Výstavní projekt „Malé domy“ je výsledkem práce architektonického atelieru, v rámci kterého každý z členů navrhl několik autorských domů. Tento atelier má s malými domy bohaté zkušenosti. Z jejich dílny pochází třeba i působivý čajový dům cca o čtyřech metrech čtverečních, více se o něm dočtete zde.

Na sérii modelů v měřítku 1:25 a jednom dokonce v poměru jedna ku jedné prezentují architekti téma neomezeného bydlení v omezeném prostoru. Pokud uvažujte o tom, že si na zahradě postavíte malý domek pro spirituální meditace, tak můžete zavítat právě sem a nalézt na této výstavě hledanou inspiraci.

Malý dům nemusí být nepohodlný

Hlavním motivem celé práce je touha nalézt a navrhnout dům, který, ač podle konvenčních měřítek malý, skrývá velké možnosti k příjemnému a komfortnímu pobývání.

Pohled do výstavní síně.

Pohled do výstavní síně

FOTO: A1architects

„Malý “ v pojetí tohoto výstavního projektu tak neznamená nepohodlný, nedostatečný ani minimální, ale představuje spíše milý, lidský a útulný.

Jedná se primárně ohodnocení konvenčních požadavků na ideální bydlení. Tedy představ, v nichž je hodnota domu spatřována pouze v metrech čtverečních napasovaných na uskupení několika pokojů a obývacího pokoje s kuchyní a kde je zápas o jedinečnost omezen na barevnost fasády a primitivní zdobnost.autoři projektu "Malý dům"

Autoři projektu také kritizují masovost a konvenčnost současné masové výstavby klasických bytů. V ní vidí skutečnou malost a neoriginalitu řešení. Svým projektem dokazují, že i malý prostor znamená velké pole pro uplatnění tvořivosti a nápaditosti.

Nejmenší domky jsou ostatně poslední dobou čím dál populárnější, řada architektů se snaží nabídnout svým zákazníkům co neúspornější řešení.

Nejmenší dům (projekt typového domu pro realizaci)od atelieru Hájek, cena stavby přitom není stažena na minimum - použití nejlevnějších řešení a materiálů se podle architektů z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Cena se pohybuje kolem 2.500.000,- Kč.

Nejmenší dům (projekt typového domu pro realizaci) od atelieru Hájek, cena stavby přitom není stažena na minimum - použití nejlevnějších řešení a materiálů se podle architektů z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Cena se pohybuje kolem 2 500 000,- Kč.

FOTO: atelier Hájek

Pokud se rozhodnete pořídit si maličkatý domek, počítejte s mnoha návštěvami. V jednom z nejmenších domků světa dokonce vybírají vstupné. Domek má na šířku rozměry 2,21 x 34,65 x2,62 m. Užitná plocha domu je 29 m².

Jeden z nejměnších domků světa stojí v Torontu v Kanadě.

Jeden z nejmenších domků světa stojí v Torontu v Kanadě.

FOTO: www.thelittlehouse.ca