Předsíň je neprávem šizená místnost. Projektanti na ní obvykle šetří, a tak je v bytových domech často o velikosti pětníku. Když se pak čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi má vypravit k odchodu, připomíná to boj o přežití. Obléknout se do kabátů, vestoje přezout do bot, vzít deštník, odložit tašky a hledat klíče... To na pár metrech čtverečních vysílí. Zařídit funkčně malý prostor vyžaduje přemýšlení nad každým detailem.

Odolná podlaha a hodně světla

Vstupní prostor bytu či domu je hodně zatěžovaný. I když si přede dveřmi očistíme boty o rohožku, zrnka písku či bláta na podrážkách ulpí. Podlaha v předsíni dostává zabrat a udržet ji v čistotě není nic jednoduchého. Proto volíme krytinu, která nám při úklidu pomáhá.

Sitness má uvnitř gymnastický balón, který lze podle potřeby přifouknout pumpičkou(Gazel) - vlevo. Stojan na deštníky nesmí v předsíni chybět(Decoland) - uprostřed. Solitér - věšák v provedení chrom-kůže(Decoland) - vpravo.

Sitness má uvnitř gymnastický balón, který lze podle potřeby přifouknout pumpičkou (Gazel) - vlevo. Stojan na deštníky nesmí v předsíni chybět (Decoland) - uprostřed. Solitér - věšák v provedení chrom-kůže (Decoland) - vpravo.

Kolekce do předsíně: botník, věšák, lavice. Součástí botníku je zrcadlo. Věšák v provedení černý lak, lavice černě mořený dub - vlevo. Věšák Metro je z broušené oceli. Je elegantní, jednoduchý, s dobrou stabilitou a malými nároky na prostor (BoConcept).

Kolekce do předsíně: botník, věšák, lavice. Součástí botníku je zrcadlo. Věšák v provedení černý lak, lavice černě mořený dub - vlevo. Věšák Metro je z broušené oceli. Je elegantní, jednoduchý, s dobrou stabilitou a malými nároky na prostor (BoConcept).

Oblíbená je protiskluzová dlažba, spíše tmavší barvy, protože na ní znečištění není tolik vidět. Možností je i slinutá podlaha s minimální nasákavostí, odolný přírodní kámen, linoleum či PVC. V posledním případě volíme ale pouze nejvyšší kvalitu, aby se nám podlaha záhy neprošlapala.

Nevhodné jsou celoplošné koberce (možností je pouze kusový koberec z juty či kokosu, který se rychle vyklepe, vysaje). Nedoporučuje se ani dřevěná podlaha, zvláště jsou-li v bytě zvířata.

Tři samostatné prvky, které můžete instalovat i do malých předsíní, aniž byste se vzdali svého pohodlí a vkusu.

Tři samostatné prvky, které můžete instalovat i do malých předsíní, aniž byste se vzdali svého pohodlí a vkusu.

FOTO: Archiv arte-m.de

V předsíni je důležité dobře vidět. Přirozené světlo vstoupí do místnosti třeba venkovními dveřmi, které volíme prosklené s mléčným zabarvením. Propustí světlo dovnitř, ale zamezí pohledům zvědavců z ulice. Jestliže máme možnost, volíme luxfery (skleněné bloky) nebo pořídíme s pomocí odborné firmy světlovod (speciálním potrubím přivádí venkovní světlo do interiéru). Volíme i více zdrojů umělého světla. Kromě hlavního stropního svítidla je praktické zakomponovat i bodové. Třeba do sádrokartonového podhledu nebo stěn. Bodová svítidla lze natáčet a směrovat tok světla tam, kam právě potřebujeme.

Jak bude v předsíni čisto, závisí na kvalitní venkovní rohožce. Zde v provedení oceli v kombinaci s plastovými kulatými kartáči. Na výběr barva kartáčů červená, černá, zelená (Flamene).

Jak bude v předsíni čisto, závisí na kvalitní venkovní rohožce. Zde v provedení oceli v kombinaci s plastovými kulatými kartáči. Na výběr barva kartáčů červená, černá, zelená (Flamene).

