Hnutí Dadaismus začalo původně jako literární hnutí, ale brzy se rozšířilo i na poesii, umění, fotokoláž a design. A právě s designovými nábytkovými kousky se dnes setkáváme na výstavě s názvem "Je suis Dada" (Já jsem Dada). Prezentuje se zde vlámský design mezi snem a realitou.

Vlevo: podsvícený stolek na pomezí uměleckého díla a nábytku (design Bart Lens). Vpravo: lustr z lastur (design Nora de Rudder).

Vlevo: podsvícený stolek na pomezí uměleckého díla a nábytku (design Bart Lens). Vpravo: lustr z lastur (design Nora de Rudder).

FOTO: Phile Deprez, Philippe van Gelooven

Při návštěvě výstavní síně tak máte dojem, že jste se ocitli ve velmi absurdním světě, který ale skýtá mnoho podnětů k zasmání se a k úvaze, jestli náhodou nesníte. K vidění je opravdu špičkový design.

Inspirativní sedací nábytek v nezvyklých podobách

Stohovatelná židle Jeptiška je inspirována chudobou. Další kousek k posezení slouží buď jako dekorativní trofej - buvolí hlava nebo jako apartní stolička pro pití whisky. Další inspirující kousky k sezení byste si z dálky spletli s tříkolkami.

Při bližším pohledu ale zjistíte, že zadní kola byla nahrazena dřevěnými nohami. Prazvláštní stoličky ale i poté nabádají k jízdě.

Pletená lavice je dalším nevšedním kouskem k posezení a konkuruje stoličkám Bronco, ty jsou navržené Dirkem Wynantsem a jsou působivou imitací posezení kolem táborového ohně. Stoličky vznikly jako vtipná replika koňského sedla z umělé hmoty.Díky přednímu držadlu s nimi můžete jednoduše manipulovat.

Dadaistické hnutí ostatně novodobé materiály rozhodně zajímaly. 

Nádobí vypadá na koberci jako skutečné (design: Atelier BLINK – Tapis Brocante).

Nádobí vypadá na koberci jako skutečné (design: Atelier BLINK – Tapis Brocante).

FOTO: Atelier BLINK

Faktem je, že Dada nikdy významněji do světa průmyslového designu ani architektury neproniklo. Jednotlivé exponáty na výstavě jsou většinou vyráběné ručně a v limitovaných edicích. Několik významných kousků vzniklo a řada vzniká dodnes. Na letošním Designbloku tak byl třeba k vidění umělecky oceňovaný design studia Makkink & Bey, které vytváří velmi absurdní kabinety a sedací nábytek.

S prvky Dada také pracuje světoznámé designové studio Droog design, které v roce 1999 prezentovalo Lavici z kamene stromu. Na výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu můžete od tohoto studia obdivovat kmen sloužící jako vodní nádrž. 

Pro studio Droogdesign vzniknul působivý strom, z kterého můžete čeplovat vodu (design: Weyers & Borms, Lachaert & D´Hanis – Marcell).

Pro studio Droogdesign vzniknul působivý strom, z kterého můžete čeplovat vodu (design: Weyers & Borms, Lachaert & D´Hanis – Marcell).

FOTO: UPM

Na výstavu, která dokazuje, že stírání hranic mezi volným uměním a uměním užitým nemusí být vždy ke škodě, si můžete zajít až do 29. listopadu do Uměleckoprůmyslového muzea, otevřeno je od středy do neděle od 10 do 18 hod., v úterý od 10 až do 19 hodin.