Výstava, která nese název "Urbanistické utopie",  představuje výběr mimořádných kreseb, koláží a fotomontáží, které byly vytvořeny pro magazín Blueprint jako součást jeho obsahu v průběhu posledních tří let. Práce architektů, projektantů, výtvarníků a ilustrátorů se týkají tématu života ve městě budoucnosti.

Vize města budoucnosti od architektů Petera Cooka a Gavina Robothama. Plán Londýna, který se v důsledku globálního oteplování změní v podvodní město.

Vize města budoucnosti od architektů Petera Cooka a Gavina Robothama. Plán Londýna, který se v důsledku globálního oteplování změní v podvodní město.

FOTO: Royal Academy of Arts

Rachael Champion vytvořila digitální fotomontáž a zaměřila se na zdánlivě samozřejmé části města. Zajímají ji infrastruktury a malé prvky (např. recyklační koše) které pomáhají městu fungovat.

Rachael Championová vytvořila digitální fotomontáž a zaměřila se na zdánlivě samozřejmé části města. Zajímají ji infrastruktury a malé prvky (např. recyklační koše) které pomáhají městu fungovat.

FOTO: Royal Academy of Arts


Umělec Marc Atkins se zaměřil na konstrukce skryté pod povrchem města. Pokud se na jeho dílo podíváte důkladněji, uvidíte zpoza konstrukce vystupovat lidskou tvář.

Umělec Marc Atkins se zaměřil na konstrukce skryté pod povrchem města. Pokud se na jeho dílo podíváte důkladněji, uvidíte zpoza konstrukce vystupovat lidskou tvář.

FOTO: Royal Academy of Arts

A čím byli autoři děl omezeni? Jednak musela být jejich vize originální a inovativní, omezením byl také fakt, že velikost ilustrace musela odpovídat velikosti stránky magazínu (23 x 31, 5 cm). Výstava představuje cca 40 takových vizí.

Jak vyhrát vázu od Zahy Hadid

Pokud jste nápadití a baví vás vymýšlení měst budoucnosti a utopicko-futuristické vize jsou váš koníček, pak se můžete zúčastnit soutěže, která probíhá v rámci výstavy. Hlavním lákadlem je prestižní cena, váza navržená od slavné designérky a architektky Zahy Hadid.

Váza od Zahy Hadid měří 42 centimetrů a je vyrobena z oceli.

Váza od Zahy Hadid měří 42 centimetrů a je vyrobena z oceli.

FOTO: Royal Academy of Arts

Návrhy návštěvníků expozice bude na závěr výstavy hodnotit architekt Peter Cook, ilustrátorka Sara Fenelliová, editor Vicky Richardson a kurátorka Kate Goodwinová.

Expozice je k vidění v prostoru pro architekturu v blízkosti restaurace. Navštívit ji můžete až do 27. října 2009 v Burlington House nedaleko Piccadilly Circus, kde škola sídlí.

Otevřeno je každý den kromě pátku od 10 do 18 hodin, v pátek má akademie otevřeno až do 22 hodin. Vstupné je zdarma.

Tématu měst bude věnovaná i světová výstava Expo 2010. Více se o ní dozvíte zde.