Proto, dříve než se rozhodneme pro konkrétní materiál dvířek kuchyňské linky, zaměříme se na jejich odolnost vůči opotřebení, nárazům i opakovanému otevírání a zavírání. Tyto parametry ovšem nestačí!

V kuchyni také hodně záleží na snadné údržbě spodních dvířek a zásuvek, zejména máme-li malé děti a domácí mazlíčky. V takovém prostředí počítáme s tím, že budeme dost často utírat otisky dětských prstíků a zvířecích tlapek.

Dvířka červenobílé kuchyně tvoří dřevovláknitá deska (barva podle škály RAL v lesklé úpravě), korpusy černé lamino, pracovní desku a obklad akrylátová deska Denbacor (kuchyně DIZ).

Dvířka červenobílé kuchyně tvoří dřevovláknitá deska (barva podle škály RAL v lesklé úpravě), korpusy černé lamino, pracovní desku a obklad akrylátová deska Denbacor (kuchyně DIZ).

FOTO: archiv firmy kuchyně DIZ

Samozřejmě že výběr materiálu ovlivní i cena. Výhodou a trendem dnešní doby je možnost kombinování materiálů, které se významně podílejí nejen na atmosféře kuchyně, ale mohou ovlivnit i její finanční náročnost.

Současné trendy

Trendem současné doby je propojení obytné zóny, tedy kuchyně, jídelny a obýváku. Z toho důvodu se v tomto prostoru zaměřujeme na jednotící design, ať už jde o nábytek, doplňky či kombinaci světelné atmosféry. Tyto prvky dohromady vytvářejí originální útulnost.

Lakované plochy kuchyně AROMA přinášejí do interiéru skutečný luxus a navíc jsou i praktické. Lak jim dodává zdání hloubky. Limetkový lak a dýha švestky se vkusně doplňují (Koryna).

Lakované plochy kuchyně AROMA přinášejí do interiéru skutečný luxus a navíc jsou i praktické. Lak jim dodává zdání hloubky. Limetkový lak a dýha švestky se vkusně doplňují (Koryna).

FOTO: archiv firmy Koryna

Na vysoké kvalitě moderních kuchyní se podílí kromě vlastního precizního zpracování také kování a vnitřní výbava doplňkového programu.

Kvalitní dřevo

Masivní kuchyně znamenají teplo domova. Dvířka z masivu se dají mořit do různých odstínů s dokonalou povrchovou úpravou polyuretanovými laky s ochranným UV filtrem.

Nejčastěji se používá ořech, dub, olše, javor, bělený javor, americká třešeň či americký ořech v různých tónech moření. Masiv lze zpracovat v moderním či rustikálním pojetí. Jestliže si pořizujeme dvířka z masivního dřeva, mělo by být vysušené a aklimatizované na vlhkost kuchyně. Jinak se skříňky zdeformují, případně se objeví rozestupy nebo praskliny.

Výhodou masivní biodesky v provedení ořech je její skladba (tři slepené vrstvy zamezují kroucení dřeva ve vlhkém prostředí). Materiál je doplněn laminovými skříňkami ve vysokém lesku (Katalpa).

Výhodou masivní biodesky v provedení ořech je její skladba (tři slepené vrstvy zamezují kroucení dřeva ve vlhkém prostředí). Materiál je doplněn laminovými skříňkami ve vysokém lesku (Katalpa).

FOTO: archiv firmy Katalpa

  •  Počítejme s tím, že dvířka z tvrdého dřeva jsou drahá a těžká.
  • Levnější variantou je kombinace masivních rámů a dýhových středových panelů. Panel nabízí moderní vzhled.
  • Dvířka z měkkého dřeva jsou levnější, ale nemají zajímavou strukturu, tak jsou podle přání namořená, nebo natřená.

 

Stabilní dýha

Dýha je tenké dřevo o tloušťce 0,8 mm, které se lepí pod vysokým tlakem na přední nebo zadní stranu podkladu z překližky, buď dřevotřískové, nebo dřevovláknité (MDF) desky. Pak se povrch upravuje několika nátěry dvousložkového laku. Protože se dýha vyrábí loupáním tenkých vrstev dřeva z jediného kmene, jsou dvířka elegantně jednotná a působí na pohled jako masivní dřevo. * Dýha je ve srovnání se dřevem levnější a stabilnější.

Moderní technologie lakování zaručí kuchyni JANOVA v červené barvě lesk a krásu po několik generací (Nábytek Říha).

Moderní technologie lakování zaručí kuchyni JANOVA v červené barvě lesk a krásu po několik generací (Nábytek Říha).

FOTO: archiv firmy Nábytek Říha

  • Moderní dýhované kuchyně jsou k dostání se vzhledem domácích i exotických dřevin, jako jsou např. wenge, palisandr, divoké jablko, bambus či zebrano.

Dostupné lamináty

Lamináty se vyrábějí z vrstev barevného nebo vzorovaného papíru a dohromady jsou spojeny pod vysokým tlakem. Povrch tvoří hladký, kartáčovaný a reliéfní profil, podklad pak MDF deska.

