Úklid nemusí být složitý, dodržíme-li pár základních pravidel. Postupujeme zásadně od stropu k podlaze, nevynecháme okna, dveře ani nábytek.

Nepoužíváme smeták, místo toho vysáváme a pak vytíráme (zametáním se víří prach). Dnes je běžné, že vysavače mají speciální nástavce na vysávání plovoucích podlah. Používáme zásadně kvalitní úklidovou techniku, nebudeme se trápit s věčně padajícím hadrem z koštěte a máchat si ruce ve špinavé vodě! Stěrka na okna nám také ulehčí práci.

Úklid bude snadnější s novou ekologickou řadou hadříků Naturals. Jsou vyrobené z obnovitelných a biologicky rozložitelných zdrojů, vysoce savé. Lze je použít na všechny typy povrchů, jsou příjemné na dotek, antistatické (119 Kč/ 2ks 36x40 cm, Vileda).

Úklid bude snadnější s novou ekologickou řadou hadříků Naturals. Jsou vyrobené z obnovitelných a biologicky rozložitelných zdrojů, vysoce savé. Lze je použít na všechny typy povrchů, jsou příjemné na dotek, antistatické (119 Kč/ 2ks 36x40 cm, Vileda).

FOTO: Archiv firmy Vileda

Nakoupíme si moderní účinné čisticí prostředky ve sprejích, které se lépe aplikují. Nezapomeneme na ochranné rukavice, prachovku, hadřík na leštění, hadřík na hrubší nečistoty, žínku s hrubějším povrchem, kbelík, mop na podlahu, vysavač, vyřazený kartáček na zuby a stěrku na okna.

Začínáme stropy a stěnami

 • Na prach z neomyvatelných tapet použijeme suchý hadřík, omyvatelné tapety čistíme zdola nahoru houbou namočenou v saponátu a přetřeme teplou vodou.
 • Prach ze slaměných rohoží odstraníme vysavačem s měkkým kartáčem.
 • Malované stropy nemyjeme, ale setřeme prach prachovkou omotanou na smetáku.
Tekutý Domestos dezinfikuje a ničí bakterie. Ředěný ho použijeme zejména na podlahy, kachličky, umyvadla, pracovní i jiné větší plochy v domácnosti a také pro bělení prádla. Jeho použití je zdravotně nezávadné ( 68 Kč/750ml, Unilever).

Tekutý Domestos dezinfikuje a ničí bakterie. Ředěný ho použijeme zejména na podlahy, kachličky, umyvadla, pracovní i jiné větší plochy v domácnosti a také pro bělení prádla. Jeho použití je zdravotně nezávadné ( 68 Kč/750ml, Unilever).

FOTO: Archiv firmy Unilever

 • Silně zašpiněné malované stěny umyjeme teplou vodou se saponátem.
 • Na spáry mezi obkladačkami použijeme starší zubní kartáček, který namočíme do bělicího roztoku, nebo horkou páru.
 • Vypínače a zásuvky utřeme čistým hadříkem navlhčeným v denaturovaném lihu, setřeme prach z žárovek, ale předtím vypneme elektřinu.

Koupelna, obývák, ložnice

Moc času by nám neměl zabrat předvánoční úklid koupelny ani kuchyně, protože tady uklízíme pravidelně.

 • Vany, umyvadla i záchodové mísy udržujeme podle toho, z jakého materiálu jsou. Osvědčené přípravky použijeme na usazeniny solí, rzí i vodního kamene. Naší pozornosti by neměly uniknout sprchové hlavice, kohoutky a záchod.
 • V kuchyni se zaměříme kromě veškerých úložných prostor, na něž použijeme mírný saponátový roztok, také na dřezy, lednice a mrazáky a ostatní kuchyňské pomocníky, které důkladně vyčistíme.
Elektrický smeták E-sweeper na všechny typy podlah s oddělitelným mopem pro stírání prachu, rotujícím kartáčem a gumovým páskem pro úklid i v rozích. Nádobu na nečistoty lze snadno vysypat, baterie Li-on se rychle dobíjí (1390 Kč, Vileda).

Elektrický smeták E-sweeper na všechny typy podlah s oddělitelným mopem pro stírání prachu, rotujícím kartáčem a gumovým páskem pro úklid i v rozích. Nádobu na nečistoty lze snadno vysypat, baterie Li-on se rychle dobíjí (1390 Kč, Vileda).

