Pro batole a dítě předškolního věku je důležitý prostor pro co největší hrací plochu a nábytek bez ostrých hran. Snem každého předškoláka je houpačka nebo skluzavka přímo v místnosti. Stejně významná a inspirativní je v této době také barevnost pokoje.

V ranně školním věku ztrácejí na důležitosti prostorové hračky. Jejich místo nahradí pracovní kout, který obnáší minimálně stůl, židli a lampu. V této etapě potřebují děti dost místa pro psaní úloh a hry rozvíjející jemnou motoriku.

V pokročilém školním věku a studentském období se zvyšují požadavky na úložné plochy pro knihy, zájmové předměty a osobní věci.

Rostoucí židle Moll Maximo Forte (s možností nastavit sedák a opěrák podle aktuální potřeby) je určena pro děti všech věkových kategorií. Páčka ve spodní části konstrukce umožňuje aretaci otáčení židle kolem svislé osy. (10 164 Kč).

Rostoucí židle Moll Maximo Forte (s možností nastavit sedák a opěrák podle aktuální potřeby) je určena pro děti všech věkových kategorií. Páčka ve spodní části konstrukce umožňuje aretaci otáčení židle kolem svislé osy. Rozměry židle: š 68 x h 68 x v 53–82 cm (10 164 Kč).

FOTO: archiv firmy Delso

S věkem rostou nároky

Největší požadavky na prostor mají děti ve věku od tří do šesti let. Ke svým hrám potřebují nejen dost místa na podlaze, ale už i u stolu.

Osvědčily se stolky i židličky s nastavitelnou výškou. Obojí pak roste s dětmi, což je příjemné z hlediska investic.

Důležitým prvkem vybavení dětského pokoje jsou police. V předškolním věku více na hračky, ale už také na knížky.

Na ukládání hraček se vyplatí pořídit kontejnery, kam si děti mohou hračky uklízet samy.

Postel Next s kovovými prvky v přírodním provedení o rozměrech 90x200 cm je moderním řešením pro studentský pokoj. Lakování nechává vyniknout kresbě dřeva. Na objednávku lze za příplatek vyrobit postel v prodloužené délce (3 975 Kč).

Postel Next s kovovými prvky v přírodním provedení o rozměrech 90x200 cm je moderním řešením pro studentský pokoj. Lakování nechává vyniknout kresbě dřeva. Postel se dodává včetně dřevěného 12ti laťkového roštu. Na objednávku lze za příplatek vyrobit postel v prodloužené délce (3975 Kč).

FOTO: archiv firmy Gazel

Na osobní prádlo a šatstvo vybereme vhodný prádelník a skříň. Ideální je, máme-li v bytě šatnu, kde dětem vymezíme prostor na ukládání svršků. O to méně bude dětský pokoj přeplněný nábytkem a bude v něm více místa na hraní.

Důležitou roli hrají barvy

Při vybavování dětského pokoje nezapomínáme na přiměřené barevné řešení, což neznamená jen výběr barevných tapet či vymalování stěn, ale i dětský barevně lazurovaný nábytek z masivního dřeva. Vyhneme se nábytku příliš malých rozměrů či pohádkovým motivům na stěnách. Vybírat můžeme i z bohaté nabídky textilního programu pro dětské pokoje. Ať už jsou to tapety nebo koberce se zvířecími či květinovými motivy. Tyto detaily probouzejí v předškolním věku fantazii dětí.

Zařizovací předměty vybíráme tak, aby k sobě ladily. Barvy volíme také podle toho, zařizujeme-li pokoj pro holčičku, nebo pro kluka. Dbáme, aby byla dekorace spíš jednoduchá a aby se povrch nábytku snadno udržoval. Děti si průběžně vyzdobí pokoj hračkami, fotografiemi, později plakáty či uměleckými předměty samy.

Barevné schéma dětského pokoje má být vhodné pro spaní i pro denní činnosti.

Houpačka SVÄVA o průměru 92 cm, výšce 160 cm a maximální nosnosti 100 kg rozvíjí smysl pro rovnováhu a vnímání těla, přináší pocit pohody a uvolnění. Je vhodná pro děti od tří let (998 Kč).

