Pokud chcete, aby byl domov pro vaše malé ratolesti opravdu bezpečným místem, pak věnujte výběru nábytku a hraček zvýšenou pozornost.

Označení "Bezpečné hračky" zaručuje nezávadnost

Certifikační značka “bezpečné hračky“ má tvar stylizovaného žlutého dětského kousátka. Certifikát uděluje nezávislý zlínský Institut pro testování a certifikaci. Tento certifikát u nás má zatím jen jedno odrážedlo pro děti. Nemá žádné ostré hrany, žádné vystupující šrouby a řídítka jsou konstruována tak, že se nikdy nepřetočí.

Pomocnou ruku podávají rodičům i italští designeři. Italský institut pro bezpečnost hraček (IISG) se zaměřil speciálně na bezpečnost výrobků pro děti.

Dřevěná dvířka brání vstupu dětí do kuchyně. Chrániče rohů patří na veškeré ostré hrany v domácnosti.

Dřevěná dvířka brání vstupu dětí do kuchyně. Chrániče rohů patří na veškeré ostré hrany v domácnosti.

FOTO: Ikea

Jejich dlouhodobý výzkum chování dětí odhalil veškerá možná rizika při správném i nesprávném používání dětského nábytku. Každý kus nábytku, který tato rizika eliminuje a zároveň je v souladu s evropskými i mezinárodními standardy, potom obdržel známku „Safety Checked“.

Ta mimo jiné garantuje nezávadnost materiálů a povrchových laků a vylučuje možnost zranění dítěte přiskřípnutím či přimáčknutím.

Značka "Česká kvalita" zaručuje nezávadný nábytek

Bez obav také můžete vsadit na certifikovaný český nábytek. Po úspěšném ukončení zkoušek nábytku akreditovanou zkušebnou, představenstvo udělí značku a vydá výrobci Certifikát o udělení značky.

Zábrany v prostoru mohou předejít mnoha nepříjemnostem. Foto: archív firmy BabyDan

Zábrany v prostoru mohou předejít mnoha nepříjemnostem.

FOTO: Archív firmy BabyDan

Současně vydá představenstvo výrobci fotokopii protokolu o zkoušce, listinu ve které bude uveden význam značky s využitím u zákazníků. Značka „Česká kvalita“ je tak určena jen pro ty výrobce, kteří vyhoví náročným testovacím procesům.

Novinkou jsou LEB panely

Sázkou na jistotu jsou tzv. LEB panely. Nábytek z nich vytvořený je pro děti nezávadný a v dětském pokoji bude vypadat stejně dobře jako jakýkoliv jiný.

LEB panely jsou vyrobeny ze 100% recyklovaného dřeva s certifikací FSC (Forest Stewardship Council) a zaručují nejnižší možný obsah formaldehydu.Milan Vrbík, designér
Nábytek Moretti Compact z LEB panelů.

Nábytek Moretti Compact z LEB panelů.

FOTO: Finezza design

Pokud se chystáte nalakovat dítěti oprýskaný stůl nebo židli, vždy se ptejte jestli má lak nebo barva atestaci na hračky pro děti. Jen tak si budete moci být jisti, že je nátěr nezávadný. Nebezpečí může na děti číhat totiž téměř kdekoliv.

Bezpečné úpravy v domácnosti

Domácí prostředí by mělo být maximálně přizpůsobeno dětskému pohybu, aby se co nejvíce zamezilo zraněním. Například velmi nebezpečná může být domácnost, kde jsou volně různé chemikálie, je v ní prudké schodiště, snadný přístup k otevřeným oknům nebo stůl s ostrými rohy.

Praktické pásky na schody brání uklouznutí.

Praktické pásky na schody brání uklouznutí.

FOTO: Ikea

Ochranné pomůcky zvyšují bezpečnost nejen v dětských pokojích, ale i v celé domácnosti. Při vaření ocení bezpečnostní kryt na sporák, který chrání děti před popálením.

Uzávěry na okna zabrání vypadnutí dítěte, použitím dveřní zarážky minimalizujeme riziko přivření dětských prstíků do dveří, záslepka na zásuvky zase ochrání nejmenší před elektrickým proudem.

Ocelová ohrádka na plotně zabrání polití děti hrokou tekutinou.

Ocelová ohrádka na plotně zabrání polití děti hrokou tekutinou.

FOTO: Ikea

S pomocí bezpečnostní zábrany mohou rodiče jednoduše zamezit dětem vstup na nebezpečná místa.

Škodlivý formaldehyd

Odborníci z Itálie se podrobně zabývali přítomností formaldehydu v dětském nábytku. Formaldehyd, tzv. „všudypřítomná škodlivina“, může totiž při vyšší koncentraci způsobovat bolest hlavy, únavu a v extrémních případech i poškození jater, ledvin či centrální nervové soustavy.

Podobně jako formaldehyd mohou zdravotní obtíže způsobit i použité barvy. Řešení je přitom vcelku jednoduché. Jednosložkové barvy na vodní bázi snižují emise škodlivin až o 95 % ve srovnání s tradičně používanými barvami na organické bázi. Zároveň jsou barvy na vodní bázi šetrné k životnímu prostředí, přičemž jsou odolné a trvanlivé.