Většinou ale bojujeme s nedostatkem prostoru a kout pro pracovní stůl spíše hledáme. Umístit pracovnu nedoporučujeme do kuchyně, kde je velký provoz, stejně tak do ložnice. Tam relaxujeme a pohled na nedodělanou práci nás stresuje.

Pracovní lampa má být na pohyblivém kloubu, abychom ji mohli podle potřeby směrovat na konkrétní místo na stole. Ideálně osvětluje texty z výšky 1 až 20 cm.

Pracovní lampa má být na pohyblivém kloubu, abychom ji mohli podle potřeby směrovat na konkrétní místo na stole. Ideálně osvětluje texty z výšky 20 cm až 1 m.

FOTO: archiv firmy Eglo

Jestliže tedy nemáme nadbytečné metry v hale, volíme obývací pokoj. Vhodným výběrem nábytku určitě nenarušíme jeho styl.

Jak najít vhodné místo

Pracovní stůl a poličky lze sladit třeba s konferenčním stolkem nebo televizní stěnou. Když to prostor dovolí, zkusíme udělat pracovnu v rohu nebo u stěny, nejlépe v blízkosti denního světla. Odborníci nedoporučují umístit pracovní stůl do volného prostoru, protože nebudeme mít dostatek odkládací plochy a stůl může uprostřed místnosti vypadat příliš kancelářsky.

Když není příliš místa, oceníme alternativní pracovní kout v podobě závěsné skříňky. Má přehledné přihrádky a výklopnou desku lze použít jako pracovní plochu na notebook.

Když není příliš místa, oceníme alternativní pracovní kout v podobě závěsné skříňky. Má přehledné přihrádky a výklopnou desku lze použít jako pracovní plochu na notebook.

FOTO: archiv firmy Ikea

Oříšek číslo dvě: nábytek

Ve chvíli, kdy máme vyřešené místo, čeká nás další oříšek: výběr nábytku. Šikovné je, když se skládá z více dílů, dá se různě kombinovat a přestavit. Velmi výhodný je podle designéra Jana Sedláčka třeba pojízdný kontejner, který lze zasunout pod pracovní desku či umístit vedle stolu. Kontejner může být vybaven zásuvkami, poličkami nebo jen dvířky.

Závěsný organizér schová bezpečně všechny drobnosti. Cena 395 korun včetně DPH (Naoko). - vlevo; Vše přehledné a nic se neztratí. Hned vedle pracovního stolu na stěnu zavěsíme kruhový box (Ikea). - vpravo

Závěsný organizér schová bezpečně všechny drobnosti. Je to vlastně kapsář, který se upevňuje pomocí magnetu nebo oček. Může viset na nástěnce, dveřích. Velikost 23,5 x 1,5 x 2 cm. Cena 395 korun včetně DPH (Naoko). - vlevo; Vše přehledné a nic se neztratí. Hned vedle pracovního stolu na stěnu zavěsíme kruhový látkový box, do kterého se vejde mj. mobil, sluchátka, napájecí šňůry (Ikea). - vpravo

FOTO: archiv firem Naoko a Ikea

Dobrý stůl je základ

Zásadní u každé pracovny je stůl. Jeho výška má být 75–80 cm, cení se velká plocha. Stůl je ideální ve tvaru písmene L nebo C – pak bude vše při ruce. Jestliže využíváme tiskárnu nebo skener, snažíme se vybrat dostatečně velkou desku: pod ní pak využijeme prostor pro skříňky a zásuvky.

Moderní sestava Basic combi s výškově nastavitelnou židlí, polohovacím pracovním stolem a boxy na kolečkách. Knihy a šanony nejsou zavřeny ve skříni, ale volně uloženy na ploše, takže je máme pohotově při ruce.

Moderní sestava Basic combi s výškově nastavitelnou židlí, polohovacím pracovním stolem a boxy na kolečkách. Knihy a šanony nejsou zavřeny ve skříni, ale volně uloženy na ploše, takže je máme pohotově při ruce.

FOTO: archiv firmy Delso

Ideální stůl na počítač má dostatek prostoru pro monitor, na který se díváme minimálně ze vzdálenosti 60 cm, praktická je výsuvná polička určená na klávesnici.

S počítačem přibude kolem pracovní desky, za stolem i pod ním velké množství kabelů. Vybírejme tedy nábytek i prostor pro pracovnu tak, abychom s nimi měli co nejmenší problémy a nekazily nám jinak uklizený pokoj. Designér Jan Sedláček radí zakoupit k pracovním stolům kulaté průchodky kabelů a nosič elektrické instalace. Jsou to detaily, které zajistí komfortní pracovní prostředí.

Pohyblivá židle

Málo pohybu a dlouhé vysedávání za počítačem způsobují časté bolesti zad. Řešením je pravidelné cvičení a koupě dobré pracovní židle. Investovat do kvality se určitě vyplatí, protože není nad to cítit se skvěle.

Dobrým tipem je židle swopper, která umožňuje pohyb i když se na ní sedí. Důmyslný mechanismus nohy swopperu poskytuje otočnému sedáku velmi dobré odpružení a umožňuje jak svislý, tak i horizontální pohyb do všech stran. Tím dochází ke snižování namáhaných zádových svalů a odstranění strnulosti.

Židle Swopper pomáhá posilovat záda a předcházet jejich bolestem. Swopper je nastavitelný a pohyblivý ve třech osách (svisle a do všech stran) a tělo je tak stále ve správné poloze. Snese zatížení 50 až 130 kg.

Židle Swopper pomáhá posilovat záda a předcházet jejich bolestem. Swopper je nastavitelný a pohyblivý ve třech osách (svisle a do všech stran) a tělo je tak stále ve správné poloze. Snese zatížení 50 až 130 kg.

FOTO: archiv firmy Werto

Swopper s danou pružinou lze nastavit do výšky od 45 cm do 60 cm (zatížený stav) a od 52 cm až 65 cm výšky (nezatížený stav). Židle se prodává v 6 řadách, v několika barevných kombinacích (červená, šedá, modrá, písková, černá, oranžová). Na přání si můžeme přiobjednat příslušenství: kolečka, opěradla, druh potahu apod.

Připraveno ve spolupráci s firmou Dřevotvar Jablonné nad Orlicí, Werto – zdravé sezení