Houpačka SVÄVA o průměru 92 cm, výšce 160 cm a maximální nosnosti 100 kg rozvíjí smysl pro rovnováhu a vnímání těla, přináší pocit pohody a uvolnění. Je vhodná pro děti od tří let (998 Kč).

FOTO: archiv firmy Ikea

Teplé barvy, jako je červená, žlutá a oranžová, stimulují mozek, ale mohou dítěti bránit v klidném spánku. Nic nezkazíme, půjdeme-li střední cestou a dáme přednost jemnějším odstínům.

Syté barvy nepoužíváme přímo na stěny, ale spíš jako doplňkové. Spoustou barev doplní dětský pokoj také počítače, přehrávače, knihy a další věci.

Dostatečný prostor je základ

Samozřejmě, že důležitá je velikost dětského pokoje. Proto dříve, než vybereme v bytě 3+1 nejmenší pokoj pro děti, vše důkladně zvážíme. Třeba fakt, že dětský pokoj je vlastně byt v bytě, kde si dítě hraje, spí, připravuje se do školy a má v něm uložené všechny své věci – od oblečení, přes hračky až po osobní věci. V rodinném domě mají děti o něco více místa, popřípadě má každé dítě vlastní pokoj.

Komody ze série NATUR jsou specifické: rámy korpusu jsou z masivních hranolů a výplň z několikavrstvé překližky. Dodávají se v lakovaném provedení, nebo bez povrchové úpravy.

Komody ze série NATUR jsou specifické: rámy korpusu jsou z masivních hranolů a výplň z několikavrstvé překližky. Dodávají se v lakovaném provedení, nebo bez povrchové úpravy.

FOTO: archiv firmy Gazel

Výhodné je, když se spolu dělí o pokoj sourozenci stejného pohlaví nebo podobného věku. V mnoha případech ale musejí rodiče vytvořit soukromí sourozencům různého pohlaví i věku. V takovém případě by mělo mít každé dítě svůj pracovní stůl, kde se bude v klidu učit, kreslit si i hrát.

Pracovní stůl předškolák ze začátku nevyužívá k učení a studiu, ale provozuje na něm první manuální činnosti jako je kreslení nebo modelování, slepuje vystřihovánky z papíru nebo vyřezává ze dřeva.

Dlouhá vrchní deska a nohy s úložným prostorem psacího stolu VIKA AMON/ VIKA ANNEFORS poskytují dost prostoru pro dva. Stůl doplňuje dětská židle Jules a otočná židle KLÄPPE (stůl 2 874 Kč, židle Jules 998 Kč, židle KLÄPPE 7 990 Kč).

Dlouhá vrchní deska a nohy s úložným prostorem psacího stolu VIKA AMON/ VIKA ANNEFORS poskytují dost prostoru pro dva. Stůl doplňuje dětská židle Jules a otočná židle KLÄPPE (stůl 2 874 Kč, židle Jules 998 Kč, židle KLÄPPE 7 990 Kč).

FOTO: archiv firmy Ikea

Děti potřebují úložné prostory na ukládání šatstva, ale i na osobní věci. Ze začátku postačí zásuvky na uložení prádla, ale v momentě, kdy si dítě začíná samo vybírat oblečení, přidáme do pokoje skříň s věšáky.

Ve školním věku potřebují děti velkou postel, židli a stůl na domácí úkoly. Musejí mít také místo, kam budou ukládat knihy a spoustu hlubších zásuvek na hračky. Ostatní předměty můžeme ukládat do velkých krabic a plastových beden.

Do dětského pokoje patří také rostliny. Vybíráme hlavně odolné a nenáročné druhy, jako je např. ledviník, který v atraktivním květináči GRAPEFRUKT zaujme děti na první pohled (květináč 149 Kč).

Do dětského pokoje patří také rostliny. Vybíráme hlavně odolné a nenáročné druhy, jako je např. ledviník, který v atraktivním květináči GRAPEFRUKT zaujme děti na první pohled (květináč 149 Kč).

FOTO: archiv firmy Ikea

Dětský pokoj by měl být také bezpečný. Pokud má nábytek ostré hrany, opatříme ho ochrannými kryty. Proti dětské zvídavosti zabezpečíme elektrické zásuvky, uplatnění najdou i zábrany do dveří a na schodiště, které ochrání dítě před pádem ze schodů.