Výhodou laminátu je, že je tvrdý, snadno se udržuje (nesnáší hrubé abrazivní prostředky na čištění) a je k dostání v mnoha druzích dekorů, v různých barvách či texturách dřevin včetně lesku, což umožňuje přizpůsobit barvu kuchyňské linky téměř každému interiéru.

Výhodou kuchyně ALIMA, jejíž dvířka jsou z lamina, je možnost výběru v různých barvách nebo dezénech dřeva, dvířka jsou ohraněna speciální hliníkovou lištou (Nábytek Říha).

Výhodou kuchyně ALIMA, jejíž dvířka jsou z lamina, je možnost výběru v různých barvách nebo dezénech dřeva, dvířka jsou ohraněna speciální hliníkovou lištou (Nábytek Říha).

FOTO: archiv firmy Nábytek Říha

Elegantnějšího a moderního vzhledu docílíme použitím 1 mm silné hliníkové hrany, či 5 mm širokého hliníkového rámečku místo klasické ABS hrany. Toto provedení má příznivou cenu a množství barevných i rozměrových kombinací.

  • Díky cenové dostupnosti jsou kuchyně z lamina oblíbené, neboť splňují veškeré představy o moderní kuchyni.

 

Designové fólie

Foliované kuchyně jsou designově zajímavé už proto, že dobře imitují masivní dřevo. Ale jsou k dostání i v trendovém lesklém barevném provedení. V tomto případě jsou dvířka vyrobena z MDF desky, upravena frézováním a následně potažena PVC, PP a PE fólií, ať už v imitacích dřevin, různých barvách či lesku.

K oblíbeným kombinacím kuchyňských sestav patří stále dýha v dezénu wenge v kontrastu s bílou fólií. Příjemná rovnováha barev, která je zároveň i nenáročná na údržbu (Katalpa).

K oblíbeným kombinacím kuchyňských sestav patří stále dýha v dezénu wenge v kontrastu s bílou fólií. Příjemná rovnováha barev, která je zároveň i nenáročná na údržbu (Katalpa).

FOTO: archiv firmy Katalpa

  • Výhodou fóliových dvířek je velký výběr barevných i rozměrových kombinací, tvarů frézování, barevná a tvarová stálost, vysoká tepelná odolnost, snadná údržba a dokonalá imitace zvoleného dekoru. I kuchyň z fólie může vypadat moderně za příznivou cenu.

Oblíbené laky

Lakované kuchyně uspokojí i nejnáročnější klienty. Za svou eleganci vděčí mnohonásobné vrstvě vysoce tvrdého laku, jehož stoprocentně hladký a bezpórovitý povrch navíc splňuje i přísná hygienická kritéria. Proto lakované kuchyňské skříňky patří již pár let k hitům.

V moderní kuchyni patří k exkluzivním povrchovým úpravám lak. Obsahuje speciální UV filtry proti oxidaci, zaručující barevnou stálost. Kombinace se skleněnými horními skříňkami je netradiční spojení materiálů (Katalpa).

V moderní kuchyni patří k exkluzivním povrchovým úpravám lak. Obsahuje speciální UV filtry proti oxidaci, zaručující barevnou stálost. Kombinace se skleněnými horními skříňkami je netradiční spojení materiálů (Katalpa).

FOTO: archiv firmy Katalpa

Jsou k dostání v nejrůznějších barvách od zářivě bílé přes pastelově zelenou po čokoládově hnědou. Ať už v matové povrchové úpravě nebo ve vysokém lesku, jejich ceny se pohybují na horní hranici. Dvousložkový lak se nanáší na dřevovláknitou desku v několika nátěrech, aby dvířka byla pevná a pružná.

Působivý kov

Kuchyňská dvířka z nerezové oceli, pozinkovaného plechu či hliníku vnášejí do kuchyně průmyslový vzhled, jehož výsledkem je působivá elegance. Také v tomto případě slouží jako základ dvířek MDF deska potažená z 0,8 mm plechu se zaoblenými profily kvůli odstranění ostrých hran. Povrch kovů se leští, matuje, pískuje, brousí a vlní.

Dvířka a stojiny barového pultu jsou z MDF v polomatné úpravě, obklad stěny je z lamina v dezénu palisandr, pracovní deska – kompaktní deska MAX – kombinace přírodních vláken a syntetických pryskyřic (kuchyně DIZ).

Dvířka a stojiny barového pultu jsou z MDF v polomatné úpravě, obklad stěny je z lamina v dezénu palisandr, pracovní deska – kompaktní deska MAX – kombinace přírodních vláken a syntetických pryskyřic (kuchyně DIZ).

FOTO: archiv firmy kuchyně DIZ

Elegantní sklo

Dříve se sklo používalo na střední panely kuchyňských dvířek, aby nebyla kuchyňská linka tak fádní a aby se mohly vystavovat talíře a skleničky. Nyní se používá na kompletní dvířka, která jsou nejen působivá, ale také se dobře čistí. Vyrábějí se z 6 mm silného tvrzeného skla.

Sklo je odolné proto, že se barva na zadní straně vypaluje. Místo úchytek se většinou jednoduchý kruhový výřez.