Praktické magnetické držáky na klíče ve třech barvách. Železolezec udrží v ruce i těžký svazek klíčů. Cena 295 Kč včetně DPH (Naoko).

Praktické magnetické držáky na klíče ve třech barvách. Železolezec udrží v ruce i těžký svazek klíčů. Cena 295 Kč včetně DPH (Naoko).

Výmalba v předsíni má být spíše světlá, aby se místnost opticky zvětšila. Stěny je dobré opatřit omyvatelným nátěrem, protože pak nešpiní a nedělají šmouhy na kabátech. Kdo nemá rád sněhově bílou, protože je studená a neosobní, může zvolit lehký vanilkový, meruňkový nebo olivový odstín.

Předsíňová stěna, či vestavěná skříň?

V předsíni se neobejdeme bez šatní skříně, věšáku a botníku. Můžeme zvolit klasickou předsíňovou stěnu nebo zainvestovat do vestavěného nábytku na míru.

Vestavěné skříně jsou až ke stropu, dokonale využijí každičké místo (do horních polic uložíme sezónní věci, které nepotřebujeme tak často). Vnitřní uspořádání skříně volíme podle potřeb rodiny (zakomponovat lze mj. i botník, pojízdné zásuvky, otevřené police). Pojízdné dveře vestavěných skříní mohou mít dezén rozmanitých dřevin v kombinaci se sklem, ale i celoplošným zrcadlem (je praktické, můžeme před odchodem překontrolovat svůj vzhled).

Dveřní klín je dobrá pomůcka do předsíně. Třeba při stěhování nábytku, nebo když potřebujeme narychlo vyběhnout bez klíčů a hrozí zabouchnutí dveří. Klín ve stylu červeného střevíčku je vyroben z plastu, rozměr 13x20 cm, cena 250 Kč s DPH (Naoko).

Dveřní klín je dobrá pomůcka do předsíně. Třeba při stěhování nábytku, nebo když potřebujeme narychlo vyběhnout bez klíčů a hrozí zabouchnutí dveří. Klín ve stylu červeného střevíčku je vyroben z plastu, rozměr 13x20 cm, cena 250 Kč s DPH (Naoko).

Vestavěné šatní skříně jsou ideálním řešením do předsíně. Vyrobené jsou na míru a pojmou spoustu šatstva. Skříně s posuvnými dveřmi v alu rámu jsou vyrobené z odlehčené desky tl. 28 mm (Hanák).

Vestavěné šatní skříně jsou ideálním řešením do předsíně. Vyrobené jsou na míru a pojmou spoustu šatstva. Skříně s posuvnými dveřmi v alu rámu jsou vyrobené z odlehčené desky tl. 28 mm (Hanák).

Předsíňové stěny lze u specializovaných firem rovněž seskládat a kombinovat z různých prvků (botníků, šatních boxů, pojízdných zásuvek a polic). Máme-li rádi jednoduchost, postačí nám stěna s háčky, botník a police na odložení rukavic, klobouků. Děti a starší osoby ocení i lavici nebo sedák, na kterém se pohodlně přezují do bot. Jeho výška by měla být podstatně nižší, zhruba 40 cm od podlahy.

Elegantní doplňky

Předsíň nemusí být vůbec fádní, právě naopak. Uplatní se v ní různé solitéry a vtipné doplňky, které můžeme pojmout jako třešinky na dortu nebo, chcete-li, designové lahůdky. Třeba věšáky: na trhu je velký výběr rozmanitých tvarů i materiálu (nejčastěji kombinace chrom, kůže), které zpestří daný prostor.

Vtipné jsou i skříňky, obouvací lžíce a háčky na klíče. Dobrý výběr nabízí i doplňky na odkládání deštníků. Obvykle jsou z nerezu, ale elegantně vypadají i v kombinaci s kůží. Nebojme se ani vydat směrem k plastu. Jeho barevné provedení a nápadité tvary předsíň jedině oživí.