Některé kuchyně jsou tak malé, že se nevyplatí trápit se s dlaždicemi, dokonale budou stačit nalepovací fólie. Ty chrání zeď před nečistotou. Jsou odolné proti teplu, vodě, mastnotě a špíně.

Minimalistická digestoř šetří místo

Prostor opticky uspoříte také minimalisticky navrženou digestoří. Už dávno nemusí jít o masivní interiérový kus, ale naopak o jednoduchý a nepříliš výrazný kousek do domácnosti. Zajímavým tipem je tak třeba malá půlkruhová digestoř. Zkombinujte ji s jednoduchými spotřebiči s ostrými hranami. Díky těm budou do sebe skvěle zapadat.

Kuchyně UDDEN, kuchyně vyjde na 37 100 Kč. Šlechtí ji nerezavějící s lakovaná ocel, prostor šetří praktická půlkruhová digestoř s rozměry 50×52x20 cm (cena: 3 990 Kč).

Kuchyně UDDEN vyjde na 37 100 Kč. Šlechtí ji nerezavějící lakovaná ocel, prostor šetří praktická půlkruhová digestoř s rozměry 50×52x20 cm (cena: 3 990 Kč).

FOTO: IKEA

V malé kuchyni se vám vyplatí kombinace vysoké skříně, která sahá až do stropu a barového pultu namísto klasického jídelního koutu. Zajímavým řešením je také spojení barového pultu, který bude sloužit jako jídelní stůl i jako kuchyňská pracovní deska.

Vlevo: pidikuchyň Ariete vyjde cca na 7 500 Kč bez chladničky. Minikuchyňka s dřezem a elektrickým vařičem má rozměry 96x60x100cm. Vpravo: kuchyň v jednom z nejmenších domků světa.

Vlevo: pidikuchyň Ariete vyjde cca na 7 500 Kč bez chladničky. Minikuchyňka s dřezem a elektrickým vařičem má rozměry 96x60x100cm. Vpravo: kuchyň v jednom z nejmenších domků světa.

FOTO: Ariete, www.thelittlehouse.ca

Vlevo: jedna z nejmenších kuchyní na trhu: kuchyně Maja (Obi) má délku pohých 2,1 m. Cena 10 342 Kč.Kuchyně Faktum FAGERLAND (Ikea),(cena: 23 488 Kč). Nastavitelné police je možné přizpůsobit skladovanému obsahu.

Vlevo: jedna z nejmenších kuchyní na trhu: kuchyně Maja (Obi) má délku pohých 2,1 m. Cena 10 342 Kč. Vpravo: kuchyně Faktum FAGERLAND (Ikea), cena: 23 488 Kč. Nastavitelné police je možné přizpůsobit skladovanému obsahu.

FOTO: Obi, Ikea

Ideálním řešením je panelová kuchyň, která v domácnosti nezabere víc místa než klasická skříň. Praktický policový systém poskytne dostatek úložného prostoru pro talíře i pro kořenky.

Pokud chcete, aby vaše kuchyň byla opravdu minimalistická, zkuste oslovit kuchyňské studio a nechte si ji zabudovat do standardní obývací stěny.

Vlevo: kuchyně Gorenje s rozměry 100 × 86,3 × 60 cm (cena: cca 12 500 Kč), vpravo: decentní skříňová minikuchyně (Nábytek Říha).

Vlevo: kuchyně Gorenje s rozměry 100 × 86,3 × 60 cm (cena: cca 12 500 Kč), vpravo: decentní skříňová minikuchyně (Nábytek Říha).

FOTO: Nábytek Říha, Gorenje

Pokud si chcete pořídit kuchyň a víte, že ji budete používat opravdu jen zřídka - nechte si ji zabudovat do obývací stěny. Tato kuchyně Kobalt je skryta v odklápěcích dvířkách.

Pokud si chcete pořídit kuchyň a víte, že ji budete používat opravdu jen zřídka - nechte si ji zabudovat do obývací stěny. Tato kuchyně Kobalt je skryta v odklápěcích dvířkách.

FOTO: Star Interiér

Snažte se si pořizovat předměty, které kombinují více funkcí najednou a slouží k více účelům. Zajímavým tipem je třeba váha a odměrka v jednom.

Pokud šetříte každý centimetr, volte skládací odkapávač na nádobí, příbory na věšáčku a nezapomínejte na držáky na utěrky. Novinkou na trhu jsou skládací podložky pod hrnce, které složíte do úhledného sloupečku.

Váha do kuchyně a odměrka v jednom: po vyjmutí pružiny můžete použít sklenici jako odměrku (cena cca 2 828 Kč). Pěkně vypadá i set na sůl a pepř Linus ze serie Vivace (cena cca 1 100 Kč).

Váha do kuchyně a odměrka v jednom: po vyjmutí pružiny můžete použít sklenici jako odměrku (cena cca 2 828 Kč). Pěkně vypadá i set na sůl a pepř Linus ze serie Vivace (cena cca 1 100 Kč).

FOTO: Zack, Eva Solo

Skládací podložka pod hrnce KNIK (cena cca 290 Kč).

Skládací podložka pod hrnce KNIK (cena cca 290 Kč)

FOTO: Blomus

V kurzu jsou i magnetické pomůcky, hlavně lišty na vařečky, nože a struhadla. Novinkou pak je magnetická minutka, díky níž nepřipálíte jídlo a neztratíte žádný prostor v kuchyni.

Prostor uspoříte i s magnetickou minutkou (Eva Solo: cena cca 928 Kč). Magnety na nože můžete je umístit kamkoliv, kde máte kousek místa (Eva Solo: cena cca 2 071 Kč). Praktcký je také set kořenek z bambusu a porcelánu (Asko: 189 Kč).

Prostor uspoříte i s magnetickou minutkou (Eva Solo: cena cca 928 Kč). Magnety na nože můžete umístit kamkoliv, kde máte kousek místa (Eva Solo: cena cca 2 071 Kč). Praktický je také set kořenek z bambusu a porcelánu (Asko: 189 Kč).

FOTO: Eva Solo, Asko

Pro optické zvětšení prostoru malé kuchyně je vhodné zvolit bílou nebo jemnou pastelovou barvu výmalby i dvířek. Nejmenších kuchyňských sestav, které mají opravdu miniaturní rozměry navíc na trhu jich ale není mnoho. Pokud je chcete uzpůsobit svým představám, sáhněte po dekoračních fóliích.

Samolepy umožní kuchyň opticky zvětšit

K dostání jsou dnes samolepicí fólie, díky nimž můžete kuchyň renovovat a zároveň ji také opticky zvětšit. Renovace se podaří jen tehdy, když budeme lepit na úplně hladkou plochu. Lepit ale můžete i na umakart, plast, kov, sklo, hladce obroušené dřevo aj.

Fólie k renovaci dvířek kuchyňské linky (cena za 1 m šíře 45 cm: 69 Kč). Pro optické zvětšení prostoru volte světlé barvy a jemné vzory.

Fólie k renovaci dvířek kuchyňské linky (cena za 1 m šíře 45 cm: 69 Kč). Pro optické zvětšení prostoru volte světlé barvy a jemné vzory.

FOTO: c-d-fix

Pokud se chystáte polepovat zaoblenou desku kuchyňské linky, tak vězte, že se vám bude lepit lépe, když fólii nahřejete fénem na vlasy.