají rozmanité knihovny. Od jednoduchých typů s několika policemi až po nábytkové sestavy vybavené policemi se zasklením a plnými zásuvkami, do kterých lze uložit třeba i CD, DVD.

Cena knihoven je různá podle typu použitého materiálu (levnější je laminovaná dřevotříska, dražší je masiv), velikosti, dodatečného vybavení (posuvné schody, posuvné skleněné plochy). Asi nejslavnější a nejprodávanější knihovnou na světě je knihovna Billy (Ikea), která se prodává již 30 let a je stále oblíbená.

Čím přesvědčila? Funkčností, nízkou cenou, střízlivým a nadčasovým vzhledem. Knihovna se skládá z několika různých kusů a my si tak můžeme sami vybrat její výšku, šířku, ale i materiál, barvu. Máme možnost být kreativní, a to se cení.

Úspěšná knihovna se jmenuje Billy a prodalo se jí do současnosti 41 milionů kusů. Jejími atributy jsou funkčnost, praktičnost a nízká cena. Lze si ji poskládat z několika kusů a rozhodnout tak o výšce, šířce, ale i materiálu a barevném provedení (Ikea).

Úspěšná knihovna se jmenuje Billy a prodalo se jí do současnosti 41 miliónů kusů. Jejími atributy jsou funkčnost, praktičnost a nízká cena. Lze si ji poskládat z několika kusů a rozhodnout tak o výšce, šířce, ale i materiálu a barevném provedení.

FOTO: Archiv firmy Ikea

Sestava je navíc flexibilní – lze ji k původní sestavě nastavit a podle potřeb rozšířit. Její střízlivý vzhled je rovněž plusem. Počítá se s tím, že knihovna je nábytek na delší dobu, a proto by neměla podléhat výkřikům módy, aby interiéru slušela po mnoho let.

Knihovna Billy se prodává v přírodním vzhledu (buková a březová dýha), ale i v barvě bílé, modré, červené. V nabídce je i limitovaná edice v barvě pestrobarevná, vzorovaná zelená, oranžová, černá. Knihovna může být otevřená, nebo se zasklenými dvířky v hliníkovém rámečku, sklo třeba s květinovým vzorem.

Knihovna má zavřené zásuvky, ale i otevřené police na knihy. Ty jsou za skleněným posuvem, a tak se na ně nepráší (Delso) - vlevo. Do vyšších pater knihovny se dostaneme po schůdkách, které jsou součástí nábytku. Stačí je jen odsunout v pojezdu (Delso).

Knihovna má zavřené zásuvky, ale i otevřené police na knihy. Ty jsou za skleněným posuvem, a tak se na ně nepráší (Delso) - vlevo. Do vyšších pater knihovny se dostaneme po schůdkách, které jsou součástí nábytku. Stačí je jen odsunout v pojezdu (Delso).

FOTO: Archiv firmy Delso

Kdo je majitelem desítek knih, určitě raději zainvestuje do knihovny zhotovené na míru. Využije tak všechny možné kouty a místa. Chytré je postavit knihovničku pod zkosený strop, nade dveře, podél zárubní, zabudovat ji pod schody, do výklenků a nik (pozor, mnohdy je nutné myslet na umístění knihovny již ve fázi projektu).

Kdo má prostor a mnoho knih, volí dominantní knihovnu až do stropu. Obvykle je vyrobena z masivu, nechybí schůdky, kterými se vyšplháme do vyšších pater pro oblíbeného autora. Praktické je vybavit knihovnu zasklenými dvířky, které mohou být umístěny napevno v pantech, nebo být posuvné. Do knihovny se tak nepráší, máme zdravější prostředí, úklid je hračkou.

Knižní zarážka Book End v provedení stříbrná nebo bílá. Materiál – lakovaný kov, velikost 22x10x21 cm, cena 840 Kč (Naoko) - vlevo. Knižní zarážka Atlas se základnou 9x9 cm, velikost 20 cm, z nerezu, cena 1080 Kč (Zack).

Knižní zarážka Book End v provedení stříbrná nebo bílá. Materiál – lakovaný kov, velikost 22x10x21 cm, cena 840 Kč (Naoko) - vlevo. Knižní zarážka Atlas se základnou 9x9 cm, velikost 20 cm, z nerezu, cena 1080 Kč (Zack).

FOTO: Archiv firmy Naoko a Zack

Umístění se meze téměř nekladou

Kam knihovnu umístíme, záleží zejména na našich prostorových možnostech. Ideální je samozřejmě samostatná místnost, ale tuto výsadu si může dovolit opravdu jen málokdo. Obvykle knihy najdeme v pracovně, obývacím pokoji, ale i v ložnici, využíváme podkroví i prostory na chodbě, vstupní halu. Nevhodná je snad jen kuchyň, kde je díky párám vznikajícím při vaření zvýšená vlhkost vzduchu.

Knihovna v obývacím pokoji s různě velkými přihrádkami působí svěže a dynamicky. Je v provedení bílá – vysoký lesk, vyniknou v ní nejen knihy, ale i rozmanité dekorační předměty (BoConcept).

Knihovna v obývacím pokoji s různě velkými přihrádkami působí svěže a dynamicky. Je v provedení bílá – vysoký lesk, vyniknou v ní nejen knihy, ale i rozmanité dekorační předměty.

FOTO: Archiv firmy BoConcept