Není nad kvalitní lůžko

Stejně důležitou součástí dětského pokoje jako stůl a židle je také postel. Děti osloví postel neobvyklých tvarů, ať už to jsou palandy a později divany. Dbejme na to, abychom je umístili tam, kde se děti cítí příjemně. Když je postel vlídná a pohodlná, lépe se s ní děti sžijí.

Patrová postel SENDY je pro svou funkčnost a variabilitu žádaná a oblíbená. Skládá se ze dvou samostatně využitelných postelí a spojovacího dílu se schůdky. Schůdky se dají umístit na obě strany. Postel se dodává včetně roštu (8 899 Kč).

Patrová postel SENDY je pro svou funkčnost a variabilitu žádaná a oblíbená. Skládá se ze dvou samostatně využitelných postelí a spojovacího dílu se schůdky. Její masivní provedení je jednoduché a stabilní. Schůdky se dají umístit na obě strany. Postel se dodává včetně roštu (8 899 Kč).

FOTO: archiv firmy Gazel

Při výběru postele se zaměříme především na matraci a rošt, stejně jako na polštáře a přikrývky. Vhodné i pro alergiky jsou přikrývky z dutých vláken, protože se snadno udržují. Některé můžeme prát i vyvařovat.

Nadčasový psací stůl

Významným prvkem v dětském pokoji je již zmíněný psací stůl. Během několika let se dítě přiblíží předškolnímu věku a bude na čase přidat do pokoje stůl a židli a pomalu ho připravovat na školu. Stůl by měl být výškově nastavitelný, stejně jako židle k němu.

Ergonomický pracovní dětský rostoucí stůl Booster s nastavitelnou pracovní deskou. Výklopná hrana zamezuje sjíždění papírů ze stolu při náklonu desky. Rozměry stolu: š 121x h 70 x v 53–82 cm (18 612 Kč).

Ergonomický pracovní dětský rostoucí stůl Booster s nastavitelnou pracovní deskou. Výklopná hrana zamezuje sjíždění papírů ze stolu při náklonu desky. Rozměry stolu: š 121x h 70 x v 53–82 cm (18 612 Kč).

FOTO: archiv firmy Delso

U takového stolu si může dítě hrát už v předškolním věku a doplněný o kontejnery, případně o stolek pro počítač, poroste s dítětem až k maturitě.

Dobré osvětlení je nutnost

Při zařizování pokoje neponecháme náhodě ani osvětlení. Základem má být centrální osvětlení a nástěnné lampy. Počet a umístění svítidel přizpůsobíme velikosti místnosti.

Vhodnými zdroji jsou zářivky a kompaktní zářivky. Větší svítidlo rozptyluje více světla, proto malým dětem postačí nástěnná lampička s kompaktní zářivkou. Může být v provozu i v noci, aby snížila pravděpodobnost úrazu a zároveň odstranila strach ze tmy.

Svítidlo Airman s motivem Ferdy mravence o rozměrech š 30 x d 32 x v 110 cm najde uplatnění v každém dětském pokoji (939 Kč).

Svítidlo Airman s motivem Ferdy mravence o rozměrech š 30 x d 32 x v 110 cm najde uplatnění v každém dětském pokoji (939 Kč).

FOTO: archiv firmy Eglo

Řádné osvětlení vyžaduje pracovní stůl školáka. Směr světla měníme podle druhu práce. Nemá být v zorném poli, ani oslňovat. Pozor na halogenové lampy se zářivkami, které sice dávají kvalitnější světlo, ale při delším provozu sálají teplo a snižují soustředěnost. Vhodné osvětlení potřebuje dítě i při čtení v posteli. Mělo by dopadat od hlavy či z boku.

Pracovní lampa SUNNAN na sluneční baterie nevyžaduje elektrické připojení. Světelné diody LED spotřebují o 70 % méně energie. Zcela nabitá baterie svítí zhruba 3 hodiny, nabíjí se 9 až12 hodin (včetně 3 akumulátorových baterií AA 1.2V 499 Kč).

Pracovní lampa SUNNAN na sluneční baterie nevyžaduje elektrické připojení. Světelné diody LED spotřebují o 70 % méně energie. Zcela nabitá baterie svítí zhruba 3 hodiny, nabíjí se 9 až12 hodin (včetně 3 akumulátorových baterií AA 1.2V 499 Kč).

FOTO: archiv firmy Ikea