Fascinujícím a designérsky velmi povedeným kouskem, který zpříjemní podávání a skladování vína je stojan v podobě řetězu. Jde o doplněk do bytu, který jistě pobaví všechny příchozí hosty.

Stojan na víno, ve kterém lahev vypadá jakoby levitovala, navrhl Shahar Peleg z Izraele. Prodává Naoko (cena: cca 795 Kč).

Stojan na víno, ve kterém lahev vypadá jakoby levitovala, navrhl Shahar Peleg z Izraele. Prodává Naoko (cena: cca 795 Kč).

FOTO: Peleg Design

Samotné nalévání vína pak vylepší praktický kroužek proti stékání vína, jehož vnitřní povrch všechny kapky spolehlivě zachytí. S nápadem přišla francouzská společnost L’Atelier du Vin založená roku 1926 rodinou Richardů, vlastníků vinice v Champagni.

Kroužek proti stékání vína po hrdle lahve je vyroben z ocele a plsti (cena cca 380 Kč).

Kroužek proti stékání vína po hrdle lahve je vyroben z ocele a plsti (cena cca 380 Kč).

FOTO: Benoit Jouvelet, Frank Verdier, L´Atelier du Vin

Při podávání vína ale nezapomínejte také na správnou teplotu. Tu můžete lehce kontrolovat díky teploměru, který naladíte na tělo lahve.

Digitální teploměr na víno Vignon s velkým čitelným displejem je odolný proti nárazům. Stačí jej navléknout na lahev jako hodinky. Výrobek byl oceněn několika prestižními cenami za design. Cena: cca 920 Kč.

Digitální teploměr na víno Vignon s velkým čitelným displejem je odolný proti nárazům. Stačí jej navléknout na lahev jako hodinky. Výrobek byl oceněn několika prestižními cenami za design. Cena: cca 920 Kč.

FOTO: MENU

Převratnou novinkou je také vytahování zátky z lahve ze pomoci tlaku vzduchu. Díky této fintě vyndáte zátku celou a nebudou vás trápit zbytky korku ve sklenici.

Vzduchová vývrtka Air Vignon s ořezávačem folií, pomocí vzduchu je možné vysunout korek z lahve. Jehlou propíchnete korek, 15 x zaktivujete čerpadlo stlačením vzduchu do lahve a zátka je venku. Cena cca 1 200 Kč.

Vzduchová vývrtka Air Vignon s ořezávačem folií, pomocí vzduchu je možné vysunout korek z lahve. Jehlou propíchnete korek, 15 x zaktivujete čerpadlo stlačením vzduchu do lahve a zátka je venku. Cena cca 1 200 Kč.

FOTO: MENU

Při servírování vína samozřejmě nesmíte zapomenout na správný tvar sklenic. Bílá vína tak vyžadují sklenice střední velikosti, červená vína pak velké sklenice.

V kurzu jsou hranaté sklenice

Trendy jsou jemné kónické tvary, které se v jedné třetině je patrná výrazná hrana, sklenice se pak strmě zužují směrem nahoru. Všechny aromatické látky by totiž měly být vedeny k nosu, proto má většina sklenic v horní části zúžený tvar.

Sklenice na vysoké noze mají zajímavý atypický tvar.

Sklenice na vysoké noze mají zajímavý atypický tvar.

FOTO: IKEA

Trendy jsou také sklenice s dnem kruhového tvaru. Od něj se postupně tvar rozvíjí podle typu sklenice do čistých kónických linií. Křehkost a tvarová čistota sklenic je podtržena rovnou subtilní nožkou.

Set sklenic na víno Kala od Boadesignu (Petr Mikošek a Michaela Vrátníková).

Set sklenic na víno Kala od Boadesignu (Petr Mikošek a Michaela Vrátníková)

FOTO: Jan Kuděj


Velké sklenice naléváme do jedné čtvrtiny a malé do jedné třetiny, u nejnovějšího typu sklenic je nejefektnější nalévat víno do výšky, kde se začne tvar lámat. Šumivá vína ale můžeme směle nalévat až po okraj.