FOTO: Archiv firmy Vileda

 • Obývák a ložnici nejdříve dostatečně vyvětráme a uklidíme nepořádek, pak utřeme prach ze všech předmětů z jednoho konce na druhý. Nejdříve z vyššího nábytku, protože nějaké nečistoty spadnou dolů, a pak z nižších ploch.
 • V rámci vánočního úklidu sundáme všude záclony a závěsy, vypereme a vyšamponujeme čalounění a koberce. Umyjeme omyvatelné zdi a okna a obnovíme pořádek ve všech skříních i skříňkách.

Péči věnujeme podlahám

I když máme před dveřmi rohožku, špíně zvenčí se nevyhneme. Nejvíc trpí předsíň, koupelna a kuchyň, ale každý typ povrchu vyžaduje rozdílnou péči.

 • PVC zameteme, umyjeme teplou vodou se saponátem a naneseme leštidlo na bázi vody.
 • Také linoleum vytřeme mopem namočeným v roztoku saponátu a vody.
 • Na podlahu v kuchyni a koupelně použijeme leštidlo na bázi vody, v jiných místnostech voskové.
aa

V předvánočním čase se hodí na nádobí novinka Pur Orange & Eucalyptus s recepturou F52, obsahující optimální kombinaci aktivních složek na rozpouštění mastnoty. Kromě účinnosti nabízí i zajímavou barvu a vůni (od 28,90 Kč, Henkel) -vlevo. V boji s mastnotou, lepkavými usazeninami a připečenými zbytky jídla použijeme účinný Cif Power Cream Kuchyň. Dezinfikuje a ničí bakterie. Sporák, digestoř i podlaha budou vypadat zase jako nové (122,90 Kč/ 750 ml, Unilever) - uprostřed. WC NET Intense Provence gel - nové složení bylo vyvinuto tak, aby zajistilo vedle účinného čištění také dlouhotrvající příjemné a intenzivní provonění toalety (56,90 Kč/ 750 ml, WC NET) -vpravo.

FOTO: Archiv firmy Henkel, Unilever a WC NET

 • Dřevěné podlahy bez nátěru pravidelně zametáme nebo utíráme suchým hadrem. Podlahy s nátěrem setřeme navlhčeným a vyždímaným hadrem či mopem. Aby se podlaha leskla, přidáme vosk nebo emulzní leštidlo na bázi vody.
 • Korek vytřeme vodou se saponátem a nakonec použijeme vosk. Nově položené korkové dlaždice určitě nalakujeme, aby se pod ně nedostala voda.
 • Keramickou dlažbu čistíme houbou nebo hadrem namočeným v roztoku vody a saponátu. Poté důkladně vytřeme jelenicí. Keramiku neleštíme (neklouzavou lešticí pastu použijeme jen na glazované dlaždice), špínu ze spárů odstraníme kartáčem namočeným v silném roztoku saponátu.

Co a jak s nábytkem

 • Vyndáme obsah všech zásuvek, které vymyjeme a uspořádáme.
 • Intarzované dřevo zbavíme prachu jemnou antistatickou prachovkou na tyči.
 • Dřevěný nábytek čistíme vlhkým hadříkem namočeným v teplé vodě s přísadou speciálního přípravku. Po zaschnutí vyleštíme.
 • Z čalouněného nábytku odstraníme prach vysavačem s polštářovou hubicí. Snímatelné potahy vypereme a ještě vlhké je navlečeme zpět a vyžehlíme. Čalounění čistíme buď šamponem, nebo ho svěříme odborníkům.
Při úklidu oceníme rukavice Perfect Fit, jejichž povrch z části tvoří HyFlex elastická guma, umožňující pevný úchop, zatímco bavlněná stélka zajišťuje příjemný pocit rukám. Rukavice jsou rezistentní proti promoknutí a přitom prodyšné (159 Kč, Vileda).

Při úklidu oceníme rukavice Perfect Fit, jejichž povrch z části tvoří HyFlex elastická guma, umožňující pevný úchop, zatímco bavlněná stélka zajišťuje příjemný pocit rukám. Rukavice jsou rezistentní proti promoknutí a přitom prodyšné (159 Kč, Vileda).

FOTO: Archiv firmy Vileda

 • Závěsy vysáváme a vypereme, nebo dáme do čistírny.
 • Rolety vyluxujeme, omyvatelné žaluzie ošetříme roztokem vody a běžného saponátu.
 • Na radiátory a topná tělesa použijeme prostředek na mytí nádobí zředěný vodou a prostor za nimi vysajeme nebo vytřeme smetáčkem.
 • Zvláštní pozornost věnujeme krbu, jehož otevřený oheň přispívá k příjemné atmosféře.